Kolejna podwyżka cen w sklepach? Nadciąga duża zmiana

12

Serwis forsal.pl twierdzi, że rząd pracuje nad ograniczeniem liczby tzw. marek własnych w najpopularniejszych sklepach spożywczych. Celem takich działań ma być zrównoważenie rynku i wyrównanie cen. Póki co Polacy obawiają się, że po świętach Wielkiej Nocy ceny wzrosną w sklepach jak szalone.

Kolejna podwyżka cen w sklepach? Nadciąga duża zmiana
Rząd szykuje sporą zmianę dla dyskontów (Getty Images, Copyrights © WDnet Digital Creation Studio - All Rights Reserved.)

Niedawno wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski przekazał serwisowi wiadomoscihandlowe.pl, że resort pracuje nad zmianami dotyczącymi marek własnych w dyskontach. Jedna z opcji to wprowadzenie limitu procentowego udziału marek własnych w ofercie sklepów.

Wiceszef resortu ocenił, że mogłoby to zmniejszyć nierówności we współpracy zewnętrznych dostawców z sieciami sklepów. Krajewski zwracał uwagę na to, że na takiej współpracy polskie zakłady z branży spożywczej tracą. Wszystko dlatego, że muszą podporządkować się operatorom handlowym nawet wtedy, gdy nie jest to dla nich korzystne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Conan i Jacek nie zgadzają się z ocenami jury. "Te noty są naprawdę surowe"

Rząd planuje zmiany w sklepach

Wiceminister ujawniał też, że resort prowadzi prace nad rozwiązaniami w tym zakresie. Tymczasem prezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński w rozmowie z forsal.pl zwrócił uwagę na fakt, że stosowne rozwiązania funkcjonują już w polskim prawie. Są jednak dziurawe.

Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji stwierdza, iż wprowadzanie produktów marki własnej przez dyskonty w ilości ponad 20 proc. obrotów jest czynem nieuczciwej konkurencji - podkreślił.
Problem z tą ustawą jest jednak taki, iż czyny nieuczciwej konkurencji zdefiniowane w tej ustawie mogą być ścigane na podstawie powództwa cywilnego - dodał Ptaszyński.

Zmiany w zakresie marek własnych mogą wpłynąć na ceny produktów. Niewykluczone, że nowe regulacje sprawią, że klienci będą musieli pogodzić się z większymi wydatkami na zakupy. Póki co jednak jest za wcześnie, by mówić o szczegółach. Na razie Polacy obawiają się czego innego. Po świętach wzrośnie VAT na żywność, a odbije się to na cenach.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić