Komornik zajmie nowe świadczenia? Ministerstwo wyjaśnia

102

Do ZUS-u spłynęło już 350 tys. wniosków o wypłatę świadczeń w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Chodzi o świadczenie popularnie nazwane nowym "500+", czyli 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie.

Komornik zajmie nowe świadczenia? Ministerstwo wyjaśnia
Komornik będzie mógł zająć świadczenie RKO? (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) ma zachęcać Polaków do zakładania rodzin. Zgodnie z planem ministerstwa pracy i polityki społecznej, Polacy, którzy zdecydują się na drugie i kolejne dziecko, będą mogli liczyć na 12 tys. złotych.

Zobacz także: Inflacja szaleje. 500+ do waloryzacji? Minister odpowiada

Czym jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?

Pieniądze w ramach świadczenia wypłacane będą przez rok po tysiąc złotych lub przez 2 lata po 500 zł. O systemie wypłat będą decydować rodzice. Jak pisaliśmy w tym artykule, ze składaniem wniosków lepiej się pospieszyć.

Wokół nowego programu narosło wiele pytań. Eksperci MRiPS w rozmowie z "Faktem" odnosili się do najczęściej trapiących Polaków kwestii. Okazuje się, że RKO przysługuje także wtedy, gdy pierwsze dziecko jest już pełnoletnie. Liczy się wiek drugiego i kolejnego dziecka.

Świadczenie to przysługuje rodzicom na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 12. miesiąc życia do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 35. miesiąc życia - przekazuje w Fakcie MRiPS.

Czy komornik może zająć pieniądze?

Pieniądze będą także przysługiwały rozwodnikom. Dzieci z poprzedniego małżeństwa czy związku są wliczane do składu rodziny i traktowane są jako pierwsze dzieci. Jeżeli rozwodnik w drugim związku będzie miał dziecko w wieku spełniającym kryteria RKO, wówczas będzie mógł skorzystać ze świadczenia.

Ponadto, jak przypomina MRiPS prawo do RKO jest niezależne od dochodów. Ministerstwo wskazuje również, że pieniądze ze świadczenia są nieopodatkowane oraz co najważniejsze - nie podlegają egzekucjom komorniczym.

Autor: OKT
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić