Parki Narodowe zostały zamknięte, a wejście do lasów jest zabronione pod rygorem otrzymania mandatu. Taka decyzja zapadła 3 kwietnia i obowiązuje na obecnych zasadach przynajmniej do 11 kwietnia włącznie.
Niestety mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe – można było przeczytać w oficjalnym komunikacie.
Wprowadzony zakaz wstępu do lasów wywołał duże kontrowersje. Polacy w zdecydowanej większości uważają tę decyzję za niezrozumiałą. Również w Sejmie nie zabrakło dyskusji na ten temat, a wywołał ją między innymi Grzegorz Braun, który ironicznie pytał Mateusza Morawieckiego "co wy w tych lasach knujecie? Kto tam ma lądować?".
Zakaz wstępu do lasów bez podstawy prawnej
W sprawie zakazu interweniował już Rzecznik Praw Obywatelskich. Wystosował on we wtorek, 7 kwietnia, oficjalne pismo do ministra środowiska. Przypomina on w nim, że taki zakaz nie ma absolutnie żadnej podstawy prawnej, a stan epidemii na terenie kraju nie jest argumentem, aby takie przepisy wprowadzać.
Ani przepisy ustawy o lasach, ani przepisy ustawy o ochronie przyrody nie przewidują możliwości zakazania wstępu do lasu i parku narodowego z powodu epidemii choroby ludzkiej - przekonuje RPO.
Rzecznik podkreśla również, że "w świetle innych przyjętych rozwiązań w związku z zapobieganiem i zwalczaniem epidemii zakaz wstępu do lasu jest zbędny i zbyt daleko idący".
Zgodnie z prawem jedyną podstawą wprowadzenia okresowego zakazu wstępu do lasu, mogą być przypadki z art. 26 ust. 3 ustawy o lasach, czyli: wystąpienie zniszczenia albo znacznego uszkodzenia drzewostanów lub degradacja runa leśnego; wystąpienie dużego zagrożenia pożarowego; wykonywanie zabiegów gospodarczych związanych z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna - dodaje RPO.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.