Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Echa wyroku TSUE ws. frankowiczów. Wpłynie na orzecznictwo polskich sądów

4
Podziel się:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uważa, że "wyrok TSUE potwierdza dotychczasową linię orzeczniczą w sprawach konsumenckich". Podkreśla też, że wpłynie on na orzecznictwo polskich sądów.

Echa wyroku TSUE ws. frankowiczów. Wpłynie na orzecznictwo polskich sądów
Franki szwajcarskie (Pixabay)

W czwartek TSUE wydał orzeczenie ws. pięciu pytań Sądu Okręgowego w Gdańsku w związku ze sprawą kredytobiorców i banku BPH.

Wyrok nie jest dla nas zaskoczeniem - przeciwnie, jest zgodny z dotychczasową linią orzeczniczą Trybunału, naszymi przewidywaniami i dotychczasowym stanowiskiem - podkreśla prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany przez PAP.

Zaznacza jednocześnie, że orzeczenie "wymaga szerszego spojrzenia, tj. odniesienia go do dotychczasowego orzecznictwa TSUE". Warto przypomnieć, że jest ono prokonsumenckie.

Orzeczenie TSUE ma wpłynąć na działalność sądów

UOKiK spostrzega również, że "orzeczenie TSUE wpłynie na orzecznictwo polskich sądów, zwłaszcza w sprawach frankowych".

Kredytobiorcy, banki oraz sędziowie czekają ponadto na rozstrzygnięcie siedmiu sędziów Izby Cywilnej SN (III CZP 6/21, posiedzenia zaplanowano na 7 maja br.) oraz uchwałę pełnego składu Izby Cywilnej SN (sygn. akt III CZP 11/21, posiedzenie wyznaczone na 11 maja br.) - podkreślono.

Pytania Sądu Okręgowego w Gdańsku dotyczyły m.in. tego, czy krajowy sąd ma obowiązek stwierdzenia niedozwolonego charakteru umowy, a w konsekwencji uznania nieważności umowy, po tym jak w zaakceptowanym przez strony aneksie niedozwolone postanowienie zostało zmienione. Inne pytania wiązały się chociażby z tym, czy rodzimy sąd może uznać za nieuczciwe tylko wybrane elementy danego postanowienia umownego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
Gal Anonim
2 lata temu
Kredyty bierze się w takiej walucie w jakiej się zarabia. Jeśli ktoś tego nie wie, to teraz niech nie narzeka tylko spłaca.
asdf
2 lata temu
Teraz bedzie powtora w pln, stopa procentowa niska, materialy drogie a lemmingi buduja sie na potege na kredytach. Dom wychodzi dwa razy tyle, za chwile stopa bedzie podniesiona to jest oczywiste, niska teraz ze wzgledu na padajaca gospodarke i covid. Zacznie sie placz.
pit
2 lata temu
Jeżeli bierzesz kredyt w walucie obcej wydaje mi się że każdy myślący człowiek powinien wziąć po uwagę to że mogą zdarzyć się wachania kursów danej waluty, więc nie rozumiem całego tego zamieszania. Ryzyko wpisane w takie kredyty. Frank poszedł do góry i teraz wszyscy biedni.
CCc
2 lata temu
Frankowicz dobrze wiedzieli w co idą. Śmiali się z frajerów którzy mają kredyt w PLN.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić