Olga Wilk| 
aktualizacja 

Wybory do Europarlamentu 2019. Chciała oddać głos w koszulce "Konstytucja". Mówi, że postawiono jej ultimatum

571

Polka, która chciała oddać głos w wyborach do Europarlamentu, relacjonuje na Facebooku, że została poproszona o zasłonięcie koszulki z napisem "Konstytucja". Do opisanego zdarzenia miało dojść w Berlinie.

Wybory do Europarlamentu 2019. Chciała oddać głos w koszulce "Konstytucja". Mówi, że postawiono jej ultimatum
(Facebook.com, Anna Maria Patané)

Sytuacja miała mieć miejsce w ambasadzie RP w Berlinie. Jak relacjonuje na Facebooku Polka, po tym, jak podpisała się na liście, podeszło do niej dwóch pracowników komisji wyborczej. Kobieta miała zostać pouczona, że nie może głosować w "agitacyjnej" koszulce. Twierdzi, że w końcu pozwolono jej na to pod warunkiem zasłonięcia napisu.

Zapytałam spokojnie, czy reklamowanie konstytucji jest sprzeczne z czymkolwiek? Przecież nie reklamuję żadnej partii ani ugrupowania politycznego! Nic nie pomogło! Musiałam przykryć Konstytucję, aby skorzystać z prawa, jakie mi gwarantuje. Paranoja! Błagam, idźcie na wybory! - czytamy w poście.

Podobne przypadki były już komentowane przez Państwową Komisję Wyborczą. W październiku 2018 roku jej były szef Wojciech Hermeliński przyznał, że nie byłby "nadmiernie rygorystyczny" w kwestii "Konstytucji nie ma co się wstydzić" - dodał.

Zobacz także: Oglądaj też: Eurowybory. Zadaliśmy kilka prostych pytań. Nie wszyscy dali radę

Inne stanowisko zajęła jednak szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. W rozmowie na antenie Radia Zet stwierdziła enigmatycznie, że "wszystko zależy od okoliczności i od tego, czy ktoś zgłosi takie działanie".

Każde zachowanie, każde manifestowanie takich poglądów politycznych, społecznych, które mogą być kojarzone z konkretnym ugrupowaniem, może być kojarzone z agitacją na rzecz konkretnego komitetu wyborczego - mówiła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić