Kosma Szczepaniak| 

Jak należy rozliczyć PIT? Do kiedy muszę rozliczyć się z fiskusem? Ostatni dzwonek, aby to zrobić

0

Wszystkim osobom, które jeszcze nie rozliczyły się z Urzędem Skarbowym za przychody z 2019 roku przypominamy - jest ostatni moment, aby tego dokonać. W tym roku wyjątkowo rozliczenia z fiskusem można wysyłać do końca maja.

Jak należy rozliczyć PIT? Do kiedy muszę rozliczyć się z fiskusem? Ostatni dzwonek, aby to zrobić
(Materiały prasowe)

Więcej czasu na rozliczenie. Do tej pory, wszystkie podmioty, które musiały rozliczyć się z Urzędem Skarbowym ze swoich przychodów za poprzedni rok, musiały tego dokonać do końca kwietnia. W tym roku, z powodu epidemii koronawirusa, jeden z przepisów tarczy antykryzysowej przedłużył tę możliwość o dodatkowy miesiąc.

Z uwagi na wyjątkowe okoliczności, w tym roku dajemy więcej czasu na złożenie zeznań podatkowych. Choć standardowy termin mija 30 kwietnia i pozostaje aktualny, w tym roku można złożyć PIT do 1 czerwca bez żadnych konsekwencji (brak odsetek za zwłokę) - tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Jak można rozliczyć się z fiskusem?

Ułatwienia dla pracowników. Od 2019 roku, poprzez program e-PIT deklaracja PIT-37 oraz PIT-38 zostaje wygenerowana automatycznie na podstawie dokumentów wystawianych przez pracodawcę. W praktyce oznacza to, że pracownik nie musi samodzielnie wypełniać wszystkich rubryk, ponieważ system przygotowuje deklarację podatkową samoistnie. Jedyne, co trzeba zrobić to zalogować się do platformy poprzez profil zaufany lub ręczne wpisanie numeru PESEL, kwoty przychodu z rozliczenia za 2018 rok oraz kwoty przychodu od jednego z płatników w 2019.

Jeżeli podatnik nic nie zrobi, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane. Po 30 kwietnia nadal można będzie jednak skorzystać z usługi i do 1 czerwca, poprzez opcję korekty deklaracji, która została automatycznie zaakceptowana, złożyć swój PIT. Ewentualnego zwrotu podatku można spodziewać się po około 45 dniach. W przypadku papierowej deklaracji fiskus ma na to 90 dni. Rozliczenie z Urzędem Skarbowym jest również możliwe dzięki aplikacji e-Deklaracje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić