o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. Natalia Kurpiewska
|

Dostał mandat za brak maseczki, więc przyszedł do lekarki. Wyprosiła go z gabinetu

53
Podziel się

Przychodzą do przychodni i oczekują zwolnień z obowiązku noszenia maseczek. - Tacy pacjenci zgłaszają się masowo - mówi szefowa Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Jednego z nich, który chciał się wykręcić od płacenia mandatu, wyprosiła z gabinetu.

Dostał mandat za brak maseczki, więc przyszedł do lekarki. Wyprosiła go z gabinetu
Polacy przychodzą do lekarzy po zwolnienia z noszenia maseczek (Pixabay, pixabay)
bDKibDWt

Jak podkreśla dr Bożena Janicka w rozmowie z money.pl, powszechnie panuje przekonanie, że przy chorobach płuc, serca czy astmie maseczka nie jest wymagana.

Pytam się, kto naopowiadał takich bzdur? Ci pacjenci szczególnie powinni chronić swoje drogi oddechowe, aby się nie "nadkażać". Dla nich koronawirus jest jeszcze bardziej groźny - żali się dr Janicka.

Lekarka dodaje, że medycy nie wystawiają tego typu zaświadczeń. A "chorych" w gabinetach lekarskich po zwolnienie z noszenia maseczki przybywa coraz więcej.

bDKibDWv

Okazuje się, że nie tylko chorzy przychodzą po zaświadczenie. Niektórzy chcą po prostu... uniknąć mandatu.

Zobacz także: Limity w sklepach. Będzie inaczej niż wiosną
Miałam taki przypadek pana, który domagał się ode mnie takiego zaświadczania zwalniającego z noszenia maseczki, bo już dostał karę 500 zł, a nie chce płacić. Musiałam wyprosić go z gabinetu - mówiła dr Janicka.
bDKibDWB

Koronawirus. Kto może nie nosić maseczek?

Jak czytamy w piśmie prezes PPOZ do Ministerstwa Zdrowia, tylko niewielka grupa osób jest zwolniona z noszenia maseczki.

Są to osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim oraz mające trudności z samodzielnym zakryciem lub odkryciem ust i nosa - czytamy.
bDKibDWC

Żadna inna choroba ani sytuacja nie zwalnia z noszenia maseczki. Jak dodaje lekarka, medyk, który wystawiłby tego typu zaświadczenie, mógłby przysporzyć sobie problemów.

Gdyby taki pacjent otrzymał to zaświadczenie i się zaraził, w wyniku czego doznałby uszczerbku na zdrowiu, mógłby pozwać lekarza, który zalecił mu nienoszenie maseczki - mówi dr Janicka.

Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki

Według piątkowych informacji, dzienna liczba zakażonych koronawirusem wyniosła 7705. Niestety odnotowaliśmy rekord zgonów - zmarły 132 osoby.

bDKibDWD

Zobacz także: Koronawirus. Specustawa o ochronie zdrowia. Piotr Mueller o pracy lekarzy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKibDWE
bDKibDWW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(53)
lll
5 miesięcy temu
Jak przyjdzie prywatnie to mu wypisze
Defakto
5 miesięcy temu
Dr.Janicka wykształcona a wywody 10-latki obecnie ludzi wykształconych ponad własną inteligencję jest coraz więcej.
sorry
5 miesięcy temu
36 % społeczeństwa MA PROBLEMY Z DEPRESJĄ PSYCHICZNĄ, SPORA ILOŚĆ JAKIEŚ FOBIE I CHOROBY PSYCHICZNE, OGÓLNIE DAJE TO PRAWIE 50%, ZATEM CO DRUGI JAKBY ŚWIRUJE, NO TO JEST JAK JEST.
bDKibDWX
Paweł
5 miesięcy temu
Nie rozumiem po co zaświadczenie skoro nie ma wciąż odpowiednich zapisów w ustawie i mandatu po prostu nie należy przyjmować. Sprawa zostanie skierowana do sądu a tam wygrana.
Polak
5 miesięcy temu
pis to zło !!! zniszczyło Polske o ktorą walczyliśmy !!
Najnowsze komentarze (53)
Ale
3 miesiące temu
Sporo lekarzy zaprzedało się systemowi.
emeryt
5 miesięcy temu
Ludzie na straganie gadają, ze takie zwolnienie to koszt 8 tys. zł i masz kwitek, albo że lekarze proszą rodzinę o pozwolenie na wypisywanie w aktach zgonu że to z powodu Covidka i kasują 7 tys zł z NFZ . Czy to prawda?
Prawnik
5 miesięcy temu
Obowiązek zasłaniania ust i nosa przez wszystkich nie ma podstawy prawnej. Ograniczenia, nakazy i zakazy zostały nałożone “na podstawie art. 46a i art. 46b pkt 1–6 i 8–12 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi” – jak głoszą rozporządzenia wydane przez Radę Ministrów. W rozporządzeniu, o którym mowa w art. 46a, można ustanowić (…) obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie. Jak widać, wskazany w tym przepisie obowiązek dotyczy wyłącznie “osób chorych i podejrzanych o zachorowanie
Stara
5 miesięcy temu
W Grudziądzu w biedronce ul.chelminska 117 dzisiaj przed 22 klient bez maski kasjerka z opuszczona maska tak sobie chodzili po sklepie i radośnie gawedzili na zwrócona uwagę o braku maseczki odpowiedź kasjerka i ochroniarza była nie są od zwracania uwagi klientowi. Kasjerka posłużyła klienta bez maski a resztę klientów miała w głęboki poszanowaniu
Kamil 29
5 miesięcy temu
Straszne co się dzieje ktoś chce zmienić świat i ład na świecie wiele firm promuje kobiety przy rekrutacji przez co mężczyźni tracą...bo jakiś cwaniak u góry sobie tak wymyślił...nie liczy się wiedza umiejętności wystarczy mieć c..ki...
gość
5 miesięcy temu
CBŚ powinno zająć się takimi lekarzami co wystawiają zaświadczenia zakazujące nie noszenia maseczek.I to w trybie pilnym!!!!
robocop56
5 miesięcy temu
Lekarz powinien takie zaswiadczenie wypisac kazdemu zdrowemu pacjentowi ,ktory o takowe zaswiadczenie prosi!Bo ustawa z 2008 roku obostrzenia zakrywania ust i nosa dotyczy tylko ludzi chorych lub takich ,ktorzy mieli kontakt z osobami chorymi !
MJ-12
5 miesięcy temu
Pacjent mówi że nie może nosić maseczki a lekarz konował bez żadnych badań mówi że może nosić maskę. Cudowne uzdrowienie.
bDKibDWP
tak jest
5 miesięcy temu
Niestety lekarze PZO nie chcą (niektórzy) pomóc pacjentom. Do lekarza 1 kontaktu czeka się na rozmowę telefoniczną 3-4 tygodnie. Pacjenci z poważnymi chorobami. Do innych nie można się dodzwonić. Przyjdzie się, bo ma się bardzo złe wyniki, to panie lekarki wypraszają, a siedzą pozamykane w swoich gabinetach. Pusto na korytarzach, ludzi nie ma. Nie jestem za Sasinem, ale tu ma rację. Są lekarze bardzo pomagajacy w szpitalach i pewnie w przychodniach, ale są i tacy co się boją i wszystko od siebie odrzucają.
$ram
5 miesięcy temu
kto by sie przejmowal maseczkami przeciez one nie chronia ani tez nie zapobiegaja rozprzestrzenianiu sie wirusa jak juz ktos chory jest to tylko w jakims stopniu jak kicha itp to ogranicza rozprzestrzenianie ale nie blokuje calkowicie tak wiec to tylko pic na wode zarabiaja producenci oraz policja/panstwo na frajerach ktorzy przyjmuja mandaty
. Uu
5 miesięcy temu
A nie można mieć bezobjawowych problemów z oddychaniem?
Omg
5 miesięcy temu
Nie da się was czytać, rodacy. Koorwicie na rząd, że nic nie robi, a jednocześnie rękami i nogami bronicie się przed noszeniem maseczek. Co z wami? Przecież to nie wasza prywatna sprawa, tylko nas wszystkich. Parasola możecie nie nosić. Kapelusza nie zakładać. Nie kasować biletów. Ale do uja, nie narażajcie innych na waszą głupotę
Lala666
5 miesięcy temu
A gdzie ta pani doktor przyjmuje? Chętnie się zgłoszę, bo mam kilka chorób współistniejacych, których nikt teraz nie chce leczyć. Kolejna bzdura i artykuł na zamówienie.
jamci
5 miesięcy temu
w maseczce duszę się jest wilgotna po kilku minutach to co mam ją zdjać czy wciagać rózne drobnoustroje ku chwale ogółu i zakażać się czym bądź ale zgodnie z przepisami bo z prawem chyba niekoniecznie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić