Wróć na
ds
|
aktualizacja

Zima trzydziestolecia w Europie. Zaskakująca prognoza pogody na grudzień, styczeń i luty

709
Podziel się

Wcześniej synoptycy przewidywali w Europie stosunkowo ciepłą zimę 2019/2020. Teraz przyznają, że nie wzięli pod uwagę cyklu słonecznego. Z jego powodu mają nas czekać rekordowo niskie temperatury.

Zima trzydziestolecia w Europie. Zaskakująca prognoza pogody na grudzień, styczeń i luty
(East News, Maciej Kosycarz/KFP/REPORTER)

Zima trzydziestolecia zamiast ciepła i deszczu. Miłośnicy białego puchu byli kolejny raz rozczarowani prognozami sugerującymi raczej deszczowe święta i wysoką temperaturę. Jednak teraz meteorolodzy zmienili zdanie i ostrzegają Europejczyków przed rekordowymi mrozami.

Długoterminowe prognozy nie wzięły pod uwagę ważnego czynnika. Meteorolodzy przyznają, że w poprzednich prognozach zapomniano o wpływie aktywności słonecznej na temperatury. Cykl Słońca trwa 11 lat i w tym czasie gwiazda przechodzi od maksymalnej do minimalnej aktywności, czytamy na weather.com.

Im mniejsza aktywność Słońca, tym niższa temperatura na Ziemi. A tak się składa, że obecnie centralna gwiazda Układu Słonecznego jest bardzo mało aktywna.

Niektórzy meteorolodzy porównują ten stan do zimy 2009 roku, kiedy m.in. w Niemczech padł rekord najzimniejszej nocy. Inni uważają, że z mrozem tegorocznej zimy może się równać tylko kilka sezonów od 1950 roku i zanosi się wręcz na zimę trzydziestolecia.

Do Europy dotrze mroźne powietrze z Syberii. Jeśli prognozy synoptyków się ziszczą, mróz może sięgnąć minus 20 stopni Celsjusza i trzymać przez cały styczeń i luty przyszłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(709)
IroniaSpostrz...
7 miesięcy temu
Według synoptyków zima będzie albo łagodna, albo ostra.I słusznie.
Greta
7 miesięcy temu
a to słońce ma wpływ na klimat? A ja myślałam że tylko Polski węgiel i bąki krowie
GBG
7 miesięcy temu
NIC TAK NIE ZASKAKUJE JAK ZIMA DROGOWCÓW ....
siek
7 miesięcy temu