REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Barbara Jaros03.08.18 (16:40)

Zagadka Stonehenge rozwiązana. Przełomowe badania

Naukowcy twierdzą, że odkryli tajemnicę starożytnej budowli. Przeprowadzona ostatnio analiza skremowanych ludzkich szczątków wykazała, że 10 z 25 pochowanych tam osób żyła daleko od monumentu.
iStock.com

Ludzie ci zamieszkiwali zachodnią Brytanię. Pochodzili z regionu Walii oddalonego ok. 230 km od Stonehenge. Pozostałe 15 osób to prawdopodobnie mieszkańcy okolic Wilthshire. Eksperci twierdzą też, że pogrzebane tam osoby mogły mieć wysoki status społeczny - donosi portal foxnews.com.

Przełom nastąpił dzięki analizie czaszek zmarłych. Jak się okazało, kości zawierały w sobie chemiczną informację o miejscu pochodzenia ich właścicieli. Podczas gdy poprzednie badania koncentrowały się na samej kamiennej konstrukcji, te pomogły poznać historię osób, które tę konstrukcję wybudowały.

REKLAMA

Badania potwierdziły, że twórcy Stonehenge żyli ok. 5 tys. lat temu. Według wyników analizy opublikowanych w magazynie "Scientific Reports" najstarsze kości pochodzą mniej więcej z 3000 p.n.e., zaś najmłodsze datowane są na rok 2500 p.n.e.

Duży zakres dat może wskazywać na to, że ludzkie zwłoki były przez wieki sprowadzane do Stonehenge i tam chowane - mówi jeden z naukowców John Puncett.

Skremowane szczątki zostały odkryte w latach 20. przez Williama Hawleya. Brytyjski pułkownik zakopał je jednak ponownie. Zdaniem Pouncetta badanie pozwoliło "spojrzeć inaczej na społeczności, które budowały Stonehenge".

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oglądaj także: Tajemniczy krąg 200 km od granicy Polski. Niepokojące wnioski po 27 latach badań

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij