Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
CHE
|
aktualizacja

Kolejna wpadka w Polskim Ładzie. Sejm znowu musi naprawiać błędy

172
Podziel się:

- To ewidentna pomyłka ustawodawcy - wytykają rządowi błędy eksperci. Sejm jeszcze niedawno naprędce korygował błędy w przepisach o ubezpieczeniu zdrowotnym przedsiębiorców, którzy wybiorą liniowy 19-proc. PIT. Teraz Sejm musi pochylić się nad kolejną wpadką.

Kolejna wpadka w Polskim Ładzie. Sejm znowu musi naprawiać błędy
Ponad pół roku po ogłoszeniu Polskiego Ładu rewolucja Prawa i Sprawiedliwości nabiera kształtów (FORUM)

Wpadka goni wpadkę

Polski Ład przyprawia o zawrót głowy nie tylko zwykłych Polaków, ale również rządzących, którzy te zmiany zaproponowali. Wszystko z powodu ilości przepisów. Tym razem doszło do pomyłki w kwestii wysokości składki zdrowotnej za styczeń 2022 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych twierdzi, że wyniesie ona 9 proc., czyli tyle, ile wynosiła do tej pory. Co innego mówią zapisy w Polskim Ładzie, z których wynika że liniowców będzie już obowiązywać nowa wysokość 4,9 proc. Tyle samo ma natomiast wynosić podstawa wymiaru składki.

Przepis jest wyjątkowo jasny i precyzyjny. Problem polega na tym, że z pewnych względów regulacja ta nie odpowiada zamysłowi rządzących - komentuje Michał Pankiewicz, doradca podatkowy, w rozmowie z Interią.

Różnica między tym, co twierdzi ZUS, a tym, co wynika z przepisu Polskiego Ładu, to prawie 111 zł. ZUS twierdzi, że nową stopę, czyli 4,9 proc., stosuje się "dopiero od rozliczeń za luty 2022 r.". Urząd nie podaje jednak przepisu, który miałby to udowodnić.

Zobacz także: Polski Ład nadciąga. Semeniuk: Infolinia już działa. Można dzwonić

Przepisy mówią jasno

Renata Majewska z Biura Kadr i Płac ujmuje wskazuje w rozmowie z Interią, że ZUS jako urząd ma obowiązek stosować przepisy, a nie podnosić wysokość składki wbrew brzmieniu ustawy.

Gdyby ustawodawca chciał, aby składka zdrowotna za styczeń 2022 r. od przedsiębiorców liniowych wynosiła jeszcze 9 proc., to art. 79 Polskiego Ładu brzmiałby inaczej, mówiłby o zasadach ustalania składki, a nie tylko podstawy jej wymiaru - wskazuje Majewska.

Jak podkreśla ekspertka, nie ma żadnej podstawy prawnej do tego, by naliczać 9-proc. składki za styczeń u liniowców. Jej zdaniem ZUS powinien "rzetelnie i praktycznie" wyjaśniać przepisy Polskiego Ładu, a nie wprowadzać kolejne zamieszanie i powodować jeszcze większy stan niepewności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(172)
Rydzyk
9 miesięcy temu
To nie ustawodawca się pomylił tylko wyborcy niestety. I to grubo się pomylili.
LOboD
9 miesięcy temu
Wczoraj pracownicy (umowy o prace) dostawali info od księgowych + kupę załączników,które..należy wypełnić i oddać do 28 grudnia!!!! Nie było mądrego,który wiedziałby co warto, trzeba wypełnić a co nie, a księgowe ograniczały się do konstatacji wy sami decydujecie i żadnych wyjaśnień, a wątpliwości co zrobić cały ocean. Totalny chaos, telefony do innych osób: słuchaj a może wiesz.... Artykuły w necie 99% powielaja ogólniki, strona ministerstwa Fin. to samo, same ogólniki. Pytań masa: przykładowo ulga dla klasy średniej czy jak rozliczę się wspólnie to mi przysługuje bo przychód będzie obniżony; czy lepiej w tej sytuacji nie obniżać zaliczek; na czym polega w końcu ta zmiana w liczeniu kosztów uzyskania przychodu,jak osoba, któr a nabędzie prawo do emerytury ale pracująca na 3 umowach ma postąpić.... To powinno być zrobione w listopadzie,aby na spokojnie podejmować decyzję,a nie rzutem w ostatniej chwili.
Jerzy Przyk
9 miesięcy temu
...hmm... skrajnie pozbawionym rozumu musi być ten, kto nie chce przyjąć do wiadomości, że po 1989 roku w Polsce wszystkie kolejne ekipy rządowe poprzyklejały się do rzymsko-katolickich hierarchów, oczekując wzajemności, ergo - kościelnego poklasku głoszonego z kościelnych ambon. W zamian - hierarchowie zażyczyli sobie od kolejnych, tak zwanych watykańsko-polskich rządów - ziemskich nadań oraz pieniędzy - wszystko kosztem polskich podatników. Swoim rozbestwieniem i rozpasaniem - niedawno zażyczyli sobie od poloczkowatych politykierów - likwidacji niezależnych mediów, od lat funkcjonujących w Polsce. Ostatnio zażyczyli sobie od stojącego nad grobem Jarosława Kaczyńskiego - wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej i cofnięcie naszego kraju do średniowiecza. Nie sposób się zatem dziwić, że po 1989r głównym źródłem zła w naszym kraju stali się kościelni hierarchowie oraz ich politykierscy akolici, wspierający motłoch, hołotyzm, zabobon oraz wszelką ciemnotę. Nikt, kto posiada zdolność do samodzielnego myślenia, przenigdy nie odda swojego głosu przy wyborczej urnie na partię, która stanowczo i zdecydowanie nie odetnie się od czarnych, watykańskich sotni. Tylko jednostronne zerwanie hańbiącego Polskę i Polaków konkordatu, bezwzględna sekularyzacja wszelkich, tak zwanych dóbr kościelnych - (ichni panbóg z nieba im ziemskich dóbr nie nadał), odcięcie wszelkiej maści kapelanów, katechetów oraz im podobnych - od pieniędzy podatników - pozwoli na natychmiastowe uzdrowienie sytuacji społeczno-gospodarczej w naszym kraju. P.S. Prawdziwych mężów stanu w Polsce ze świecą szukać. Najczęściej - to zwykłe, politykierskie cwaniaczki, zakładnicy miękkich, sejmowych foteli oraz apanaży i innych synekur - powiązanych z owymi fotelami. Ot, i wszystko...
Julian
9 miesięcy temu
Polska w ruinie. Kiedyś wydawało mi się to śmieszne. Teraz już wiem że to była obietnica a nie diagnoza.
kart
9 miesięcy temu
wszystkim zlodziejom powinny pousychac rece i nogi
smort
9 miesięcy temu
wzieli podwyzki i sie smieja z podatników
smort
9 miesięcy temu
to nie ustawa to bubel jakich mało za co im płacimy takie diety?
kolia
9 miesięcy temu
mam nadzieje że krzywda ludzka zawsze wychodzi nie wtym to w następnym pokoleniu.bedzie płacz i zgrzytanie zębów.
Karta
9 miesięcy temu
kto to wymyslił? zawsze robia ustawy pod siebie zmniejszyc posłów na 200 nie stać polskiego podatnika na utrzymywanie tylu nier oli
ciekawski
9 miesięcy temu
PiS specjalizuje się od lat w niszczeniu, to eksperci od niszczenia, więc jak próbują coś tworzyć, to niestety im nie wychodzi... ciekawe dlaczego?
Merta
9 miesięcy temu
zamieszali totalnie zeby nic nie było wiadomo podatek powinien byc 1 za takie ustawy niezrozumiałe Król swoich pisarczyków juz dawno by zgilotynował.
retw
9 miesięcy temu
płace składne zdrowotna a do lekarza musze chodzic prywatnie bo bym zdechnął zaczym bym miał wizyte za pół roku
david
9 miesięcy temu
Trzeba w końcu zapłacić za te "darmowe" szczypawki na davida.
DonTusk
9 miesięcy temu
Przecież składka bzdrowotns zawsze była... bynajmniej od 19 lat.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić