Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|
aktualizacja

Podatek od deszczu zapłaci więcej osób. Sprawdź, czy ty też

54
Podziel się:

Ostatnia fala upałów sprawiła, że Polska znów zmaga się z problemem suszy. Aby walczyć z tym szkodliwym zjawiskiem, rząd wprowadził podatek deszczowy od zabetonowanych działek. Wkrótce wysokość daniny będzie wyższa, zapłaci ją też więcej osób.

Podatek od deszczu zapłaci więcej osób. Sprawdź, czy ty też
Podatek od deszczu będzie wyższy. To nie koniec złych informacji (Pixabay)

Podatek od deszczu, opłata deszczowa czy podatek od zabetonowania - stosunkowo nowa danina ma kilka nazw wśród społeczeństwa, ale jej cel jest jeden - ograniczyć powszechną betonozę w naszym kraju. Opłatę na rzecz Skarbu Państwa muszą uiszczać obywatele tych nieruchomości, które są mocno zabudowane. W ten sposób państwo gromadzi środki na walkę z suszą i coraz niższym poziomem wód.

Podatek od deszczu będzie wyższy. To nie koniec złych informacji

Polacy muszą szykować się na zmiany w tzw. podatku od deszczu. Najprawdopodobniej już w roku 2023 konieczność jego uiszczania obejmie więcej osób. O zmianach w ustawie poinformował portal infor.pl.

Modyfikacja przepisów sprawi, że podatek deszczowy ma obowiązywać także właścicieli domów jednorodzinnych, wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych, szkół, firm i zakładów pracy.

Opłata deszczowa powiązana jest z wielkością nieruchomości i stopniem zabudowy. Właściciel działki o powierzchni 1000 m2, gdy zabudowa zajmuje 51 proc. terenu i nie zatrzymuje wody na posesji, będzie musiał zapłacić rocznie 255 zł. W przypadku posiadania zbiorników, które pozwalają gromadzić deszczówkę (30 proc.), można otrzymać 10-krotną obniżkę podatku do poziomu 25,50 zł.

Jak czytamy na stronie rządowej, obecnie "obowiązek dokonywania opłaty powstaje w wyniku wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70 proc. powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji deszczowej (otwarte lub zamknięte)".

Tyle że po zmianach opłata deszczowa objęłaby też znacznie mniejsze działki - o powierzchni 600 m2, zabudowane minimum w połowie. Szacuje się, że danina objęłaby tym samym właścicieli 140 tys. nieruchomości w całym kraju.

Na tym nie koniec złych informacji, bo wiele wskazuje na to, że dojdzie też wzrostu stawek podatku deszczowego. Obecnie w przypadku działki bez rządzeń do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem wynosi ona 1,00 zł za 1 m2. Propozycja zakłada, aby nowa stawka wynosiła 1,50 zł.

W przypadku posiadania zbiorników do gromadzenia deszczówki stawki też mają pójść w górę - o 0,60 zł do 0,90 zł (gromadzenie do 10 proc. deszczu) albo 0,30 zł do 0,45 zł (gromadzenie od 10 do 30 proc. deszczu).

Gdzie trafiają pieniądze z opłaty deszczowej? Skarb Państwa przekonuje, że danina pomaga walczyć ze skutkami zbyt niskiej retencji. 80 proc. środków ma trafiać do Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie", a pozostałe 20 proc. do gmin. Samorządy powinny przeznaczyć otrzymane w ten sposób pieniądze na rozwój gminnych zlewni.

Zobacz także: Złodziej czereśni w Bieszczadach przyłapany. Nagranie z fotopułapki podbija sieć
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(54)
Tom
2 miesiące temu
Mam dużą pojemność płuc. Jak rząd wprowadzi podatek od zużycia powietrza będę miał przechlapane.
Hyyyyy
2 miesiące temu
A ile Bóg zapłaci?
DiR
2 miesiące temu
Władza Ludowa różnymi sposobami realizuje Żydowską utopię kapitalizmu inkluzywnego czyli super niewolnictwa NIE BĘDZIESZ MIAŁ NIC I WTEDY BĘDZIESZ SZCZĘŚLIWY.
...
2 miesiące temu
my płacimy, inflacja rośnie, a Polacy zamiast zlikwidować 500+, to wymyślili, żeby jeszcze ukraińcom rozdawać kilkaset tysięcy zł miesięcznie.Kretyńskie państwo i rząd.Żaden normalny kraj tak nie postępuje.
Super
2 miesiące temu
Oby ta danina wystarczyła chociaż na utrzymanie tego nowego tworu "Wody Polskie". Bo za mało jeszcze u nas tych urzędów i instytucji.
amiga
2 miesiące temu
jak już to powinno być od wody odprowadzane do kanalizacji no bo jak z dachu garażu albo szopki woda płynie na trawnik to jaka tu strata wody.
amiga
2 miesiące temu
zapłacę podatek bo woda zamiast na ziemię najpierw spadnie na płytkę A dopiero potem wpłynie do ziemi.
PePe
2 miesiące temu
Ale samorzady bezpieczne, zalewaja betonem wszysto czego sie dorwa, i to jeszcze z dodtacjami unijnymi, bo sciezka rowerowa musi biec po obu stronach jezdni, to trawniki sie likwiduje, bo z drzew liscie spadaja i ptaki sraja, to sie wycina, w zamian za to dostajemy betonowe donice do ktorych co roku trzeba dokupowac nowe rosliny. Samorzady tez powinny placic, i to najlepiej % od wynagrodzen urzednikow.
Obserwator
2 miesiące temu
Jeszcze trochę to nie putina będą się obawiać a własnego narodu. Francuzji zburzyli bastylie a Polak zburzy Belweder z sejmem.
derk
2 miesiące temu
sami politycy radni i cała banda rządzących miastami wsiami dają przyzwolenie na zabudowywanie każdego kawałka ziemi a jak już wszystko to opodatkować zaraz to będzie trzeba płacić podatek od powietrza od słońca wyjdziesz na dwór puścisz bąka i musisz zapłacić podatek od pierda
nie
2 miesiące temu
ja proponuje podatek 75% od bycia posłem ze wszystkich wynagrodzeń i diet miesięcznie
gosc000
2 miesiące temu
Likwidują tereny pod zbiorniki wody przekształcając w działki budowlane. A teraz szukają jeleni, którzy zapłacą za te błędy.
goral
2 miesiące temu
to dla tego wycinacie drzewa w miastach !! drzewa ktore trzymaja wode,robia cien,w betonowych miastach !!!!!! obnizaja temperature,i maja dobry wplyw na ludzi !!! mozna sie schowac pod nie przy upalach,i przy deszczu !!!!!!!!!!!!!!!! temu wladza nakazala wycinke drzew !!!!!!!!!!???????
Łukasz
2 miesiące temu
A ja nie znosze panującej betonozy i chętnie widziałbym ten podatek nawet pięciokrotnie wyższy. Mam działkę 1400m^2 i dom z podjazdem nie zajmuje nawet 25% powierzchni.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić