aktualizacja 

14. emerytury szybciej trafią do seniorów. Padł konkretny termin

394

Seniorzy już teraz otrzymują wyższe emerytury. Za kilka tygodni na ich konta powędruje trzynastka, a później dostaną jeszcze czternastkę. Kiedy dokładnie? Znamy odpowiedź na to pytanie.

14. emerytury szybciej trafią do seniorów. Padł konkretny termin
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, Westend61)

Jeszcze jakiś czas temu pojawiały się sygnały, że w tym roku "czternastki" nie będzie. Później jednak rząd zdecydował się na zmianę planów. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że to świadczenie znów trafi na konta emerytów.

Kiedy seniorzy dostaną 14. emeryturę? - Tak, jak przewidujemy, byłaby to jesień - powiedział wiceminister rodziny Stanisław Szwed w rozmowie z "Faktem".

W zeszłym roku wypłata "14" była w listopadzie - grudniu. W tym roku może to być październik - listopad - w tych miesiącach należy spodziewać się czternastej emerytury - podsumował

Czternasta emerytura. Jakie zasady w 2022 roku?

Rząd chce utrzymać limit, który ogranicza liczbę osób uprawnionych do pobrania czternastej emerytury. W zeszłym roku wynosił on 2900 zł. Ci, którzy mieli takie lub niższe świadczenie, otrzymali 100 proc. wsparcia. W pozostałych przypadkach "czternastkę" pomniejszano zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

Od marca 2022 minimalna emerytura wynosi 1338,44 zł brutto. Właśnie w takiej kwocie wypłacona zostanie maksymalna czternastka. Na razie nie wiadomo, czy próg 2900 zł zostanie zwaloryzowany.

Zobacz także: Mają fortuny, nie mają jednego: wykształcenia
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić