Natalia Bogucka| 
aktualizacja 

USA. Eksperci ostrzegają przed nową bronią biologiczną. Mają być nią owady

36

Jak ostrzegają naukowcy, amerykański plan wojskowy polegający na rozprzestrzenianiu wirusów za pomocą owadów może stać się nowym rodzajem broni biologicznej.

 USA. Eksperci ostrzegają przed nową bronią biologiczną. Mają być nią owady
(iStock.com)

Owady mają być wykorzystane w ramach programu Insect Allies. Insekty będą rozpraszać genetycznie zmodyfikowane wirusy po roślinach rolniczych na polach. Według rządowej agencji DARPA umożliwiłoby to lepsze przystosowanie upraw do zmieniających się warunków. Owady miałyby m.in. przenieść geny odporne na suszę do kukurydzy.

Naukowcy twierdzą jednak, że plan może mieć niebezpieczne konsekwencje.Owady pełne syntetycznych wirusów będą bowiem trudne do kontrolowania. Według ekspertów, program nie jest uzasadniony i może naruszać Konwencję ONZ o broni biologicznej.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że tego rodzaju technologię można z powodzeniem wykorzystywać jako broń biologiczna - powiedział The Independent prof. Silja Voeneky z Uniwersytetu we Fryburgu

*Eksperymenty z użyciem owadów są już prowadzone. * Wykorzystuje się w nich m.in. mszyce i mączliki, które rozprzestrzeniają wirusy na roślinach kukurydzy i pomidorów.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Prastary wirus. Czai się w naszych genach powodując uzależnienia
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić