Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Co z zasiłkiem opiekuńczym. Do kiedy zasiłek opiekuńczy? Nowe zasady

2
Podziel się

W Sejmie odbyło się głosowanie dotyczące przedłużenia przepisu mówiącego o prawie do skorzystania z zasiłku opiekuńczego. Do kiedy będzie on obowiązywać?

Sejm podjął decyzję ws. zasiłku opiekuńczego
Sejm podjął decyzję ws. zasiłku opiekuńczego (Getty Images)
bETkzbqt

Podczas ostatniego posiedzenia Sejm odrzucił większość poprawek odnoszących się do tarczy antykryzysowej 4.0. Jednocześnie posłowie uchwalili chociażby przepisy dotyczące zasiłków opiekuńczych.

Co to oznacza dla rodziców? Na pewno jest to dobry znak. Na ostateczne efekty trzeba jednak jeszcze trochę poczekać. Ustawa trafiła już w ręce Senatu, który może wnosić swoje poprawki. Trudno przewidywać, w jakim kierunku to wszystko zmierzy.

Decyzja Sejmu jest równoznaczna z tym, że przepisy wydłużające zasiłek do 28 czerwca mają być przedłużone. Jeżeli ustawa wejdzie w życie, to prawie do końca bieżącego miesiąca będą mogli z niego skorzystać rodzice dzieci niepełnosprawnych i zdrowych.

bETkzbqv

Zobacz także: Podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych. "Wspiera i ekonomię, i kampanię prezydenta"

Co istotne, Sejm swoją decyzją przywrócił możliwość korzystania z zasiłków opiekuńczych od dnia 25 maja. Można więc ubiegać się o nie z datą wsteczną.

bETkzbqB

Zasiłek opiekuńczy dopiero w połowie czerwca?

Portal prawo.pl zauważa, że rodzice dzieci do 8. roku życia otrzymają dodatkowy zasiłek najprawdopodobniej dopiero w okolicach połowy czerwca. Ma to związek z drogą, jaką musi przebyć ustawa, zanim wejdzie w życie.

Nawet jeśli od razu zostanie opublikowana, to tak naprawdę dopiero od poniedziałku, 22 czerwca działy kadrowo-płacowe będą mogły zacząć rozpatrywać wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy rodziców dzieci do lat 8 - donoszą przedstawiciele serwisu prawo.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bETkzbqC

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bETkzbqW
KOMENTARZE
(2)
Krzysiek
rok temu
Chyba w połowie lipca, jak dobrze pójdzie. Po otrzymaniu kompletu dokumentów (jeśli nie ma w nich pomyłek) ZUS ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku, i tak to też trwa na mojej żony przykładzie.
Anka
rok temu
Ja jeszcze nie otrzymałam za kwiecień.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić