Albert Kamiński| 

Zakaz handlu w niedzielę. Sprawdź, jak może wyglądać

12

Zakaz handlu w niedzielę to jeden ze sztandarowych projektów PiS. Z najnowszych informacji wynika, że może on być wprowadzany stopniowo. Dodatkowo posłowie przewidują pewne ustępstwa w zakazie.

Zakaz handlu w niedzielę. Sprawdź, jak może wyglądać
(flickr.com, https://www.flickr.com/photos/walmartcorporate)

O możliwości stopniowego wprowadzania zakazu poinformował Adam Abramowicz. Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego stwierdził, że przepisy mogłyby dotyczyć 2 niedziel w miesiącu podczas pierwszego roku od ich wprowadzenia i trzech w kolejnym roku. Pozwoliłoby to na zbadanie, jakie niesie to skutki - pisze TVN24.pl.

Kogo dotyczyłby zakaz handlu w niedzielę? Generalnie większości sklepów, choć byłyby pewne wyjątki. Nie dotyczyłoby to miejsc, w których handel prowadzi wyłącznie przedsiębiorca, na którego zarejestrowana jest działalność (z wyłączeniem franczyzobiorców i ajentów). Sprzedawać mogłyby także stacje benzynowe oraz sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami.

Byłyby też odstępstwa dla wszystkich w określone weekendy. Zakaz nie obowiązywałby w dwie niedziele poprzedzające Święta Bożego Narodzenia, a także w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą. Dodatkowo moglibyśmy kupować w ostatnie niedziele stycznia, czerwca, sierpnia a także w pierwszą niedzielę lipca. W wigilię sklepy byłyby czynne do 14.

Apteki i punkty apteczne także mogłyby handlować. Oprócz nich do godz. 13 sprzedawać można by było w piekarniach. Wyłączone z projektu byłyby także placówki o powierzchni do 25 m kw. usytuowane w obiektach do obsługi pasażerów, jak porty lotnicze czy dworce.

Sprzedaż odbywałaby się również w kwiaciarniach. Nie mogłoby one jednak mieć więcej niż 50 m kw., a sprzedaż kwiatów musiałaby stanowić minimum 30% miesięcznego obrotu placówki.

Co z handlem internetowym? Sprzedawać mogli by ci, których towary nie powstały w wyniku działalności produkcyjnej. Jak będzie ten przepis interpretowany, na razie nie wiadomo. Dowiemy się tego prawdopodobnie podczas prac komisji parlamentarnej.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić