Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Co z zasiłkiem opiekuńczym. Do kiedy zasiłek opiekuńczy? Nowe zasady

3

W Sejmie odbyło się głosowanie dotyczące przedłużenia przepisu mówiącego o prawie do skorzystania z zasiłku opiekuńczego. Do kiedy będzie on obowiązywać?

Sejm podjął decyzję ws. zasiłku opiekuńczego
Sejm podjął decyzję ws. zasiłku opiekuńczego (Getty Images)

Podczas ostatniego posiedzenia Sejm odrzucił większość poprawek odnoszących się do tarczy antykryzysowej 4.0. Jednocześnie posłowie uchwalili chociażby przepisy dotyczące zasiłków opiekuńczych.

Co to oznacza dla rodziców? Na pewno jest to dobry znak. Na ostateczne efekty trzeba jednak jeszcze trochę poczekać. Ustawa trafiła już w ręce Senatu, który może wnosić swoje poprawki. Trudno przewidywać, w jakim kierunku to wszystko zmierzy.

Decyzja Sejmu jest równoznaczna z tym, że przepisy wydłużające zasiłek do 28 czerwca mają być przedłużone. Jeżeli ustawa wejdzie w życie, to prawie do końca bieżącego miesiąca będą mogli z niego skorzystać rodzice dzieci niepełnosprawnych i zdrowych.

Zobacz także: Podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych. "Wspiera i ekonomię, i kampanię prezydenta"

Co istotne, Sejm swoją decyzją przywrócił możliwość korzystania z zasiłków opiekuńczych od dnia 25 maja. Można więc ubiegać się o nie z datą wsteczną.

Zasiłek opiekuńczy dopiero w połowie czerwca?

Portal prawo.pl zauważa, że rodzice dzieci do 8. roku życia otrzymają dodatkowy zasiłek najprawdopodobniej dopiero w okolicach połowy czerwca. Ma to związek z drogą, jaką musi przebyć ustawa, zanim wejdzie w życie.

Nawet jeśli od razu zostanie opublikowana, to tak naprawdę dopiero od poniedziałku, 22 czerwca działy kadrowo-płacowe będą mogły zacząć rozpatrywać wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy rodziców dzieci do lat 8 - donoszą przedstawiciele serwisu prawo.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić