Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Decyzja Biedronki wstrząśnie rynkiem. "Zachowania niezgodne z prawem"

31
Podziel się:

Biedronka szykuje się do otwarcia wybranych sklepów w niedziele niehandlowe. Dyskonty miałyby operować jako placówki medyczne albo wypożyczalnie książek. Zdaniem prawników z Uniwersytetu Jagiellońskiego, obchodzenie w ten sposób zakazu handlu w niedziele jest niezgodne z prawem.

Decyzja Biedronki wstrząśnie rynkiem. "Zachowania niezgodne z prawem"
Biedronka (Getty Images, Jaap Arriens)

Popularne sieci sklepów udowadniają, że uchwalony w Polsce zakaz handlu w niedziele jest fikcją. Przez wiele miesięcy placówki Biedronki czy Lidla były otwarte dla klientów w ostatni dzień tygodnia pod pretekstem oferowania usług kurierskich i pocztowych. Obchodzenie prawa przynosiło dyskontom wymierne korzyści, bo zwykle parkingi pod sklepami w niedziele były mocno zapełnione.

Rząd postanowił uszczelnić przepisy na początku 2022, zamykając sklepom furtkę związaną z funkcjonowaniem w roli placówki pocztowej. Jednak obecnie Biedronka znów szykuje się do obejścia prawa. Popularna sieć zamierza otworzyć swoje sklepy w niedziele niehandlowe. Będą one funkcjonować jako wypożyczalnie książek czy też placówki medyczne.

Biedronka złamie prawo? Co z otwarciem sklepów w niedziele?

W znowelizowanych przed kilkoma miesiącami przepisach znajduje się zapis, iż zakaz handlu w niedziele nie dotyczy placówek handlowych w "zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku". Czy zatem otwieranie sklepów w ostatni dzień tygodnia jest legalne?

Portal money.pl dotarł do opinii prawnej sporządzonej pod koniec lipca przez prawników z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Została ona sporządzona wniosek NSZZ "Solidarność" Krajowy Sekretariat Banków Handlu i Ubezpieczeń.

Zdaniem prawników, aby legalnie prowadzić działalność handlową w niedziele i święta, placówkę i instytucję muszą łączyć dwie relacje - przestrzenna oraz funkcjonalna. Oznacza to, że sklep musi się znajdować na terenie zakładu czy instytucji, ale to zakład ma pozostawać główną jednostką i nadrzędną. Działalność handlowa ma być tylko dodatkiem.

Eksperci z UJ ocenili, że w tej sytuacji otwieranie sklepów w niedziele to "zachowania niezgodne z prawem", bo "placówka handlowa" oraz "zakład" nie wykazują żadnych funkcjonalnych powiązań.

Decyzja Biedronki bez wątpienia wstrząśnie z rynkiem i wywoła reakcję - zarówno polityków, jak i konkurentów z rynku dyskontów. Z informacji money.pl wynika, że w sklepach mają pojawić się specjalne regały z książkami. Z wypożyczalni korzystać będą mogli tylko klienci posiadający kartę lojalnościową "Moja Biedronka".

Przy wypożyczeniu książki pobierana ma być kaucja w wysokości 3 zł, która będzie zwracana w formie vouchera na kartę "Moja Biedronka" po oddaniu książki.

Zobacz także: Biedronki otwarte w niedzielę? Wiceminister zapowiada kontrole
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(31)
danbod
3 dni temu
Wielkie larum o Biedronkę. A Bricomarche od kwietnia każe ludziom zasuwać za miskę ryżu w niedzielę. Intermarche od połowy maja....
fioletta
3 dni temu
Chętni niech przyjmą sie do pracy w biedrze, zarobią i poczytają. Jak to fajnie innych do pracy w niedzielę wygonić, ale jakby jego by to dotyczyło, to dopiero oburzenie.
antypisior
3 dni temu
A dlaczego jedna partia, która idzie pod rękę z Kościołem, ma wszystkiego zakazywać? Dotychczas był handel w niedziele i nikomu to nie przeszkadzało. Zaczęło być coraz mniej płatników kasy na niedzielnych mszach i sukienkowi się obudzili, bo kasa zaczęła umykać do hipermarketów i centrów handlowych, a przecież Kościół na kasie stoi. Zresztą to transakcja wiązana: wy nam zakaz, a my wam wyborców.
Mihailow
3 dni temu
Podnieść ceny w niedzielę o kilkadziesiąt procent i dać pracującym w tym dniu ludziom
Sarah
3 dni temu
Zamknąć też wszystkie Kościoły w niedzielę .Kler ma żniwo w każdą niedzielę a nawet nie odprowadza za to przed Izbą skarbową i nie płaci podatków .Ja bym chętnie poszła w niedzielę zrobić ZAKUPY.
Polus
3 dni temu
Skończą jak Tesco
FFF
3 dni temu
W Norwegii wiele lat temu jak Lidl podskakiwał wywali ten sklep na zbity pysk z Norwegii😆😁😁😁to samo Polska powinna zrobić z Biedronką, Lidlem Auchanem czy Cerfurem.😂😂😂😂
To be or not ...
3 dni temu
Nikt nie kazal nikomu chodzić do galeri czy biednry gdy byla niedziela handlowa ,a najwięcej było osób po kościele ,rodzi z dziećmi spacerowiczów i apaczy a teraz ostro chcą pozamykać w niedzielę markety, wszystko to wszystko powinno być otwarte, jak żabka ,stacja może to czemu biedra i inne markety nie mogą głupota goni głupotę!!!!!saoobsugowe kasy zrobić a nieroby do domu .komuna zaścianek średniowiecze,sasiedzi Węgrzy ,anglia itp się cieszą ze mogą handlować a my bankruci nieeeeeeeee
Rafał
3 dni temu
Przecież Polacy nie potrafią czytać. Po co książki. Polacy są analfabetami
Niko
3 dni temu
Mam bardzo prosty sposób aby to wyeliminować. Dniówka ma mieć 5-krotnie większa niż dzień normalny. Ludzie zarobią a jak im się nie będzie opłacać to zamkną sami
Klient
3 dni temu
W niedzielę powinni pracować z siedziby firmy ici którzy wymyśli a pracownika na wolne
Cinmar
3 dni temu
Jeżeli chcą w niedzielę nawet 8h niech pomyślą dobrze ...
erte
3 dni temu
w ustawie powinno być napisane że każda działalność niehandlowa jest dozwolona jeśli przychód przynosi 40% przychodu z handlu
Halinka
4 dni temu
Jak Biedronka chce otwierać sklepy w niedzielę, to środku powinna być normalna czytelnia a nie wypożyczalnia na wynos książek za które później trzeba zapłacić. Jest to normalne handlowe cwaniactwo.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić