Wyciekły tajne akta ISIS. Brytyjczycy je ujawnili

27

Aż 64 Brytyjczyków lub osób z Wielkiej Brytanii zostało zidentyfikowanych jako współpracujący z tzw. Państwem Islamskim. Tysiące plików ISIS zostało przekazanych do Sky News.

Wyciekły tajne akta ISIS. Brytyjczycy je ujawnili
(flickr.com, David Dennis)

Dokumentacja zawiera dane około 500 "absolwentów" dwóch obozów szkoleniowych w Syrii. Z informacji przekazanych przez Sky News wynika, że ochotnicy byli szkoleni do misji zagranicznych. W plikach znalazły się m.in. nazwiska, adresy, numery telefonów i kontakty rodzinne dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego. Jeden z "rekrutów" ISIS przekazał te dane dziennikarzom.

W jednym obozie pomyślnie przeszkolono aż 371 osób. Wśród nich były cztery osoby z Wielkiej Brytanii. Inni obcokrajowcy, którzy brały udział w szkoleniach to Amerykanie, Francuzi, Belgowie, Niemcy i Nowozelandczycy. Najmłodszy uczestnik pochodził z Turkmenistanu i miał zaledwie 14 lat. Każdy, komu udało się przetrwać trening, otrzymywał certyfikat, który pełnił rolę dyplomu podobnego do tego, jaki otrzymuje uczeń po ukończeniu szkoły.

*Wśród nazwisk można znaleźć osoby, którym przypisano określone profesje. * Marokańczyk Al Mahdi Awlad Mansehra został opisany jako specjalista od broni chemicznej i rakiet. To bardzo niebezpieczna wiadomość, szczególnie, że Sky Newsjakiś czas temu donosił, że bojownicy ISIS posiadają broń umożliwiająca zestrzelenie samolotu pasażerskiego.

W dokumentach znalazły się dane Brytyjczyków, którzy opuścili swoje rodziny. Mężczyźni wyjechali do Syrii, żeby szkolić się na bojowników ISIS zostawiając w Wielkiej Brytanii swoje żony i dzieci. Nie wiadomo, gdzie obecnie przebywają te osoby. Śledczy sugerują, że to kwestia czasu, kiedy przeszkoleni wojownicy zostaną odesłani do domu, żeby przeprowadzić ataki na Zachodzie.

Musisz zobaczyć:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić