Tomek Orszulak| 

Zamach w Nowym Jorku. Podejrzany o atak to 29-letni Sajfullo Sajpow z Uzbekistanu

52
Podziel się:

Do ataku terrorystycznego doszło na Manhattanie w okolicy pomnika ofiar zamachu World Trade Center. Co najmniej osiem osób nie żyje, a kilkanaście zostało rannych. 29-letni sprawca został postrzelony przez policjantów. To pochodzący z Uzbekistanu Sajfullo Sajpow, który przyjechał do Stanów Zjednoczonych w 2010 roku. Na Twitterze pojawiły się nagrania z miejsca ataku. Co wiemy o zamachowcu?

Sprawca ataku terrorystycznego w USA
Sprawca ataku terrorystycznego w USA (ST. CHARLES COUNTY POLICE DEPART, AFP/EAST NEWS)

Szokujące szczegóły ataku terrorystycznego w Nowym Jorku. Zamachowiec wypożyczoną w sieci sklepów Home Depot furgonetką wjechał na ścieżkę rowerową na brzegu rzeki Hudson. Jadąc z prędkością ok. 90 km/godz. taranował ludzi. Przejechał kilkanaście przecznic. Potem zderzył się ze szkolnym autobusem w miejscu, gdzie kiedyś stały wieżowce World Trade Center.

Zamachowiec zaczął uciekać, miał przy sobie broń. Okazało się, że są to atrapy. Wykrzykiwał: "Allahu Akbar !". W końcu został postrzelony przez policjanta w brzuch i trafił do miejskiego szpitala Bellevue na Manhattanie.

Wśród ofiar nie ma Polaków

Wiadomo, że śmierć poniosło osiem osób, w tym obywatele Argentyny i Belgii. Dwie osoby zmarły w wyniku odniesionych obrażeń w szpitalu. Wśród ofiar zamachowca są osoby z Uzbekistanu. Co najmniej 11 osób jest rannych. Przedstawiciel nowojorskiej policji poinformował, że stan rannych nie zagraża ich życiu.

Jak poinformował na Twitterze konsul RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski wśród ofiar nie ma Polaków.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

29-letni Sajfullo Sajpow z Uzbekistanu. Co o nim wiemy?

Jak podają przedstawiciele policji sprawcą ataku w Nowym Jorku jest 29-letni Sajfullo Sajpow. W samochodzie miał zostawić list, w którym powołuje się wierność Państwu Islamskiemu. W tej chwili ISIS nie wzięło na siebie odpowiedzialności za zamach.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Pochodzący z Uzbekistanu Sajpow posiada prawo pobytu w USA, na stałe mieszkał na Florydzie. Ostatnio przebywał jednak w stanie New Jersey. Mieszkał w Paterson, 40 km od miejsca ataku. Podobno opłacał mieszkania zarówno na Florydzie, jak i w New Jersey.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Jak podają media w USA, zamachowiec był przez pół roku kierowcą Ubera. Miał za sobą ponad 1,4 tys. kursów, ale firma zwolniła go. Nie podała jednak przyczyn wypowiedzenia pracy zasłaniając się polityką firmy. Wiadomo jednak, że analizowane są wszystkie trasy Sajpowa.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jedna z osób, która go znała twierdzi, że był bardzo przyjazna osobą, która bardzo lubił dzieci. "Moje pociechy bardzo go lubiły, zawsze bawił się z nimi. Raz doszło do dziwnego wydarzenia, kiedy chciały sobie zrobić z nim zdjęcie. Zdenerwował się i gwałtownie odmówił" - przyznał.

Z kolei kobieta, która pracowała w lokalnym markecie, zdradziła, że Sajpow bywał agresywny. "Kłócił się z kasjerami, wyzywał ich od głupków i bardzo szybko się denerwował. Potrafił rzucić puszką z jedzeniem - zdradziła Dodała, że bardzo dobrze mówił po angielsku.

Szokujące nagranie z miejsca ataku

Sajpow miał być również kilka razy aresztowany za złamanie przepisów drogowych. Wykroczenia odnotowano w stanach Ohio, Missouri, Pensylwanii oraz Maryland.

Na Twitterze pojawiły się nagrania z miejsca ataku. Widać na nich, jak zamachowiec zdezorientowany biega po ulicy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić