Kiedy szczyt drożyzny? Minister wskazał termin

11

Wiceminister finansów Sebastian Skuza przedstawił prognozy dotyczące inflacji. Kiedy czeka nas szczyt drożyzny? Warto pochylić się nad słowami przedstawiciela rządu.

Kiedy szczyt drożyzny? Minister wskazał termin
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, Copyrights © WDnet Digital Creation Studio - All Rights Reserved.)

Drożyzna nie odpuszcza. Wysokie ceny praktycznie nieustannie drenują domowe budżety. Polacy łapią się za głowy, spoglądając na rachunki za produkty spożywcze, ale nie tylko. Drogie jest praktycznie wszystko.

Ogromne poruszenie wywołały ostatnie informacje o inflacji. W sierpniu wystrzeliła ona do poziomu 16,1 procent, co zaskoczyło nawet ekonomistów. Kiedy należy się spodziewać poprawy sytuacji?

W prognozie (inflacji na poziomie 13,5 proc. w 2022 r. - dop. red.) przyjęto, że w tym kwartale inflacja będzie miała już szczyt. W 2023 r. -  może jeszcze na początku roku można będzie obserwować wzrost, ale spodziewamy się, że w dalszej części roku będzie wyraźne wyhamowanie - powiedział wiceminister finansów Sebastian Skuza podczas Rady Dialogu Społecznego, cytowany przez PAP Biznes.

Przedstawiciel rządu zaznaczył poza tym, że "niepewność, co do prognoz w tym zakresie, jest wysoka".

Inflacja znów wystrzeliła

W środę (31 sierpnia) poznaliśmy wstępny odczyt inflacji za sierpień 2022 roku. Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na to, że inflacja wyniosła 16,1 proc. rok do roku. Czegoś takiego nie spodziewali się nawet eksperci. Przewidywali oni bowiem, że inflacja może być niższa niż miesiąc wcześniej.

Auć. Inflacja w sierpniu ani nie zwolniła (konsensus), ani się nie ustabilizowała... - podkreślili eksperci z mBanku.

Jednocześnie zauważyli, że najbardziej podrożała żywność (aż o 1,6 proc. miesiąc do miesiąca), a także energia (3,7 proc.). Inflacja z wyłączeniem tych elementów też przyspiesza (do 10 proc.).

Spostrzeżeniami dzielił się też Mariusz Zielonka, ekspert Lewiatana. Zapowiedział, że szczyty wciąż przed nami.

Ten wynik to nie zaskoczenie, a raczej smutna rzeczywistość. Choć szczyty dopiero przed nami - pisał tuż po opublikowaniu komunikatu GUS.
Zobacz także: Szokujące fragmenty w podręczniku do HiT-u. Nauczyciel o indoktrynacji
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić