Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

Będzie kryzys! Polaków czeka kolejny wzrost cen i brak towarów w sklepach

230
Podziel się:

Wielkie ostrzeżenie ze strony branży transportowej. Wszystko to przez przypisy państw członkowskich UE, które istotnie zwiększą koszty ponoszone przez firmy transportowe. Mają one wejść w życie w lutym 2022. Konsumenci mogą wyraźnie to odczuć.

Będzie kryzys! Polaków czeka kolejny wzrost cen i brak towarów w sklepach
Polaków czeka kolejny wzrost cen i brak towarów w sklepach (Getty Images)

2 lutego 2022 r. w unijnym transporcie drogowym wejdą w życie krajowe przypisy państw członkowskich UE. Jest to związane z dyrektywą "lex specialis", wchodzącej w skład Pakietu Mobilności.

Polska logistyka może na tym mocno ucierpieć. Przewoźnicy z naszego kraju mogą tracić rocznie nawet 14 mld zł. Będzie to pokłosiem podniesienia pensji kierowcom do poziomu średnich płac obowiązujących w państwach, w których będą przebywali.

Dla firm zatrudniających kierowców oznacza to ogromny wzrost kosztów nie tylko z tego powodu. Do wypłat mają przestać wliczać się diety za podróże służbowe i ryczałty za noclegi.

Będzie kryzys?

Koszty ponoszone przez firmy transportowe przekroczą obecny dochód lub skonsumują go w całości. Część podmiotów zniknie z rynku. Słono zapłacą za to wszyscy konsumenci, bez względu na zasobność portfeli. Jeżeli zacznie brakować środków transportu, to naturalną konsekwencją będzie brak towarów w sklepach. Priorytetem będzie zapewnienie ciągłości dostaw produktów pierwszej potrzeby, które mocno zdrożeją. Z kolei artykuły luksusowe staną się mniej dostępne i ich ceny również poszybują w górę – alarmuje Mariusz Frąc, ekspert BCC ds. rynku transportowego w Polsce i Europie, jak podaje "Business Insider".

Obecnie kierowca w transporcie międzynarodowym zarabia miesięcznie średnio 7-8 tys. zł netto. Pracodawcę kosztuje to ok. 10 tys. zł brutto. Radykalny i niemal natychmiastowy wzrost kosztów pracowniczych będzie dla wielu przedsiębiorców nie do udźwignięcia bez osłon ze strony rządu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(230)
Strachy na la...
6 miesięcy temu
Mi to wisi - mogę używać "kartek" zamiast pieniędzy, a warzywka w ogródku sobie wyhoduję. Kury i jajka, też będę miał swoje, więc możecie mnie cmoknąć. Ja zachodniej żywności jeść nie muszę i nie chcę.
C'mon!
6 miesięcy temu
Jedna mądra ustawa w branży transportowej w Europie i problem kosztów transportu spadnie o ok. 1/3 - wystarczy pomyśleć, ale oczywiście nikt nie wpadnie na to, bo nie chce. A do tego pomysłu wcale nie trzeba rewolucji i nie jest to pomysł nowy, bo niektóre kraje korzystają z tego rozwiązania swobodnie.
Stach i Jach
6 miesięcy temu
Pżyliśmy najazd Szwecji przeżyjemy oradziecki Polak da sobie rady
esemes
6 miesięcy temu
Jak widać polskiemu suwerenowi podobaja się wszelkie podwyżki a w ogólności kryzys gospodarczy.Ma komputery lapciaki telefony więc gapią sie w te urządzenia a sprawy kraju mają w d....A politykom kombinatorom to pasuje bo robią co chcą byle nagrabić.Dlatego mamy państwo z papieru toaletowego.
annawro777
6 miesięcy temu
Gdybyśmy nawet byli poza Unią, to i tak kilka pokoleń Polaków poniesie skutki lat 1945-1980. A tego nie da się nadrobić w kilka lat. Czemu np.brakuje lekarzy ? Bo np.po otwarciu zachodniej granicy nie pomyślano, by postawić warunek: chcesz lekarzu wyjechać ? Zwróć koszty studiów lub przepracuj w Polsce 6 lat. Gdy "wypuszczono" nas do UE mieliśmy być PO-tulnymi niewolnikami pracującymi jak kolonie na rzecz najbogatszych państw UE NIGDY JUŻ POLSKA (i Grupa Wyszehradzka) NIE POWINNA KLĘCZEĆ NA KOLANACH !!
Carmen Mihael...
6 miesięcy temu
Artykuł ma taką wymowę, że pewnie najlepiej byłoby jeśli kierowcy wykonywaliby darmową pracę. Wtedy być może ceny w sklepach by nie wzrosły
Adam
6 miesięcy temu
To jest kłamstwo. Nowe Przepisy dot. Makietu mobilności nie wpływają żaden sposób na transporty biletarne tylko kabotażowe i cross-trade. Bardzo proszę o zapoznanie się ze szczegółami pakietu mobilności
afrykaner
6 miesięcy temu
wystąpić z unii.
woj59
6 miesięcy temu
Muszę się tu wypowiedzieć bo już w większości aby wyrazić swoje niezadowolenie dać propozycję skomentować trzeba się rejestrować, logować. Wszystko idzie w złym kierunku, sensacyjne tytuły artykułów, jak dalej się czyta to chodzi że to nie w Polsce itd. Za to powinny być kary, za wprowadzanie w błąd internautów. Następna sprawa, pani Merkel powinna być osądzona przed Trybunałem Unijnym za wypowiedzi zachęcające dla migrantów. Sytuacja na granicy z Białorusią, Białoruś zrobiła sobie źródło dochodu z przewozu imigrantów i odstawianiu ich pod Polską granicę z żądaniem aby Polska utworzyła szlak lda migrantów. Unia Europejska nic nie robi a my jako kraj i ludzie w nim coraz bardziej jesteśmy owijano różnymi głupimi przepisami. A jest tego sporo, żywność, hodowla, pasze, ekologia LPG, Diesel, Etylina, węgiel. Nic dziwnego że USA i Chiny się ustawiły z boku, kraje które najwięcej emitują zanieczyszczeń, to co taka Polska.
Kkkkk
6 miesięcy temu
Od kiedy zaczeła się nagonka Ekologiczna to zaczeły się dziać dziwne rzeczy na Świecie. Niczego nie wolno i kryzys piękny wychodzi.
umu
6 miesięcy temu
Znowu mięso będzie na kartki !
danziger
6 miesięcy temu
Mogę znieść wszelkie podwyżki, byle nadal rządziło PIS. Te podwyżki to kolejna ściema herr Tusk.Jako emerytowi dobrze mi się żyje.Tusk to zdrajca.Pamiętaj Rysiu......
asd
6 miesięcy temu
Byłem dziś u fryzjera chodzę co miesiąc i cena podskoczyła o 25%.
Polska dla Po...
6 miesięcy temu
Uj z transportem niech sobie sami jezdza hahahah
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić