Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
NKU
|
aktualizacja

Biedronka dostała obłędnie wysoką karę! UOKiK ujawnia, co zrobiła

66
Podziel się:

UOKiK nałożył na Biedronkę olbrzymią karę finansową w wysokości 723 milionów zł. Popularna sieć z owadem w logo zarobiła kilkaset milionów zł na nieuczciwych praktykach wobec dostawców żywności. "Kara musiała być adekwatna do stopnia naruszenia przepisów prawa" - mówił prezes UOKiK.

Biedronka dostała obłędnie wysoką karę! UOKiK ujawnia, co zrobiła
Biedronka zapłaci gigantyczną karę. (GETTY, NurPhoto)

UOKIK ustalił, że sieć stosowała coś w rodzaju "przymusowych rabatów", dyktowała ceny swoim dostawcom już po zrealizowaniu zamówienia. Ponadto te "rabaty" wcale nie miały przełożenia na niższe ceny produktów dla klientów sieci Biedronka.

Na nieuczciwych praktykach sieć zarobiła ogromną sumę. UOKiK ustalił, że w ciągu ostatnich trzech lat było to ponad 600 mln zł!

Kara musiała być adekwatna do stopnia naruszenia przepisów prawa, uciążliwości praktyki oraz wysokości nieuczciwie uzyskanych korzyści przez portugalską sieć. Jeronimo Martins Polska, w ciągu trzech zbadanych przez nas lat, pozbawiła w ten sposób kontrahentów – głównie dostawców owoców i warzyw - kilkuset milionów złotych - argumentował wysokość kary prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Zobacz także: Orlen przejął wydawcę mediów regionalnych. "Prezes Obajtek realizuje politykę PiS"

Jak dodaje prezes UOKiK w komunikacie, tego typu działania niszczą podstawy uczciwej konkurencji oraz są wyrazem braku szacunku dla innych przedsiębiorców.

Gigantyczna kara dla Biedronki. Szczegóły

O co dokładnie chodzi? Dostawcy dopiero po zrealizowaniu dostaw byli informowani o konieczności udzielenia Biedronce rabatu. A to oznacza, że przy zawieraniu umowy z Biedronką nie wiedzieli tak naprawdę, ile zarobią. Biedronka w każdym momencie mogła żądać zmniejszenia wynagrodzenia właśnie o wspomniany rabat.

To nie wszystko. Oprócz tego, w przypadku braku korekt wcześniejszych faktur uwzględniających rabat dostawcy groziła kara finansowa.

Nieuczciwe praktyki dotyczyły ponad 200 dostawców Biedronki, z czego 80 proc. dotyczyła dostaw owoców i warzyw - informuje UOKiK.

Komentarz Biedronki? Money.pl skontaktowało się z siecią w sprawie komentarza do wyroku. Zostanie on opublikowany zaraz po otrzymaniu odpowiedzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(66)
mmi
rok temu
a do kogo trafi kara do dostawćów czy urzednikw bedzie jak w amber gold zarzutł były a kasy nie ma i nie bedzie urzednicy sie ołbowia to i owszem a z drugiej strony dostawcy musieli podpisac jakies umowy zeby tak biedronka działała
Ekonomista42
2 lata temu
Karać ile się da trzeba odzyskać Polski kapitał każdy musi to zrozumieć ..
Derfe
2 lata temu
Bardzo dobrze kary powinny być dla innych firm....
~rico
2 lata temu
Pieniądze powinny trafić do oszukanych przedsiębiorców, osoby biorące udział w przestępstwie za kraty.Wówczas proceder przestał by się opłacać, a tak zostaje po staremu. Biedronka nic nie straciła winni nie zostali ukarani poszkodowani dalej są poszkodowani, a proceder będzie kontynuowany w nowej poprawionej wersji.
KaZeK
2 lata temu
Ale ja tu czegoś nie rozumiem , skoro przez tyle lat dostawcy godzili się na takie warunki to o co chodzi ? Przecież to były wielkie firmy pośredniczące które skupowały warzywa od producentów , bo tylko z takimi Biedronka współpracuje. Nie ma podstaw do ukarania Biedronki.
ALE DNO
2 lata temu
ŚMIECH NA SALI :D NIKT SIĘ TYM WCZEŚNIEJ NIE ZAJMOWAŁ I DOSTALI TYLKO 723 MLN, A ZAROBLI 600 MLN :D HA HA HA
Pambuk
2 lata temu
Oczywiście całą kwotę kary przeleją na konto Fundacji Jurka Owsiaka. Już dość dogadzania czarnej mafii, która ogłupia naród zabobonem by móc bezkarnie zawłaszczać dorobek wielu pokoleń i demontować państwo.
gość
2 lata temu
haha ha ale kara zajumali 600 mln zł a kary 700 czyli sa na - 100 , dla porównania za brak biletu za 3zł kara 150zł.
ARCTOS
2 lata temu
Przestańmy kupować w Biedrze i po krzyku.
konsument
2 lata temu
Właśnie dziś wysłałem do Biedry kolejną reklamację o oszustwo na promocji - promocja mówiła o dwóch mieszanych produktach rybnych Marinero a drugi miał być za 60%. Po powrocie do mieszkania patrzę a oba słoiki w cenie 10,99zł i żadnej promocji!!! UOKIK niech się też weźmie za te przewały - ile z tych oszustw zarabiają na klientach???
Paweł 50
2 lata temu
Ciekawe czy te kary zostaną przekazane dostawcą towarów?dla Biedronki.
Żuk
2 lata temu
Kupowałem, kupuję i nadal będę kupował tylko w Biedronce
Asr
2 lata temu
Kupuję tylko w polskich sklepach.Zadne lidle,biedronki,Kauflandu, Aldi.Oni oszukują nas.Niby tanio ale byle co.
Asd
2 lata temu
Nie kupuję w Biedronce.A chłopy wyrzucaja żywność a to tu powinni szukać złodziei.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić