o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
Paweł Orlikowski
|

Brak pracy, pandemia i brexit. Ludzie masowo opuszczają Wyspy

14
Podziel się

Wielka Brytania, niegdyś ziemia obiecana dla emigrantów zarobkowych, dziś to kraj nieatrakcyjny, który boryka się z pandemią i skutkami brexitu. A to sprawia, że pracownicy opuszczają masowo Wyspy. Jest najgorzej od czasów II Wojny Światowej.

Brak pracy, pandemia i brexit. Ludzie masowo opuszczają Wyspy
Pracownicy z zagranicy uciekają z Wielkiej Brytanii. Tak źle nie było od czasów II Wojny Światowej (Getty Images, Leon Neal)
bEhgDKJN

Lockdown branży gastronomicznej w Wielkiej Brytanii sprawił, że miliony osób pozostały bez pracy. Pandemia nakładająca się na brexit doprowadziła do sytuacji, gdy Wyspy stały się po prostu nieatrakcyjnym miejscem dla emigrantów zarobkowych.

Jak podaje Bloomberg, zagraniczni pracownicy opuszczają Wielką Brytanię w najszybszym tempie od czasów II wojny światowej. To odbija się na gospodarce, która i tak została poważnie nadszarpnięta z powodu brexitu i pandemii koronawirusa.

bEhgDKJP

Jak wynika z najnowszych badań, tylko z Londynu w ciągu ostatniego roku wyjechało 700 tys. osób. To niesie poważne konsekwencje dla brytyjskiego Skarbu Państwa, ale też właścicieli nieruchomości. Osłabia to też szansę na szybkie wyjście z pandemicznego kryzysu.

Zobacz także: Podatki w Polsce. Balcerowicz: kolejne daniny ukrywa się pod hasłem opłat

Prof. Jonathan Portes z King's College w Londynie szacuje, że nawet ponad milion pracowników z zagranicy mogło już opuścić Wyspy. Jak dodaje, może to być bardzo zła wiadomość, biorąc pod uwagę, jaki ta migracja miała wpływ na wzrost gospodarczy kraju, a w szczególności Londynu.

bEhgDKJV

Brexit, pandemia, brak pracy. Wyjadą i nie wrócą

Obywatele UE, w tym lwia część Polaków, których kiedyś Wielka Brytania przyciągnęła perspektywą lepszej płacy i pracy, stwierdzili teraz, że ich kraje poradziły sobie z pandemią znacznie lepiej niż Wyspy, dlatego nie warto tam zostać. Z kolei osoby, które rozglądają się za pracą za granicą, z reguły nie myślą o Wyspach, bo te już niczym nie przyciągają.

Rozwój gospodarczy w krajach, z których na początku XXI wieku przybyło wielu emigrantów, jest w rzeczywistości całkiem dobry. Pytają, dlaczego mam wyjechać z ojczyzny? Polska radzi sobie tak dobrze, jak Wielka Brytania. Tutaj jest wiele możliwości, więc zostanę w domu - powiedział prof. Christian Dustmann, dyrektor Centrum Badań i Analiz Migracji na University College London
bEhgDKJW

Zdaniem profesora Portesa, największe ryzyko tkwi w tym, że ci ludzie już nie wrócą, więc Wielka Brytania pozostanie z brakami kadrowymi - zarówno pod kątem umiejętności, jak i samej siły roboczej. To odbije się na niższej produkcji, słabszym wzroście gospodarczym i mniejszych wpływach z podatków. A te ostatnie są kluczowe do spłaty długów zaciąganych przez państwo na pomoc pracownikom i firmom, by przetrwać pandemię COVID-19.

Ile dokładnie osób już opuściło Zjednoczone Królestwo? To trudne do oszacowania, bo pandemia ograniczyła rządowi możliwości gromadzenie danych. Statystycy w dużej mierze polegają na badaniu siły roboczej, które sugeruje, że populacja pracowników z zagranicy zmniejszyła się o blisko 900 tys. Z kolei prof. Jonathan Portes szacuje, że ta liczba to 1,3 mln osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEhgDKKq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Prawda
4 miesiące temu
Polaków nie chcą w angli dlatego że zabierają Anglikom stanowiska w biurach każdy o tym wie że podstępny polak zdobędzie pracę w biurze a potem każdego niszczy żeby się wykazać potrafi podłożyć świnie każdy o tym wie w angli do czego zdolny jest polak za granicą .Wstyd że potem Polaków nie znoszą gdyż jeden pokazuje chamstwo i Anglicy mają dość pustych Polaków w angli
Piotr
4 miesiące temu
UK jest dobre ale dla nieudaczników bez wykształcenia. Teraz W Polsce są naprawdę dobre perspektywy, można spokojnie, żyć, zarabiać, mieć dzieci, jeździć na wakacje itd, ale nie po liceum, bez zawodu i bez chęci do pracy. Wtedy lepiej do UK.
Olo
4 miesiące temu
W UK za minimalną pensję żyje się lepiej niż w Polsce za minimalną, chociaż 15 lat temu różnica była o wiele wyraźniejsza. Natomiast jeśli w Polsce zarabiasz średnią krajową lub powyżej, to już się nie opłaca pracować w UK za minimalną.
bEhgDKKr
kolit
4 miesiące temu
E tam wyjafo ci co majo kasę a biedota zastanie to jak w USA jak cza lecieć do rodziny to porzyczyc trza bo na bilet nima ale jak już przyjedzie jeden z drugim to biznesmen cało gebo
denil
4 miesiące temu
Dla właścicieli nieruchomości jak się ma jeden dom swuj to spoko ale jak już 5 na wynajem to kicha bo teraz nima kto w nich mieszkać a kredyt do banku trza zapłacić i tu się kończy brylowanie w barze bo kasy nima a w mieszkaniach pająki mieszkanko za friii
Mariusz1313
4 miesiące temu
Moja znajoma w UK została aktorką. Niestety wystąpiła tylko w jednym filmie typu casting. Film zobaczył mąż i syn ,koledzy syna z szkoły.Prawie zakończyło się rozwodem. Teraz wyjechali do Kanady...
Dziobak.
4 miesiące temu
Strach się bać. Mam nadzieję że polscy biznesmeni z Wysp nie wrócą do Polski. Jak Polska ma przyjąć tysiące sprzątaczek, pomywaczy i innych beneficjentów brytyjskiego rynku pracy.
cbko
4 miesiące temu
No i bardzo dobrze, czas olać tłustych i głupich, zadufanych w sobie i leniwych brytoli i zacząć w ojczyźnie. Przyjdzie czas (oby) że to brytole będa szukali pracy w UE
Goldengecko
4 miesiące temu
Czyli zasiłek dla bezrobotnych zostanie tam zlikwidowany
Migrant
4 miesiące temu
Mieszkam w UK 5 lat , 5 lat robie na kasie w supermarkecie i wiecie co , zwiedzilem polowe swiata za sowje , ślub i 30 dni dni w tropikach za swoje, długów nie mam,niczego mni nie brakuje. Moze i nie jest idealny ten kraj i jak wszedzie czasami wku.... ale z pewnoscią żyje sie tu lepiej niz Polsce.
nie troll
4 miesiące temu
Ha, ha, ha. Bzdury, jak zwykle na O2, pisowska propaganda o lepszym poradzeniu sobie z koronawirusem.
Niestety
4 miesiące temu
Tylko głupcy pracują w uk
nikt nie wrac...
4 miesiące temu
jasne,kto wam pisze te artykuly?lepsza brytyjska niestabilnosc niz terazniejsza polska stabilizacja.nikt masowo nie wraca do Polski,ludzie maja tu domy,firmy,dzieci maja szkoly i panstwo jest pomocne ,a nie policyjne jak w pisolandzie.pozatym zaraz byscie nas skasowali,zalegle skladki srusu,podatki itp.dzieki postoimy.
bEhgDKKj
????
4 miesiące temu
Tylko gdzie pojadą jak wszędzie ten sam problem.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić