o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
BA
|

13. emerytura w kwietniu. Ile wynosi i komu przysługuje?

5
Podziel się

Emeryci w przyszłym miesiącu mają otrzymać dodatkowe świadczenie, czyli tzw. 13. emeryturę. Okazuje się, że pełna kwota nie zostanie wypłacona wszystkim. ZUS przedstawił harmonogram wypłaty dodatkowych świadczeń.

13. emerytura w kwietniu. Ile wynosi i komu przysługuje?
13. emeryturę w kwietniu dostaną nie wszyscy (Getty Images, NurPhoto)
bErmDrFh

W tym roku "trzynastka" wynosić ma ponad 1250 złotych brutto, czyli 1022 złotych na rękę. Wyjątek stanowią osoby, które pobierają rentę rodzinną. Nie otrzymają one świadczenia w całości.

Zasady dla takich osób są nieco inne. Na przykład: kobieta z dzieckiem, która otrzymuje świadczenie po zmarłym mężu, otrzyma tylko jedną "trzynastkę". Obojgu przysługuje więc trzynastka, ale tylko jedna. Oznacza to, że jeżeli dwie osoby mają prawo do jednej "trzynastki" to otrzymają mniej więcej po 510 złotych na osobę. ZUS zamierza o tym informować w specjalnej korespondencji.

bErmDrFj

ZUS poinformował też, w jaki sposób zostanie rozdzielona wypłata świadczeń dla emerytów. Według tej informacji, w marcu nastąpiła waloryzacja, w kwietniu wpłacona "trzynastka", a jesienią polscy seniorzy dostaną tzw. "czternastkę".

"Trzynasta emerytura" w praktyce nie oznacza, że senior otrzyma po raz kolejny świadczenie w takiej wysokości jakiej dostaje co miesiąc. Jeśli ktoś pobiera co miesiąc z ZUS 4 tysiące złotych, to wcale nie dostanie jednej emerytury ekstra. Otrzyma stawkę minimalną, czyli wspomniane 1022 złotych na rękę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErmDrFK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(5)
Tymi
4 miesiące temu
To jest racja, bez dodatkowego oszczędzania na szaleńcze kwoty nie ma co liczyć. To ppk jeśli chodzi o warunki wygląda rozsądnie i jeszcze do składki pracodawca dokłada. Tak to i ja chcę oszczędzać.
franka
4 miesiące temu
W ogóle emerytury są niskie i żeby uniknąć takiej sytuacji i nie wyczekiwać na 13 o 14 emerytury, trzeba myśleć wcześniej o emeryturze, warto oszczędzać na ppk czy na jakimś emerytalnym funduszu bo w razie kiedy się nie dożyje to chociaż rodzina skorzysta
Kiziola
4 miesiące temu
Nie są to jakieś ogromne pieniadze,ale jak patrze na emeryturę moich dziadków to taki zastrzyk finansowy jest im bardzo potrzebny. Ja zaczęłam oszczędzać w ppk i widzę ze to ma realny sens, już w niektórych publikacjach możemy poczytać, że w ciagu roku miały 150% zysku, więc myślę ze za kilkanaście lat uzbiera sie ładna sumka.
bErmDrFL
Ola
4 miesiące temu
Twoje wnuki a nawet prawnuki beda to splacac.
emeryt
4 miesiące temu
brawo Pis, za rządów PO dostawałem rewaloryzacji emerytury 3,50 zł/m-c, tak 3,50 a za Pisu dostaje rewaloryzacji 95 zł i teraz 13tke 1022zł i jeszcze 14 tke - głosuje tylko na Pis
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić