Co dzieje się z jabłkami? Tak wygląda droga z sadu na sklepowe półki

55

Jabłko to bez wątpienia jeden z najbardziej popularnych polskich owoców. Polska jest na świecie w gronie liderów w produkcji. Zastanawialiście się kiedyś, jaką drogę muszą przejść, aby trafiły w nasze ręce? Redakcja o2 sprawdziła cały proces.

Co dzieje się z jabłkami? Tak wygląda droga z sadu na sklepowe półki
Polska słynie z produkcji jabłek. Jak wygląda ten proces? (Pixabay)

W Polsce mamy całą gamę odmian jabłek. To między innymi "Ligol", "Jonagold", czy "Szampion". Najwięcej sadów jabłkowych znajdziemy na Mazowszu. Z produkcji słynie w całej Polsce powiat grójecki. Na tym terenie całe pokolenia rodzin zajmują się sadownictwem. Nie jest to jednak takie proste.

- Praca w większości polega na przetrwaniu z sezonu na sezon. Ceny są takie jak 20 lat temu, a wzrastają koszty pracy, paliwa, produkcji. Musimy spełniać wymogi, nie możemy zaniżać poziomu - mówi nam Mateusz Dąbrowski, jeden z sadowników w powiecie grójeckim.

Pytanie, skąd się biorą jabłka, pozornie jest bardzo prosta. Jabłoń wyrasta z pestki, a następnie rodzi owoce. W rzeczywistości praca sadownika jest dużo bardziej skomplikowana.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spytali go o ważny konkret. Nie był w stanie podać daty realizacji

Z chłodni do marketu

Praca sadownika rozpoczyna się w jego gospodarstwie i trwa tak naprawdę cały rok. W pakiecie do wykonania jest cała gama zabiegów pielęgnacyjnych. To oczywiście zasadzenie drzewa, przycinanie, nawożenie i nawadnianie, zwalczanie chwastów, szkodników. Sadownicy muszą spełnić szereg wymogów, by jabłko było najwyższej jakości.

Jabłka zrywamy na jesień. Potem trafiają do chłodni. Tam mają odpowiednie warunki, bo przecież chcemy je oferować przez cały rok. Następnie od producenta trafiają do dystrybutora, który przewozi owoce na platformy logistyczne sieci handlowych. Następnie trafiają do sprzedaży na półki sklepowe - mówi nam poseł Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

Zwykle w polskich domach zjada się rocznie około 12 kilogramów jabłek na osobę. Największym producentem jabłek na świecie są Chiny. Polska, według portalu Sadownictwo, w 2023 roku była największym producentem w UE. Zbiory wyniosły około 4 milionów ton. W czołówce są Włochy, Francja, Niemcy i Hiszpania.

Autor: MTK
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić