Niedziele handlowe w Polsce. Takie zdanie ma Karol Nawrocki
31 sierpnia to niedziela handlowa - pierwsza po zmianie prezydenta RP. Ustawa ograniczająca handel w niedziele i w święta została podpisana w 2018 r. przez Andrzeja Dudę. Jakie stanowisko ma w tej sprawie jego następca Karol Nawrocki?
Temat, jakim są niedziele handlowe, wraca przy każdej większej debacie politycznej. Po wyborze Karola Nawrockiego na prezydenta RP stało się jasne, że nie poprze on żadnych prób liberalizacji przepisów w tym zakresie.
Już w lutym 2025 r. Karol Nawrocki, będący wówczas kandydatem na prezydenta RP, podpisał umowę programową z NSZZ "Solidarność". Znalazł się w niej zapis, że będzie on "prowadził politykę zmierzającą do kontynuacji ochrony ograniczenia handlu w niedziele". Oznacza to sprzeciw wobec powrotu pełnych niedziel handlowych w Polsce.
Czym właściwie jest wolność słowa? Czy potrzebne nam są regulacje?
Karol Nawrocki jasno zadeklarował, że nie zgodzi się na likwidację wolnych niedziel w handlu - przypomina w komunikacie z 22 maja Rada Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niedziele handlowe w Polsce. "Można to spokojnie zrobić w inny dzień"
Podczas konwencji programowej Karola Nawrockiego podkreślano, że ograniczenie handlu w niedziele to ważny element polityki prorodzinnej. Towarzyszący mu Piotr Duda, szef "Solidarności", zaznaczył:
Doskonale o tym wiemy, jak to jest ważne dla polskich rodzin, dla matek wychowujących dzieci. Ta ustawa, która została przyjęta za czasów Zjednoczonej Prawicy, w sposób kaskadowy, ale pozwoliła na to, że rodziny ze sobą spędzą niedzielę, że nie ma potrzeby w niedzielę iść do hipermarketu kupować beton czy betoniarkę, można to spokojnie zrobić sobie w inny dzień tygodnia - mówił, cytowany przez wiadomoscihandlowe.pl.
Związkowcy zauważali, że podobne regulacje obowiązują już w wielu krajach Europy Zachodniej. - Za naszą zachodnią granicą sklepy są zamknięte w niedziele. Dlaczego Polak miałby być niewolnikiem w swoim kraju? - mówił Piotr Duda.
Handel w niedziele. "Takiej nowelizacji nie podpisze"
Karol Nawrocki zapowiedział, że jego podpisu nie będzie pod żadną ustawą przywracającą niedziele handlowe.
Ta ręka - ręka Karola Nawrockiego - takiej nowelizacji nie podpisze - zaznaczył Piotr Duda, odnosząc się do deklaracji prezydenta.
Dla przedsiębiorców temat niedziel handlowych wciąż pozostaje dyskusyjny, ale kierunek polityczny nowej głowy państwa jest jednoznaczny - niedziela handlowe w Polsce nie będą rozszerzane.
Niedziele handlowe 2025: terminarz
Kiedy w 2025 roku wypadają niedziele handlowe?
- 26 stycznia 2025
- 13 kwietnia 2025
- 27 kwietnia 2025
- 29 czerwca 2025
- 31 sierpnia 2025
- 7 grudnia 2025
- 14 grudnia 2025
- 21 grudnia 2025