REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 14 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Barbara Jaros08.03.19 (17:30)

Zielone góry lodowe. Naukowcy w końcu poznali prawdę

Już na początku XX wieku żeglarze i odkrywcy sporadycznie widywali na Antarktydzie dziwne, szmaragdowozielone góry lodowe. Wygląda na to, że naukowcom w końcu udało się ustalić, jak powstaje ten fenomen.
Youtube.com

Przyczynę jego powstawania opisała grupa glacjologów. Naukowcy utrzymują, że lód zabarwiają na zielono tlenki żelaza z wnętrza Antarktydy. Jak tłumaczą, góry te są "jak posłańcy zanoszący paczki na pocztę".

Transportują tlenki do odległych rejonów oceanu, a potem topnieją i dostarczają je fitoplanktonowi. Tlenki żelaza są dla niego składnikami odżywczymi. Zawsze myśleliśmy, że zielone góry lodowe to tylko egzotyczna ciekawostka, ale teraz okazuje się, że mogą spełniać ważną rolę - mówi Stephen Warren z Uniwersytetu Stanu Waszyngton.

REKLAMA

Glacjolog zaczął interesować się zjawiskiem w 1988 roku. Bardziej niż kolor gór zaciekawiła go ich gęstość. Zwykle ogromne bryły lodowcowe tworzy zbity śnieg, w tym przypadku była to jednak zamarznięta woda oceanu - donosi sciencealert.com.

Naukowcy podejrzewali, że zielone zabarwienie pochodzi od martwych, rozpuszczonych roślin i zwierząt. Ta unosząca się na wodzie materia organiczna byłaby żółta i gdyby w jakiś sposób została uwięziona w niebieskim lodzie, mogłaby zmienić kolor na zielony. Jednak po zbadaniu składu niezwykłych gór, nie znaleziono w niej więcej flory i fauny niż w zwykłych bryłach.

Następny trop pojawił się dopiero w 2016 roku. Natrafiła na niego grupa oceanografów, której przewodziła Laura Herraiz-Borreguero z Uniwersytetu Kopenhaskiego. Naukowcy odkryli wtedy, że w szmaragdowozielonym lodzie jest 500 razy więcej żelaza niż w niebieskim. Dokładniejsze badania glacjologów tylko to potwierdziły.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Obiekt na skraju. Intrygujące odkrycie naukowców

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij