Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
oprac.
OKT
|

Komornik zajmie nowe świadczenia? Ministerstwo wyjaśnia

45
Podziel się

Do ZUS-u spłynęło już 350 tys. wniosków o wypłatę świadczeń w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Chodzi o świadczenie popularnie nazwane nowym "500+", czyli 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie.

Komornik zajmie nowe świadczenia? Ministerstwo wyjaśnia
Komornik będzie mógł zająć świadczenie RKO? (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)
bFdOdhMB

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) ma zachęcać Polaków do zakładania rodzin. Zgodnie z planem ministerstwa pracy i polityki społecznej, Polacy, którzy zdecydują się na drugie i kolejne dziecko, będą mogli liczyć na 12 tys. złotych.

Zobacz także: Inflacja szaleje. 500+ do waloryzacji? Minister odpowiada

Czym jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?

Pieniądze w ramach świadczenia wypłacane będą przez rok po tysiąc złotych lub przez 2 lata po 500 zł. O systemie wypłat będą decydować rodzice. Jak pisaliśmy w tym artykule, ze składaniem wniosków lepiej się pospieszyć.

bFdOdhMD

Wokół nowego programu narosło wiele pytań. Eksperci MRiPS w rozmowie z "Faktem" odnosili się do najczęściej trapiących Polaków kwestii. Okazuje się, że RKO przysługuje także wtedy, gdy pierwsze dziecko jest już pełnoletnie. Liczy się wiek drugiego i kolejnego dziecka.

Świadczenie to przysługuje rodzicom na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 12. miesiąc życia do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 35. miesiąc życia - przekazuje w Fakcie MRiPS.

Czy komornik może zająć pieniądze?

Pieniądze będą także przysługiwały rozwodnikom. Dzieci z poprzedniego małżeństwa czy związku są wliczane do składu rodziny i traktowane są jako pierwsze dzieci. Jeżeli rozwodnik w drugim związku będzie miał dziecko w wieku spełniającym kryteria RKO, wówczas będzie mógł skorzystać ze świadczenia.

bFdOdhMJ

Ponadto, jak przypomina MRiPS prawo do RKO jest niezależne od dochodów. Ministerstwo wskazuje również, że pieniądze ze świadczenia są nieopodatkowane oraz co najważniejsze - nie podlegają egzekucjom komorniczym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdOdhNe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(45)
realista
13 godz. temu
Do zakładania czy powiększania rodzin mogłyby zachęcić tylko uczciwe zarobki, takie, żeby pracującego stać było na godne utrzymanie rodziny. A nie zabieranie pracującym i rozdawanie tym, którzy nie pracują.
Komandor
19 godz. temu
WYSTARCZY policzyć ile miliardów kosztuje Polaków utrzymanie politycznych mafi kler
Polacy RP
19 godz. temu
Nigdy partie rzadzace nie myślą by zwykły obywatel czuł się szczęśliwy ponieważ dla tych ZŁODZIEJ politycznych dodając kler nie wystarczyłoby by kraść MILIONY
bFdOdhNf
mieszkaniec z...
20 godz. temu
Szwagrostwo mają teraz tylko 10 dzieci z czego tylko 4 jest normalne, a reszta jest ułomna. Dwoje im umarło, jedno na wodogłowie, a drugie na rozszczepiony kręgosłup. Było by jeszcze tysiaka na miesiąc więcej jak mówi szwagier. Teraz to mamy dobrze i wcale nie musimy pracować jak inne cymbały. Widać że warto mieć dzieci ! A teroz jak bedo dawać po 12 tysięcy na dziecko to bedzie jeszcze lepiej. Nareszcie jest koniec z kłopotami skąd by tu wziąść na codzienną flaszke. Szwagrostwo szczególnie posmakowali w Bialej Damie której są wielbicielami. Dzień bez flaszki to dzień stracony jak mówi szwagier, a i druga flaszka też nie zawadzi jak mówi szwagierka. Szwagierka jak sama mowi to miala kilka poronien ale sama nie wie dokladnie ile. Bywają dni że dzieci przywożą do domu mame od drogi taczkami bo już nie może dojść na własnych nogach. Karmienie wszystkich członków rodziny jak mowi szwagierka kosztuje ok. 35-50 zlotych tygodniowo, a resztę kosztow ponosi MOPS. Codziennie zużywają 2 litry mleka, 2 rolki papieru toaletowego i wszystko co im wpadnie w ręce z okolicznych domów i ogrodów.
Jkame
wczoraj
Długi trzeba spłacać. Niby kto ma fundować bezrobotnymusuom hybrydki i harnasia?
Emeryt
wczoraj
Dlaczego niby redakcja pisze takie głupoty
Gepetto
wczoraj
Jak Jarek założy rodzinę to pogadamy...
Skarbnik 0.
wczoraj
JAK BYLI W STANIE POWOLAC DO ZYCIA TO POWINNI UMIEC SAMI NA TO WYROBIC JA ROZUMIEM ZE SA LUDZIE LENIWI I LUBIA TYLKO SIE ROZMNAZAC. ALE CI DRUDZY TEGO NIE WYTRZYMAJA BO ONI MYSLA I ANALIZUJA CO JEST DOBRE DLA WSZYSTKICH A NIE TYLKO NA WLASNY POZYTEK.
polak
wczoraj
Do założenia rodziny skusi mnie tylko likwidacja podatku dochodowego, nieobowiązkowy ZUS i zmniejszenie biurokracji
Koton
wczoraj
To nowe pokolenie ma fajnie dba o nich rzond a Staruchy? Jak zwykle selekcja
Obserwator
2 dni temu
Idą wybory to ludzki pan wprowadzi więcej świadczeń dla swojego sortu.Od razu i ojcu Tadeuchnie wpadnie trochę kopert formy nie zabraknie dodrukują jak zawsze i bedzie
nie inaczej
2 dni temu
Pan J.Kaczynski,tak naprawde nie ma pojecia o rodzinie co to znaczy wychowac dzieci i meza 🤣🤣🤣!Polityka to jego rodzina!
Dysney
2 dni temu
Dostaja +500 i jeszcze alimenty no super to po co beda pracować
bFdOdhMX
111
2 dni temu
Niech państwo dalej daje pieniądze dla tych co siedzą w domu i tylko domagają się nowych pieniędzy,.nowe programy.Nic dziwnego że ofert pracy pełno a nikt nie chce pracować.Po co skoro państwo daje to nieroby korzystanie .Niech zakasaja ręce i do roboty idą .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić