o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
Paweł Orlikowski
|

Czternasta emerytura nie dla każdego. Sprawdź, co czai się w przepisach

9
Podziel się

Warto wiedzieć, że 14. emerytura nie trafi do każdego emeryta. Rząd zupełnie inaczej niż przy "trzynastkach" opracował projekt w sprawie "czternastek", przepisy jasno określają, kto zostanie beneficjentem. Jakie są warunki?

Czternasta emerytura nie dla każdego. Sprawdź, co czai się w przepisach
14. emerytura, projekt w Senacie. Co czai się w przepisach? Kto dostanie pieniądze? (Adobe Stock)
bEEFyLRx

Sejm zaakceptował już rządowy projekt dotyczący wypłat 14. emerytur, czyli "czternastek". Teraz nad projektem pracuje Senat. Jeśli przyjmie ustawę w wersji rządowej, bez poprawek, nie każdy emeryt dostanie "czternastkę".

Wszystko przez przepisy, które zawarto w projekcie ustawy dotyczącej wypłat 14. emerytur, w ramach programu "Emerytura+". Podkreślmy również, że świadczenia wypłacane są zarówno emerytom, jak i rencistom.

bEEFyLRz

Wypłacana kwota jest równa minimalnej emeryturze. Od 1 marca będzie to kwota 1250 zł brutto (1067 zł na rękę). I taka kwota zostanie wypłacona zarówno w ramach trzynastej, jak i czternastej emerytury.

Zobacz także: Co z odmrażaniem gospodarki? Wykres jest przerażający

Rząd PiS stwierdził, że o ile "trzynastka" będzie należała się każdemu, o tyle "czternastka" będzie już uzależniona od dochodu. Górny limit to 2900 zł brutto, czyli 2415 zł emerytury na rękę.

bEEFyLRF

To limit otrzymania pełnej kwoty. Później obowiązuje zasada złotówka za złotówkę. Im wyższa emerytura, tym niższa "czternastka". Aż do wyczerpania kwoty 1250 zł brutto, co oznacza, że bogatsi emeryci, otrzymujący świadczenie powyżej 4150 zł brutto miesięcznie, nie otrzymają z "czternastki" ani złotówki.

Czternasta emerytura będzie świadczeniem jednorazowym, przyznanym wyłącznie w czwartym kwartale tego roku. To odróżnia ją od trzynastej emerytury, która wypłacana jest co roku i bez żadnych kryteriów - każdemu emerytowi i renciście.

Jest też ważna informacja dla zadłużonych emerytur - ani "trzynastka", ani "czternastka" nie podlega zajęciu komorniczemu, więc tych pieniędzy komornik nie odbierze. Można je będzie przeznaczyć na własne wydatki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEFyLSa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Wws
7 miesięcy temu
13 i 14 emerytur nie powinni dostac pracujacy emeryci ze srednim dochodem miesiecznym netto 10.000zl a takich jest pare milionow. Otrxymac je powinni jedynie emeryci z dochodem mies. netto do 5.000zl.
Babcia
7 miesięcy temu
Po co te + te 13 i14 Dac ludziom konkretnie te pieniadze do zarobkow zasadniczych i nikt tego nie odbierze A tak nastepni zabiora i emerytow czeka smietnik .
ak001
7 miesięcy temu
Zamiast rzucać ochłapy (które dzisiaj są, a jutro może ich nie być) i łaskawie rozdawać 13, 14, 15, 16...25 emerytury, lepiej niech jeśli nie ten, to przyszły rząd zastanowi się w końcu nad jedną, ale uczciwą emeryturą. Każdy, dosłownie każdy rząd RP, od komunistycznego po ten obecny olewają emerytów ciepłym moczem z półprzysiadu. Czas w końcu aby coś z tym tematem zrobić i przestać okradać ludzi, którym zabierało się pieniądze przez całe ich dorosłe życie, a gdy powinni odpoczywać, nie maja za co kupić chleba.
bEEFyLSb
osa,,,
7 miesięcy temu
JA UWAŻAM ,ZE TE 13, I 14 TO OK ALE NALEZY ZROBIĆ PRÓG ZEROWY PODATKU DLA EMERYTÓW CO NIE OSIAGAJA 2500ZŁ BO KOSZTY ROZLICZANIA I ZATRUDNIANIA LUDZI W ZUS I URZEDZIE SKARBOWYM SA WYSOKIE A PODATKI Z TYCH DOCHODÓW NIEWIELKIE W SKALI KRAJU , TAK WIEC TO SIE NAWET NIE BILANSUJE , A PO INFLACJI JAKA TERAZ JEST TO 2500 SA GŁODOWYMI PIENIEDZMI A JA PRZYPOMINAM ,ŻE SA I TACY CO MAJA 1250 , 1350 1500 I TAKICH JEST 6 MILIONÓW EMERYTÓW I RENCISTÓW TAK WIEC WIELE PRACY ZARÓWNO ZUS JAK I SKARBÓWKA BY MIAŁA MNIEJ I LUDZI MOŻNA BY PRZESUNĄĆ DO PRODUKCJI BO TA NARZEKA NA BRAKI A NIE SIEDZĄ I ŻREJA NASZE PODATNI WŁAŚNIE TYCH NAJMNIEJSZYCH EMERYTUR --- RYNEK PRACY NARZEKA NA BRAK RAK DO PRACY , ZATRUDNIA SIE OBCYCH KRAJÓW LUDZI A MOŻNA PRZYUCZYĆ I BY PORADZILI SOBIE W PRZEMYSLE CZY SŁUZBIE ZDROWIA BO TAM RAK DO PRACY BRAKUJE , A EMERYTÓW ODCIAŻYĆ OD PŁACENIA TYCH GROSZOWYCH PODATKÓW BO NIE WIELE WNOSZA DO PAŃSTW ALE SĄ ZNACZĄCĄ SUMA DLA TYCH CO MAJA NISKIE EMERYTURY I RENTY
5cent
7 miesięcy temu
masło maślane co nowy wątek to to samo piszą co wcześniejszym. zacznijcie drukować to co piszecie a napewno nikt tego nie kupi.
Łociec
7 miesięcy temu
Vincent piniędzy na 14 nie ma i mieć nie będzie
centuś
7 miesięcy temu
za 3 lata zagłosuję na rostowskiego jak ten rząd skąpi i okrada wyborców!
centuś
7 miesięcy temu
za 3 lata zagłosuję na rostowskiego jak ten rząd skąpi i okrada wyborców!
centuś
7 miesięcy temu
za 3 lata zagłosuję na rostowskiego jak ten rząd skąpi i okrada wyborców!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić