aktualizacja 

Fatalne wieści dla seniorów. Chodzi o 14. emerytury

77

Napływające doniesienia wskazują na to, że 14. emerytury zostaną ze starszymi osobami jako stałe świadczenia. Jednocześnie wydaje się, że PiS nie zdecyduje się na podniesienie limitu renty lub emerytury uprawniającego do "czternastki". To fatalne wieści dla części seniorów.

Fatalne wieści dla seniorów. Chodzi o 14. emerytury
Zdjęcie poglądowe (Getty Images)

Już w 2023 roku czternasta emerytura ma stać się świadczeniem stałym. Teoretycznie powinna być to dobra informacja dla starszych osób.

W rzeczywistości jest jednak nieco inaczej. Chodzi o kwestię limitów.

Politycy długo unikali odpowiedzi na to, czy próg uprawniający do czternastki zostanie podniesiony. Wygląda jednak na to, że zostanie na takim samym poziomie jak do tej pory, a to oznacza niższe świadczenia! - zauważa "Super Express".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Magda Gessler o inflacji i galopującym wzroście cen. Ma radę, żeby robić rozsądniejsze zakupy

"Fakt" donosi tymczasem, że program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości zakładał stawkę 120 proc. średniej emerytury za dany rok jako podstawa do wyliczenia "czternastki". Dziennik jednocześnie tłumaczy, że w założeniach ustawy wprowadzającej to świadczenie na stałe znalazł się próg wysokości 2900 zł, a więc średniej emerytury z 2021 roku.

Krótko mówiąc, seniorzy którzy zarabiają brutto do 2900 zł brutto otrzymają czternastkę pełnej wysokości. Jednak powyżej tego progu świadczenie będzie pomniejszane według zasady "złotówka za złotówkę" - analizuje "SE".

A zatem w 2023 roku "czternastka" będzie niższa dla niektórych seniorów. Ponadto obejmie mniejszą grupę starszych osób.

Czternasta emerytura na stałe

Prawo i Sprawiedliwość już jakiś czas temu ustanowiło na stałe trzynastą emeryturę. Teraz natomiast pojawił się pomysł, by podobnie postąpić z "czternastką".

Projektowane rozwiązanie wprowadza wypłatę kolejnego - obok 13. emerytury - dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego - tzw.14. emerytury - czytamy w opisie projektu zmian ws. "czternastki".
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić