Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Natalia Kurpiewska
|

Grzybiarze nie próżnują. A o mandat nietrudno

7
Podziel się:

Chociaż Polakom nie można zarzucić braku wiedzy z zakresu rozpoznawania grzybów, to okazuje się, że z kulturą osobistą i przestrzeganiem prawa mamy jednak problem. Śmieci, hałas, parkowanie w niedozwolonych miejscach - to norma.

Grzybiarze nie próżnują. A o mandat nietrudno
W Kampinoskim Parku Narodowym grzybiarze parkują w niedozwolonych miejscach

Sezon grzybiarski w pełni. Niestety nie wszyscy potrafią dostosować się do obowiązujących przepisów i zachować kulturę osobistą.

Pani Agata przesłała Wirtualnej Polsce zdjęcia samochodów stojących w niedozwolonych miejscach w Kampinosie. Grzybiarze korzystający z lasu zapomnieli chyba… że to jest park narodowy.

Jechałam dziś obok Kampinosu. Na poboczu samochody, a to przecież park narodowy. Czy zbieranie grzybów jest tu dozwolone? - takie pytanie skierowała do nas pani Agata.

Zgodnie z polskim prawem, grzybów nie wolno zbierać na obszarze chronionym. A takim obszarem jest właśnie Kampinoski Park Narodowy.

Wchodząc do parku narodowego należy zachowywać się tak, jak w muzeum. Można tylko podziwiać, niczego nie wolno stamtąd zabierać! – przypomina starszy strażnik Straży Parku Kampinowskiego Eugeniusz Kuczora.
Zobacz także: Obejrzyj także: Przychodzą na zakupy bez maseczek. Branża apeluje o doprecyzowanie przepisów

Nie tylko pani Agata zauważyła problem. Na grzybiarzy skarży się też czytelnik na naszej platformie #dziejesię. - "W Puszczy Stromieckiej grzybiarze zostawiają puste butelki, opakowania po chipsach, worki ze śmieciami. Wjeżdżają samochodami do lasu, mimo że droga jest tylko dla leśnictwa. Grzyby niejadalne są poprzewracane i rozdeptywane".

Jaką karę mogą ponieść grzybiarze, którzy nie stosują się do prawa i nie szanują lasów? - Staramy się z ludźmi rozmawiać i im tłumaczyć. Wiele zależy od sytuacji i od tego, z kim mamy do czynienia. Mandat karny to ostateczność - mówi leśnik.

Ta ostateczność jednak czasem się zdarza. Zwykle jest to mandat w wysokości do 500 zł. Za wjechanie samochodem do lasu, śmiecenie lub grillowanie grozi już tysiąc złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Parys
2 lata temu
Kto wymyślił takie durne przepisy. Park Narodowy jest dla Narodu. Jeśli ktoś uczciwy i grzeczny zbiera grzyby, jaką on robi szkodę?
Janek
2 lata temu
Zamek w Puszczy Noteckiej można budować?
xxx
2 lata temu
ja widzę ze jest ulica i stoją na poboczu to jakie wykroczenie
bert
2 lata temu
ale domy budować w parkach narodowych to już można??
Sprawiedliwy
2 lata temu
To co tu piszecie to oczywiście prawda...ale też nikt nie dba o jakiś parking lub miejsce gdzie to auto można by zostawić w zgodzie z przepisami.Nalepiej zakazać i lepić mandaty,to najlepiej wychodzi wszelkiej maści urzędnikom.
Plk
2 lata temu
Polak nigdzie nie potrafi sie zachowac taka natura i mentalnosc zawsze znajdzie sie janusz i Grażyna co psuje caly wizerunek o polakach.
Grzybiarz
2 lata temu
niestety, ale wielu Polakom brakuje kultury podczas zbierania grzybów. Jeżeli ktoś jest w stanie wejść z pełna puszką, czy pełną torebką czipsów, to tym bardziej jest w stanie wyjść z pustą. Niestety, tak się nie dzieje. Grzyby jadalne są najczęściej brutalnie wyrywane z pokaźną porcją ściółki i grzybnią, co je w tym miejscu niszczy. Wystarczyłoby grzyba ostrożnie wykręcić, bądź odciąć i już zmienia to postać rzeczy. O niszczeniu grzybów niejadalnych nie wspomnę. Każdy wie, że muchomor czerwony do przysmaków nie należy, więc nie należy go też niszczyć! Mało kto wie, że ten sam muchomor umożliwia borowikowi symbiozę z drzewami i bez niego nie byłoby w okolicy borowików. Przyrodę należy szanować. Podczas grzybobrań powinny być akcje sprawdzające, jak ludzie zbierają grzyby i srogie mandaty za jej niszczenie. Tereny chronione są nietykalne, nie zbiera się tam niczego, tam przyroda ma swój azyl. Dla takich chciwych ludzi mandaty powinny zaczynać się od tysiąca zł wzwyż.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić