Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
OSK
|

Pensje w górę. Co nas czeka? Ucieszą się emeryci, rozczaruje budżetówka

105
Podziel się:

Parlament rozpoczyna prace nad projektem ustawy budżetowej na 2023 rok. W projekcie wydatki przewyższają dochody o 68 mld złotych. Jaka część z tych pieniędzy może trafić do obywateli? "Fakt" zweryfikował, jakie grupy społeczne mogą liczyć na podwyżki płac.

Pensje w górę. Co nas czeka? Ucieszą się emeryci, rozczaruje budżetówka
Mateusz Morawiecki (AKPA, AKPA)

Słabe podwyżki w sferze budżetowej

Zgodnie z przewidywaniami, wynagrodzenia budżetówki mają wzrosnąć o 7,8 proc. Związkowcy są jednak rozczarowani, ponieważ nie jest to poziom mogący pokryć inflację. To seniorzy będą mogli liczyć na spore podwyżki, podobnie jak osoby zarabiające minimalną pensję. 

Kogo obejmą podwyżki od 2023 roku?

"Fakt" wskazuje, że najniższa gwarantowana podwyżka emerytury ma wynieść 250 zł brutto, czyli 227,5 zł na rękę. Na taką podwyżkę mogą liczyć osoby, których świadczenia nie są niższe niż 1850 zł brutto. 

Na większe zarobki mogą liczyć także osoby na najniższej pensji. Na przyszły rok planowane są dwie podwyżki płacy minimalnej. Najniższa pensja obecnie to 2364 zł na rękę, czyli 3010 zł brutto. Od początku stycznia 2023 r. będzie to 2709 zł, a od lipca wyniesie 2754 zł (3600 zł brutto). Stawka godzinowa płacy minimalnej wzrośnie z 19,70 do 22,8, a od lipca będzie to 23,5 zł. 

Podwyżki dla nauczycieli niższe? 

Zapowiadano podwyżki dla nauczycieli o 9 proc., jednak jak widać, MEN nie przekonał rządu do swojego pomysłu. Zapisano jedynie 7,8 proc. podwyżki dla nauczycieli. Zgodnie z tymi przewidywaniami wynagrodzenie nauczyciela nauczania początkowego wyniosłoby od 1 stycznia 2023 r. 4777 zł zamiast 4432 zł. Z kolei w przypadku nauczyciela mianowanego byłaby to podwyżka z 5318 zł do 5733 zł brutto. W przypadku dyplomowanego to podwyżka z 6796 zł na 7326 zł

Związkowcy negocjowali z rządem, by ich pensje podwyższyły się o 20 proc., a później o wskaźnik inflacji. Jak widać, pomimo coraz wyższej inflacji, ich pensje mają wzrosnąć jedynie o 7,8 proc. Rząd zasłania się tym, że prognozowana na przyszły rok inflacja ma wynieść jedynie 9,8 proc

Takie same podwyżki jak budżetówki będą dotyczyć żołnierzy i przedstawicieli służb. Jednak mundurowe związki zawodowe liczyły na większe podwyżki. W najbliższy piątek ma się odbyć pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy budżetowej na rok 2023.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Ferment propagandystów". Panika medialna w Rosji
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(105)
23qw
2 miesiące temu
Jako nauczyciel kontraktowy zarabiam 3424 zł BRUTTO! Podane w artykule kwoty są kłamstwem i manipulacją
Ana
2 miesiące temu
Miły strażnik pracuje tylko wtedy gdy gania po celach, reszta to nie praca. Sumując pracuje mniej niż nauczyciel
Wściekły nauc...
2 miesiące temu
Wierutne kłamstwa na temat zarobków nauczycieli! Jestem nauczycielem dyplomowanym, a według tego kłamliwego artykułu mam pensje nauczyciela początkującego! Przestańcie w końcu szczuć społeczeństwo na nauczycieli pisząc takie bzdury!!!
Zrozpaczona
2 miesiące temu
Tylko budżetówki A co z pracownikami samorządu terytorialnego. Podwyższyliście tylko wojtom i radnym. Pracownicy nie otrzymali nic.jestesmy obciążeni pracą nie mam czasu nawet urlopu wykorzystać. To co sewujecie pracownikom samorządu terytorialnego to tylko zmiana przepisów i jak czegoś pracownik nie wykona to kary administracyjne. Moje wynagrodzenie z 20 letnim stażem na rękę otrzymuję 3200 zł netto. ( z usługą stażową). Czy o nas ktoś pomyśli???????!!!!!!!
Ben
2 miesiące temu
Taki rząd mam w czterech literach co mnie okrada jesteście złodziejami
Januszek
2 miesiące temu
A czy ktoś ma widzę, czy ta jałmużna dla nauczycieli, dotyczy również nauczycieli akademickich?
Kiki
2 miesiące temu
Jestem wdowom po zmarłym Mężu,który przepracował 46 lat,ja przepracowałam 37lat,dostałam rentę po Mężu 85%,pytam więc dlaczego nie 100%dlaczego jestem porostu okradana,moja emeryta której nigdy nie dostanę ,poprostu przepadła,i to jest "sprawiedliwość "?
Nauczyciel
2 miesiące temu
Przestańcie proszę kłamać ciągle o zarobkach nauczyciel. Nie zawyża cię ich ciągle. Nie jeden mąż mógł by zapytać żonę, gdzie reszta pensji. To absurd, bądźcie w porządku i podajcie do publicznej wiadomości - prawdziwe zarobki. Kłamstwom stop
INFLACJE -
2 miesiące temu
INFLACJA 13,8 % w 2023 r. to ŻARTY i KPINY z emerytów ! Średnia inflacja w 2022 r. inflacja wynosi 13,24 % ! Natomiast , we wrześniu 2022 r. inflacja wynosi 17,2 % , a gdzie jeszcze 20% od wzrostu płac ?
Nauczyciel
2 miesiące temu
Jedyna grupa zawodową gdzie ciągle trwa przetarg o podwyżki to nauczyciele. Smutne to bo gdyby nauczyciele nie wzięli w tym roku szkolnym nadgodzin, to uczniowie nie mieliby zaplanowanych lekcji, a w przedszkolach trzeba by było zamknąć grupy i rodzice zostaliby odprawieni z kwitkiem- nie ma nauczyciela dziecko idzie do domu. Smutne to, że nauczyciele dają radę - robią wszystko żeby było dobrze. A wciąż dla nich nie ma podwyżki, wciąż ich bagatelizujemy. Co się stało, że tak mało dbamy o oświatę?
Pisowiec
2 miesiące temu
Ale emeryci będą mieli dobrze,13'8 procent a inflacja już jest 17 procent
emeryt
2 miesiące temu
DOSC chorych obietnic! Żyjemy w 2022 i to nas interesuje , a nie puste obietnice na 2023 r. ! Czemu sobie nie daliście podwyżek w 2023 r tylko juz podwyzszacie sobie zarobki od 2021 r ? Sobie dali rekordowe podwyżki dla polityków i parlamentarzystów od 90 % do 40 % miesięcznie od sierpnia 2021 r. oraz podwyżki DIET poselskich z kwoty 2505,20 zł do 4008,30 zł czyli o 1503,10 zł. /niejeden emeryt ma taką emeryturę /, następne podwyżki od lipca 2022 r. około 4500 zł, w związku ze zmiana PIT z 17 % na 12 % , mają kwotę wolną od podatku 66 000 zł /to efekt Polskiego Ładu ! Znów planowali sobie podwyżki na 2023 r., a dla emerytów tych co pracowali w Polsce latami nie ma podwyżek emerytur ? Mamią emerytów 13, 14 /dodatkami/ dla tych co mają niskie emerytury tylko pytanie dlaczego mają niskie emerytury ? NIE dla obietnic bez pokrycia na 2023 r. Emeryci żądają II waloryzacji w 2022 r. dla wszystkich emerytów bez wyjątku ! Przypominamy politykom że waloryzacja zaledwie 7 % w 2022 r. , a inflacja 17,2 % /we wrześniu / ? Kiedy wyrównanie w tym roku lub dodatek inflacyjny ? Jak mamy życ ?
OBIECUJĄ
2 miesiące temu
- wskaźnik waloryzacji emerytur , że w 2023 r. może być wyższy niż 13,8 % ? To robią sobie ŻARTY i KPINY z emerytów ? Na dziś zaległa waloryzacja wynosi 13,24 % ! PYTAM gdzie jeszcze 20% od wzrostu płac ? INFLACJA na dziś już wynosi 13, 24 % , a waloryzacja 7 % ? INFLACJA od stycznia do września 2022 r. / 9 miesięcy / - średnio wynosi 13,24 % ! Kiedy wyrównanie głodowej waloryzacji w tym roku, kiedy dodatek drożyzniany ? Obietnicami nie da się żyć ! Emeryci nie mają oszczędności bo mają niskie emerytury / stary portfel / nie to co wy ! Włączcie myślenie, co myślicie, ze emeryci nie potrafią liczyć ?
A.P.
2 miesiące temu
Emeryci są zawiedzeni i rozczarowni, NIE interesuja nas podwyżki w 2023 r ! Zyjemy w 2022 r kiedy zwrot oszukańczej waloryzacji w 2022 r i kiedy dodatek inflacyjny ? Na co czekacie ? Pieniadze macie dla wszystkich i na wszystko z wyjatkiem emerytó ? Szok ? Gdzie my zyjemy , kto nami rządzi ? Jeszcze jest 5 miesiecy do marca 2023 r jak życ pytamy was ? Inflacja 17,2, a waloryzacja 7 % ? TO NIENORMALNE ! Jak wam nie wstyd ? Wy chcecie aby na was głosowac za co pytam , ze zyje man sie coraz gorzej, biedniej, drożej ? Nie liczcie juz na nas ! Oszukaliscie nas !
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić