Kosma Szczepaniak| 
aktualizacja 

Bon turystyczny 500 plus. Od kiedy będzie można skorzystać z programu?

2

Bon turystyczny to jeden z najbardziej gorących tematów ostatnich tygodni. Odpowiednia ustawa została 17 lipca podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Kiedy realnie możemy spodziewać się zatem możliwości skorzystania z przysługującej pomocy?

Bon turystyczny 500 plus. Od kiedy będzie można skorzystać z programu?
Od kiedy będzie można realizować bon turystyczny? (Getty Images, Michal Fludra)

Bon turystyczny po wielu zmianach w końcu oficjalnie zaczął obowiązywać. Ostatecznie dodatkowe świadczenie w wysokości 500 złotych będzie przysługiwało rodzicom dzieci do lat 18. O pomoc socjalną mogą także starać się opiekunowie dzieci niepełnosprawnych oraz rodzice pracujący poza granicami Polski.

17 lipca na biurko prezydenta Andrzeja Dudy trafiła ustawa uchwalona przez Sejm. Wprowadzone zostały w niej także poprawki Senatu, które jednak w większości zostały odrzucone. Prezydent ustawę podpisał, a więc teraz przyszedł czas na dogranie niezbędnych formalności.

Bon turystyczny. Od kiedy będzie obowiązywał?

Najważniejszym elementem bonu turystycznego będzie synchronizacja platform teleinformatycznych. Obsługą zgłoszeń zajmować się będzie ZUS, jednak obiekty turystyczne chcące wziąć udział w programie muszą się do niego najpierw zgłosić, a następnie posiadać wszelkie niezbędne narzędzia, aby móc obsłużyć klientów z bonem.

Rząd wyraźnie podkreśla na każdym kroku, że z bonu pierwsze osoby będą mogły skorzystać już na przełomie lipca i sierpnia. W Biuletynie Informacji Publicznej ministerstwa rozwoju nadal nie ma jednak oficjalnej informacji odnośnie startu programu. Eksperci są zgodni, że nawet jeśli platforma ZUS-u będzie gotowa, może minąć jeszcze sporo czasu, zanim obiekty będą gotowe na obsługę bonu turystycznego.

Dla osób uprawnionych do skorzystania z programu mamy natomiast dobrą informację. Aby skorzystać z bonu na wakacje nie trzeba będzie składać żadnych dodatkowych wniosków. Obowiązkowe będzie natomiast posiadanie profilu w systemie PUE ZUS. Do tego celu konieczny jest profil zaufany, który można w szybki sposób założyć poprzez bankowość elektroniczną.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić