Pilny komunikat do seniorów. Można się odwołać

139

Zdecydowana większość osób uprawnionych otrzymała już czternaste emerytury. Na środki czekają już tylko ci seniorzy, których termin wypłaty emerytury lub renty przypada 25 września, ale i osoby otrzymujące świadczenia oraz zasiłki przedemerytalne. Ci, którzy dostali już pieniądze, powinni dokładnie sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Pilny komunikat do seniorów. Można się odwołać
Można się odwołać ws. 14. emerytury (Getty Images, Oksana Shufrych)

Tym razem "czternastki" są wypłacane we wrześniu. Większość przelewów i przekazów trafiła już do osób uprawnionych do świadczeń.

"Czternastka" wynosi 2 650 zł brutto. Właśnie w takiej wysokości świadczenie jest wypłacane osobom, których renta i emerytura nie przekracza 2 900 zł brutto.

Teoretycznie zasady są bardzo proste. Pewne komplikacje wprowadza jednak kwestia tego, że od "czternastek" potrącana jest zaliczka na podatek dochodowy oraz składka zdrowotna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy nie mają mieszkań. Tak tłumaczy się polityk PiS

Poza tym czternasta emerytura jest wypłacana z comiesięcznym świadczeniem. Wobec tego wiele osób nie wie, czy "czternastka" została odpowiednio naliczona. Jeżeli pojawią się wątpliwości, warto wnieść odwołanie.

Jak odwołać się ws. 14. emerytury?

By móc odwołać się ws. 14. emerytury, trzeba poczekać na decyzję z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Stosowne dokumenty zostaną rozesłane na przełomie listopada i grudnia. W listach z ZUS zawarta zostanie informacja o kwocie przyznanej "czternastki". Później seniorzy będą mieć tylko 30 dni, by się odwołać.

Jakie argumenty warto przytoczyć w przypadku odwołania? Jeżeli pojawią się jakieś wątpliwości, to najlepiej posłużyć się argumentem o "nietypowej sytuacji", co doradza dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytet Warszawskiego.

Warto wskazywać na swoją nietypową sytuację. Np. jeśli na utrzymaniu senior ma kilka osób, może wykazać, że dochód jest niższy niż 2 tys. 900 zł - podkreślił ekspert systemu ubezpieczeń społecznych, cytowany przez "Fakt".
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić