o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
JAR
|

Jak inflacja zmieni rynek nieruchomości? Sprawdź prognozy ekspertów

15
Podziel się

Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na koniunkturę inwestycyjną w przypadku działek budowlanych i budownictwa mieszkaniowego w drugiej połowie 2021 roku jest inflacja. Jakich przemian na rynku nieruchomości można się spodziewać? O opinię zapytaliśmy przedstawiciela Extradom.pl.

Jak inflacja zmieni rynek nieruchomości? Sprawdź prognozy ekspertów
Eksperci mówią, jak inflacja zmieni rynek nieruchomości (Pixabay)
bESVFuVx

Systematycznie pojawiające się w serwisach informacje o tym, że w przyszłym roku inflacja może sięgnąć ona nawet 10 procent, spędzają sen z powiek nie tylko osób decydujących się na zakup czy budowę domu, ale i wszystkim posiadającym kapitał do zainwestowania. Swoimi prognozami dla rynku nieruchomości dzieli się ekspert Extradom.pl, największej wyszukiwarki projektów domów.

Sposób na lokatę funduszy

Na rosnące w ostatnich miesiącach zainteresowanie działkami budowlanymi wpływają nie tylko plany związane z własną inwestycją, ale również traktowanie ich jako formy lokaty kapitału. Nie bez znaczenia pozostają także pojawiające się ze strony rządu nieoficjalne zapowiedzi wprowadzenia podatku od drugiego i kolejnych posiadanych mieszkań, które niekiedy przyspieszają decyzję o zakupie działki.

bESVFuVz
Co istotne w tym przypadku, działka wymaga dużo mniej uwagi niż mieszkanie przeznaczone na wynajem - inwestorzy nie muszą martwić się potencjalnymi problemami z lokatorami, naprawami raz kosztami eksploatacji. Bieżące koszty utrzymania takiej inwestycji są też nieporównanie niższe - ocenia Wojciech Rynkowski z Extradom.pl.

Inflacja napędza także boom w budownictwie. Tym którzy są w trakcie budowy lub dopiero ją zaczynają zależy na jej jak najszybszym ukończeniu. Pośpiech wymuszają również rosnące z miesiąca na miesiąc ceny materiałów budowlanych i stawki wykonawców.

Czy wróci poziom kosztów sprzed pandemii?

Podstawowym pytaniem stawianym w 2022 roku będzie, czy przeważy wciąż ogromny deficyt mieszkań na rynku, czy pokonają go wzrosty cen materiałów i kosztów ekip. Choć może wydawać się, że największe wzrosty cen mamy już za sobą, wbrew temu, co wieszczą niektórzy, nie ma już szans na powrót do cen mieszkań, domów czy materiałów budowlanych sprzed pandemii.

Przy utrzymaniu poziomu inflacji sięgającej 7-9 procent brak wzrostu ceny mieszkania czy domu w kolejnym roku oznacza realny spadek jego ceny o 6-7 procent. W 2022 roku możemy się spodziewać wyhamowania wzrostów cen mieszkań w największych miastach, nie dotyczy to jednak cen ziemi. Działki wciąż pozostaną poszukiwaną inwestycją - prognozuje Wojciech Rynkowski.
bESVFuVF

Czy spadające tempo budownictwa mieszkaniowego przełoży się na spadek cen materiałów budowlanych?

Wydaje się, że do tego nie dojdzie. Aby taki proces nastąpił musiałoby dojść do załamania koniunktury na rynku budowlanym, a na to się nie zanosi. Wciąż pozostanie też liczne grono osób modernizujących i remontujących swoje domy i mieszkania. Nie zwiększy się także nagle liczba kwalifikowanych wykonawców, a rynek szybko zweryfikuje "najsłabsze ogniwa". Ceny kształtować będą najlepsi fachowcy - podsumowuje Rynkowski.

Według ekspertów wyszukiwarki Extradom.pl rok 2022 będzie rokiem wyhamowania wzrostów, korekty i stabilizacji rynku. Inflacja sprawi, że realne ceny mniej atrakcyjnych nieruchomości nieco spadną, jednak działki budowlane w pobliżu dużych miast wciąż będą jednym z najbardziej poszukiwanych dóbr inwestycyjnych.

bESVFuVG
Zobacz także: Jak przygotować samochód na zimę? Uważaj na te najbardziej banalne błędy
bESVFuWa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(15)
Kurski
3 dni temu
W marcu wycena domu który buduje wynosiła 280 tys stan surowy otwarty, wczoraj robiliśmy aktualizacje i wyszło 320 tys - różnica głównie na cenach materiałów!!!!! Brawo PIS brawo nowy ład a może nowy wał!!!!
Andrze
3 dni temu
Jedno jest nie zmienne,ze w perspektywie kilkunastu lat pewny duży zysk.
Merr
3 dni temu
Mieszkanie wbloku to jakaś kara... Nigdy wiecej!
bESVFuWb
nila
4 dni temu
jak można opodatkować podwójnie moje oszczednosci kupuję co chcę po to pracuję niszczyć ludzi pracy to bolszewizm
Żarty jakieś
4 dni temu
Ceny nie spadną i ci którzy zaklinają rzeczywistość licząc na spadki niech czekają dalej i mieszkają w wynajmowanych mieszkaniach. Kryzys który był w 2008-2012 r spowodował tylko chwilowe wypłaszczenie trendu i teraz będzie tak samo. A potem znowu do góry. Ktoś kto liczył ze ceny po kryzysie w 2008r spadną i czekał z kupnem do dziś to się przeliczył i nadal go nie stać a mieszkanie. A gdyby kupił w 2008 dziś miał by juz połowę kredytu spłaconą A wartość nieruchomości x 2 Nadal ktoś liczy na spadki???
Kaz Wielki
4 dni temu
Mam działkę na sprzedaż w Ząbkach, ściśłe centrum.
Kaz
4 dni temu
Mieszkania nie stanieją, wynajem to dobry biznes. Mam tylko nadzieję, że zmieni się prawo i będzie one po stronie właściciela a nie najemcy. Nie płacisz to pa pa a nie żyjesz na koszt właściciela.
Kris
4 dni temu
Jak wprowadzą podatek katastralny plus droższe ogrzewanie to większość sprzeda swoje domy i przeniesienie się do bloku
Andy
4 dni temu
Ah zapomniałem dodac na giełdzie polscy deweloperzy notują juz sg padki, trend spadkow juz sue rozpoczął.
Andy
4 dni temu
Najpierw duza korekta tej banki gdyz nieruchomosci juz wyprzedzily fakty.
Merc
4 dni temu
Witam wszystkich serdecznie wczymajcie się z kupnem do 2022 roku bo wtedy bańka pęknie i cena mieszkań i domów spadnie znacząco, jeżeli chcecie zainwestować to w działki.Pozdrawiam
Żenada
5 dni temu
Ludzie nie kupujcie mieszkań.Mieszkanie jest warte tyle ile ktoś jest wstanie za nie zapłacić.Jeżeli nie będziemy kupować ceny spadną.
Janusz paliko
5 dni temu
Jak dowalą podatki od pustostanów i od kolejnych mieszkań to ci co mają po kilka będą się pozbywać ( obajtek nie bo on jest chroniony ) bo już ludzi nie stać na opłaty a co dopiero jak dowalą podatki
bESVFuVT
Semidry
5 dni temu
Niż demograficzny też dopadnie rynek budowlany, jeszcze trochę. Mieszkania będziecie sprzedawać jak w Hiszpanii na parę euro. Jak ekonomiści mówią że będzie drożej, to będzie taniej.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić