Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Łukasz Kuczera
|

Alaksandr Łukaszenka prosi Rosję o pomoc. W grze 3,5 mld dolarów

97
Podziel się:

Alaksandr Łukaszenka od lat utrzymuje władzę na Białorusi, ale równocześnie sytuacja finansowa państwa pozostawia coraz więcej do życzenia. Rosnące zadłużenie i brak dostępu do zachodnich funduszy sprawiają, że reżim Łukaszenki uzależnia się od Rosji. Właśnie poprosił Kreml o 3,5 mld dolarów pomocy.

Alaksandr Łukaszenka prosi Rosję o pomoc. W grze 3,5 mld dolarów
Alaksandr Łukaszenka prosi Rosję o pomoc. W grze 3,5 mld dolarów (president.gov.by)

Alaksandr Łukaszenka znajduje się w trudnej sytuacji. Wyniki ostatnich wyborów prezydenckich na Białorusi uznaje się za sfałszowane, a wielu przywódców państw europejskich kwestionuje legalność władzy Łukaszenki. Wywołanie kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy Unii Europejskiej dodatkowo spotęgowało problemy białoruskiego przywódcy.

Ze względu na sfałszowane wybory i sytuację na granicy, na Białoruś nałożono szereg sankcji, które dotykają m.in. finansów państwa. Efekt jest taki, że białoruski reżim wpada coraz głębiej w ręce Rosji. Świadczą o tym najnowsze doniesienia agencji prasowej Bełta.

Alaksandr Łukaszenka prosi Rosję o pomoc. W grze 3,5 mld dolarów

Białoruska Agencja Telegraficzna podała, że kraj stara się pozyskać 3,5 mld dolarów z kierowanego przez Rosję Euroazjatyckiego Funduszu Stabilizacji i Rozwoju (EFSD). Środki miałyby zostać przeznaczone na nowy program stabilizacyjny, który unormowałby sytuację w państwie.

Zobacz także: Co z pieniędzmi dla Polski? Marek Borowski nie ma złudzeń

Z informacji przekazanych przez agencję Bełta, która powołuje się na wicepremiera Nikołaja Snopkowa, wynika, że pożyczka w wysokości 3,5 mld dolarów powinna pomóc w "refinansowaniu zadłużenia w przypadku braku funduszy europejskich".

Działania podejmowane przez Łukaszenkę skutkują tym, że Białoruś uzależnia się od Rosji. Już wcześniej, bo jesienią 2020 roku Władimir Putin zgodził się na udzielenie sąsiadowi pożyczki w wysokości 1,5 mld dolarów. Wówczas białoruscy dziennikarze informowali, że żądana kwota powinna pokryć 75 proc. potrzeb państwa, jeśli chodzi o refinansowanie innych zagranicznych długów w roku 2020.

Problemy Łukaszenki wynikają z coraz trudniejszej sytuacji gospodarczej Białorusi. Jeszcze zanim na kraj nałożono pierwsze sankcje UE, mieliśmy do czynienia z rosnącym zadłużeniem i stagnacją gospodarczą. Niezadowolenie Białorusinów z sytuacji w kraju doprowadziło do masowych protestów po wyborach prezydenckich.

Natomiast w listopadzie 2021 roku Łukaszenka straszył, że jeśli UE nałoży sankcję na Białoruś, zakręci kurek z gazem do Europy. Tyle że infrastruktura gazowa znajdująca się w kraju należy do Gazpromu, który wykupił ją od białoruskiego operatora za 5 mld dolarów - również ze względu na problemy finansowe Białorusinów.

Dlatego też Łukaszenka ma ograniczone opcje odwetowe. Rosyjski gaz płynie przez Białoruś, ale z wykorzystaniem infrastruktury należącej do rosyjskiej firmy, dlatego prezydent Białorusi musi robić to, czego zapragnie Władimir Putin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(97)
Misio
miesiąc temu
Łukaszenka, żeby spłacić jedne długi zaciąga kolejne... coraz wyższe. Długo tak nie pojedzie :P
emma
miesiąc temu
haha ..dobre ,za te długi dolarowe ktor Lukaszenka nie jest w stanie zwrocic Rosji bo niby z czego? w zamian Putin zażada od Lukaszenki przylaczenia Bialorusi do Rosji taka ja mam wizje tej ich przyszlosci
abc
miesiąc temu
miejsce łukaszenki jest w pudle razem ze swoimi synusiami, społeczność międzynarodowa powinna wydać listy gończe a siły ONZ powinny tam wkroczyć aby zobaczyć co tam się z ludźmi dzieje a nie udzielać psychopacie kredytów, te pieniądze i tak nie trafią na potrzeby ludzi tylko do kieszeni tego zbira
???
miesiąc temu
a po co pis bierze miliardy dolarów kredytu w chinskim banku,czym sie róznia od Łukaszenki?
40mln.Polonii
miesiąc temu
Polonia Polska Ogłasza - Wujek Bolek Sawa - Królem Lubelskim.
Bobas
miesiąc temu
Łukasz Enko nie kojarzę typa. To. Aktor czy akrobata?
tuba
miesiąc temu
Należało z nimi utrzymywać poprawne stosunki, trzeba miec mózg wielkości szpilki żeby sądzić że Putin pozwoli na zabawy w demokrację na białorusi.
Będę później ...
miesiąc temu
I wyszedł cały plan Putina. Podjudzili Łukaszenkę ten się wyrwał jak szczerbaty na suchary. Unia i USA nałożyła sankcje i Putinek przejmie władzę z czasem przez nieporadność Łukaszenki.
FILANTROP
miesiąc temu
Super konczy sie banyckie poczynania psychopaty Nareszcie ludzie odpoczna i panstwo zacznie funkcjonowac on z cala BANDA swoimi Synusiami powinni zgnic w wiezieniu
wolkar
miesiąc temu
A więc de facto Białoruś jest wpychana w łapy Putina przez europejskie sankcje. Skończy się to tym, że ten kraj stanie się republiką rosyjską, o ile już nie jest.
z baru mleczn...
miesiąc temu
To tak jak Polska prosila o pomoc ZSRR. Kto prosil ruskie ? Nikt sami przyszli !
bnvmvnm
miesiąc temu
Ukraincy popisali do USA i teraz nie maja co zrec hehe.
baca
miesiąc temu
Jest tak "źle" na Białorusi, że polscy żołnierze dezerterują na Białoroś !
Foo
miesiąc temu
Chiny zaatakuj.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić