o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Zakaz robienia selfie. Może uratować życie wielu turystów

47
Podziel się

Naukowcy wzywają do stworzenia stref "wolnych od selfie" w miejscach popularnych turystycznie. Liczba tragicznych śmierci spowodowanych chęcią zrobienia efektownych zdjęć stale rośnie.

Selfie w Dubaju na wysokościach
Selfie w Dubaju na wysokościach (Instagram.com, Alexander Remnev)
bDYwqevF

To może uratować życie wielu osób. Naukowcy z Indyjskiego Instytutu Nauk Medycznych apelują o wprowadzenie zakazu robienia selfie w miejscach potencjalnie niebezpiecznych dla pozujących - informuje "Independent".

W zeszłym roku prawie 100 osób zginęło w czasie pozowania. Według indyjskich naukowców, którzy przeanalizowali przypadki zgłoszone w anglojęzycznych gazetach na całym świecie, od 2011 roku co najmniej 259 osób zmarło przez selfie. Liczba zgonów rośnie z roku na rok w zastraszającym tempie.

Selfie same w sobie nie są szkodliwe, ale ludzkie zachowanie towarzyszące pozowaniu do nich bywają bardzo ryzykowne - stwierdzili autorzy badania, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie "Journal of Family Medicine i Primary Care".

bDYwqevH

Najczęstszą przyczyną zgonu było utonięcie. 70 osób próbowało zrobić sobie zdjęcie w niebezpiecznych miejscach w pobliżu zbiorników wodnych. Drugim "zabójcą" był transport - prawie 50 ofiar za bardzo wychyliło się np. z pociągu w czasie pozowania i wypadło na zewnątrz. Reszta zginęła z powodu porażenia prądem, ataku zwierzęcia lub broni palnej.

Twórcy aplikacji pracują nad rozwiązaniem problemu. Chodzi o to, żeby urządzenie mogło rozpoznać, czy jego właściciel pozuje w miejscu oznaczonym jako niebezpieczne i mogło go ostrzec o grożącym mu niebezpieczeństwie. Rosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych już opublikowało broszurę ostrzegającą obywateli przed niebezpieczeństwami bezmyślnej pogoni za efektownym ujęciem. Bodźcem był przypadek Rosjanki, która postrzeliła się w czasie pozowania z bronią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Selfie uratowało jej życie. Rozpoznała objawy udaru
bDYwqewi
KOMENTARZE
(47)
Aaaapsik
3 lata temu
Nobel dla wynalazczy selfie. Za wymyślenie genialnej metody prowadzenia selekcji naturalnej
Tomasz
3 lata temu
Robienie sobie selfie jest już oznaka że nagroda Darwina się należy
Josia
3 lata temu
A po co te zakazy. Będzie wielu głupoli mniej na świecie. Proste. Naturalna selekcja, w tym przypadku na ich własne życzenie.
bDYwqewj
antykomer
3 lata temu
na wyobraźnie nie ma sposobów. Wymyślanie nikt nie karze przecież nikomu nigdzie włazić. Jak chcieli to zrobili to po co jakies zakazy i aplikacje. Każdy odpowiada przecież za swoje decyzje a że zginął to już jego sprawa.
naturalna sel...
3 lata temu
glupie i kryminogenne geny trzeba usuwać z puli
Polak
3 lata temu
Wrócą do Pięknej Polski bo będą chcieli a 2 sort zostanie w UK
ika
3 lata temu
Wkrótcie nie byłoby naukowców, gdybyśmy spełnili rządanie naukowców:)
behapowiec
3 lata temu
taki sam wypadek, jak każdy inny - wynika z głupoty i braku wyobraźni...
harcerzyk
3 lata temu
jak to dobrze ze nasi opiekunowie naukowcy i ich zbrojne ramie - urzednicy, nad nami czuwaja. co my bysmy bez nich biedacy zrobili ? juz niedlugo rozwiazany zostanie problem otylosci, kazdy dostanie czipa pod skore i podczas kupowania zarcia bedzie musial dac do skanowania i jesli przekroczyl miesieczny limit kalorii to niczego nie kupi ! a jak ktos za dlugo oglada tv/internet - aplikacja tez o to zadba, wylaczy kiedy wg niej za dlugo, inna apka nagrywajaca 24h dzwiek z mieszkania sprawdzi czy nie ma zaduzo klutni i awantur, albo ktos za glosno nie krzyczy na dziecko i tez panstwo sie takimi "zaopiekuje". tak, tak, swietlana przyszlosc przed nami
savoy
3 lata temu
Głupi i bezmyślni ludzie giną na własne życzenie, więcej tlenu dla reszty
skool
3 lata temu
Zakazać spadania z wieżowca pod karą śmierci ! I już.
p
3 lata temu
to musi zginąć tego już sie nie uratuje
AS
3 lata temu
To się nazywa BRAK WYOBRAŹNI!!!
bDYwqewb
los
3 lata temu
Hitler był skuteczniejszy niż selfie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić