aktualizacja 

Znani youtuberzy brali pieniądze za pozytywne recenzje

18

Warner Bros. Home Entertainment zapłacił youtuberom dziesiątki tysięcy dolarów za wystawienie pozytywnej oceny grze wideo.

Znani youtuberzy brali pieniądze za pozytywne recenzje
(Youtube.com)

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) oskarżyła producenta gry "Middle-earth: Shadow of Mordor" o kupowanie dobrych recenzji. Coś było na rzeczy, bo zakończyło się ugodą. W jej treści FTC informuje, że Warner użył swojej agencji reklamowej Plaid Social Labs, by zatrudniać wpływowych youtuberów, dawać im darmowy dostęp do wersji alpha gry i skłaniać ich do pisania i mówienia o grze w pozytywny sposób.

Ich filmy miały pokazywać gameplay z "Shadow of Mordor", gorącą zachętę do klikania w link do strony producenta gry, budzić pozytywne emocje w stosunku do tytułu, nie zawierać informacji o niedociągnięciach technicznych ani negatywnych opinii o Warner Bros. Interactive Entertainment - wylicza FTC.

Kupione wideorecenzje odtworzono na Youtube 5,5 mln razy. Według informacji prasowej Komisji większość odsłon (3,7 mln ) to zasługa opłacenia popularnego PewDiePie. Szwed, który naprawdę nazywa się Felix Kjellberg, ma 46 mln subskrybentów. Według serwisu Variety kupiono też recenzje userów I Am Wildcat, Silentc0re oraz Siv HD. W chwili pisania tego tekstu żaden z youtuberów nie skomentował tych informacji.

Konsumenci mają prawo wiedzieć, czy recenzenci przedstawiają swoją opinię, czy działają jak handlowiec prezentujący towar - stwierdziła Jessica Rich, szefowa Biura Ochrony Konsumentów w FTC.

Jaką karę przewidziała Komisja? Po pierwsze Warner musiał się przyznać, że brzydko zagrał. Po drugie musiał obiecać, że "więcej już nie będzie". Gra "Middle-earth: Shadow of Mordor" została wydana we wrześniu 2014 roku na konsolę PS3 i listopadzie 2014 roku na Xboksa 360.

Autor: Jan Muller

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić