o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Wybory prezydenckie 2020. Były prezes TK: Obóz rządzący dąży do dyktatury

25
Podziel się

Wiele dyskusji wzbudza temat terminu wyborów prezydenckich. Krajowe władze utrzymują, że uda się je przeprowadzić 10 maja. - Rządzący prą wszelkimi siłami do wyborów prezydenckich - powiedział na antenie TVN24 były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień.

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego krytykuje obóz rządzący
Były prezes Trybunału Konstytucyjnego krytykuje obóz rządzący (East News, Jan A. Nicolas)
bDTfPmgl

W nocy z 27 na 28 marca PiS zgłosiło w drugim czytaniu poprawkę do specustawy dotyczącej koronawirusa, która zmienia kodeks wyborczy. Rozszerza ona zakres głosowania korespondencyjnego. Według niej korespondencyjnie głosować będą mogli wyborcy "podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych", a także ci "którzy najpóźniej w dniu wyborów skończyli 60 lat". Po godzinie 4:20 poprawkę przyjęto.

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień skomentował ten ruch w programie TVN24 "Wstajesz i weekend. Stwierdził, że zaczyna odsłaniać się prawda o intencjach rządzących.

Zacznijmy od tego, że prawo wyborcze nie może być zmieniane w ciągu sześciu miesięcy przed wyborami zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, chociaż wiemy, co to jest Trybunał Konstytucyjny i jaki jest jego stosunek do orzecznictwa dzisiaj. Zdecydowaliśmy o tym w 2006 roku i ta zasada nie była naruszana. Trzeba też powiedzieć, że kodeks dobrych obyczajów prawa wyborczego, przyjęty przez Radę Europy, mówi nawet o okresie dwuletnim. Już nie mówię o tym, że Kodeks wyborczy nie powinien być zmieniany "wrzutką" do zupełnie innej ustawy - ocenił.

bDTfPmgn

Zobacz także: Donald Tusk wraca do polskiej polityki? Leszek Miller: byłby świetnym prezydentem

Mocne słowa byłego prezesa TK

Jerzy Stępień w dosadny sposób skomentował poczynania polskich władz. - W tym kontekście widać, dlaczego rządzący nie decydują się na wprowadzenie stanu klęski żywiołowej czy stanu wyjątkowego, ponieważ prą wszelkimi siłami do wyborów prezydenckich. Moim zdaniem pokazuje to stan całkowitego oderwania się od rzeczywistości - podkreślił.

Są zamknięci w kokonie własnych wyobrażeń o świecie, o tym co mogą, a czego nie mogą. Sprawa trafi teraz do Senatu. Nie wiadomo, czy zostanie odrzucona, a nawet jeśli, to zostanie przyjęta w dalszej procedurze sejmowej. To wszystko świadczy o tym, że obóz rządzący dąży do stosowania nadzwyczajnych środków rządzenia. Jednym słowem - do dyktatury. Miejmy tego świadomość - dodał.

bDTfPmgt

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego uważa, że przeprowadzenie majowych wyborów prezydenckich w czasie epidemii jest niemożliwe. Zaznaczył, że jeśli faktycznie do nich dojdzie, to wszystko wskazuje na to, że ponownie zwycięży Andrzej Duda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDTfPmgO
KOMENTARZE
(25)
polak
rok temu
ale poklosie nocnej zmiany i okraglego stolu tupie raciczkami ropucha giezdorf rzeplinska i inni was czas skonczyl sie wy staruch zrozumcie mlodzi ludzie niech przejma po was stanowiska a wy jako emeryci mozecie dorobic w ochronie sprzataniu mieszkan itd. won sztrucle i nie przeszkadzac
ASA
rok temu
STĘPIEŃ GDZIE SĄ PIENIĄDZE INSTYTUTU BOLKA ?
pony
rok temu
czemu na onecie nie chcą komentarzy? dobrze że galerie zamknęli chociaż małe sklepy odżyją
bDTfPmgP
ASA
rok temu
ZŁODZIEJU GDZIE JEST KASA INSTYTUTU BOLKA ?
Dzizas
rok temu
Noi w czym masz problem, chcieliście demokracji to ją macie
Najnowsze komentarze (25)
miy
rok temu
dyktatura to juz jest. kaczak pokazal co mysli o polakach bedac na "uroczystosciach" smolenskich. mamy was polacy gdzies. napluli nam w twarz i dziwi mnie to ze wielu ludzi tego nie widzi
zdzichu
rok temu
Ten Dziadek powinie zająć się wnukami a nie komentować politykę za jego czasów było PZPR i niech tak zostanie swoje rady powinien kierować do swoich sponsorów z PO , bo oni ich bardzo potrzebują ,tylko ciekawe czy posłuchają .
jf.
rok temu
Gdyby to była dyktatura proletariatu, to owszem
xxx
rok temu
nowy żywioł: koronawirus
Dark
rok temu
Ani kroku wstecz jestem gotów poświęcić swoje życie tak jak moi dziadkowie podczas II wojny światowej, dla dobra przyszłych pokoleń.
Odpowiesz?
rok temu
Prezesie TK co mówi Konstytucja o kadencji Prezydenta i jego wyborach?
Kolejna
rok temu
gwiazda tvn-u i Radia Zet w stanie spoczynku z horrendalnym uposażeniem płaconym z naszych podatków, nie pomniejszonym - w przeciwieństwie do naszych wynagrodzeń, rent, emerytur - o składki ZUS.
zibi
rok temu
Przypominam rozdział władzy wykonawczej i sądowniczej obowiązuje także ignorantów. Nie pamiętam Waćpana z protestów przeciw łamaniu konstytucji w czerwcu 2015, kiedy niezgodnie z konstytucją PO i PSL mianowali awansem członków TK. Faktycznie jest Pan stronnikiem opozycji a Pańska wiarygodność równa jest ),0000
bDTfPmgH
zdzichu
rok temu
Czy te dziadki emeryci Stępień , Miller i im podobni nie zajmą się wnukami i zamilkną i nie przestaną jątrzyć w Polsce , jak tak im się tu nie podoba to wolna droga tylko gdzie dadzą im takie emerytury jakie mają tu .
MTemida
rok temu
Wszyscy tego typu już dawno powinni siedzieć a ich rodziny powinny stracić wszystko co nieuczciwie zyskali od narodu Polskiego
LUSTRO
rok temu
stań przed lustrem
PacjentW
rok temu
Tacy ludzie to zdrajcy i anty Polacy przez nich przez lata naród Polski stracił wiele kapitału Gdyby nie rządząca partia to Polacy by teraz umierali z biedy i z głodu....
Aro
rok temu
Betony rodem z PRL powinni zniknąć. Szkodnicy i awanturnicy podpalajacy własny kraj.
iqs
rok temu
Bucostwo na gębie wypisane
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić