Poszliśmy na pączki pod domem Kaczyńskiego. Oto ceny

W końcu jest - tłusty czwartek. Niektórzy z nas wybierają pobliskie cukiernie, kolejni stawiają na "turystykę pączkową", a inni wolą zaufać własnym umiejętnościom i przyrządzają je w domu. A jak by to wyglądało, gdyby Jarosław Kaczyński postanowił zakupić pączki pod swym domem? Ile by zapłacił? Sprawdziliśmy.

Ile kosztują pączki pod domem Jarosława Kaczyńskiego? Sprawdziliśmy Ile kosztują pączki pod domem Jarosława Kaczyńskiego? Sprawdziliśmy
Źródło zdjęć: © PAP, o2.pl
Ewa Sas

Przy ulicy Mickiewicza na Żoliborzu w Warszawie mieści się jeden z najgłośniejszych adresów ostatnich lat. To tutaj mieszka prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Od połowy grudnia nie stacjonują tu patrole policji, które przez właściwie obie kadencje PiS pilnowały domu prezesa.

Czym właściwie jest wolność słowa? Czy potrzebne nam są regulacje?

Jarosław Kaczyński teoretycznie może teraz, niczym przeciętny śmiertelnik, wyjść z domu i wybrać się chociażby po pączki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

A okazja ku temu jest dziś - w końcu mamy tłusty czwartek. Poszliśmy sprawdzić, jakie pączki i za jakie pieniądze prezes PiS mógłby kupić pod własnym domem.

Pączki pod domem Kaczyńskiego. Ile kosztują?

W tej okolicy nie kupimy modnych pączków za kilkanaście, a nawet dwadzieścia kilka złotych, jak to bywa w niektórych stołecznych lokalach. Najbliższa domu prezesa cukiernia ma w swojej ofercie najbardziej klasyczne słodkości - z nadzieniem różanym i z lukrem - w cenie 3,90 zł każdy.

Kilkadziesiąt metrów dalej mieści się sklep spożywczy francuskiej sieci. Tutaj do wyboru mamy następujące rodzaje pączków: z różą w cenie 2,99 zł, z wiśnią - 3,49 zł oraz z nadzieniem jagodowym kosztujący 4,19 zł.

Ceny pączków w sieciówce
Ceny pączków w sieciówce © Licencjodawca | EWS

To nie są ceny kosmosu, ale jednocześnie jest drożej, niż w dużych sieciówkach. Auchan przy zakupie opakowania z dziesięcioma pączkami, oferuje cenę 1,29 zł za sztukę. Carrefour w swoich dużych marketach na tłusty czwartek przygotował ofertę na zakup 12 sztuk pączków - wówczas cena jednego wynosi raptem 39 gr. W Aldi najtańszy pączek ma kosztować 99 gr.

W Netto, jeśli zdecydujemy się na zakup 12 sztuk pączków z marmoladą i cukrem pudrem, zapłacimy 49 gr za każdy. Jedna sztuka będzie natomiast kosztować 1,19 zł.

Na próbę zdecydowaliśmy się kupić w markecie pod domem prezesa pączka z nadzieniem jagodowym, a w cukierni sięgnęliśmy po klasyczny z nadzieniem różanym.

W drugim miejscu zostaliśmy mile zaskoczeni partią świeżutkich pączków. Ciepłe ciasto i jeszcze cieplejsze nadzienie dosłownie rozpływają się w ustach.

Miłym zaskoczeniem były jeszcze ciepłe pączki w cukierni
Miłym zaskoczeniem były jeszcze ciepłe pączki w cukierni © Licencjodawca | EWS

Problem jest jeden - pączek ten nie jest wypełniony nadzieniem tak hojnie, jak w przypadku słodkości, jakie dostaniemy w większości modnych obecnie cukierni. Z kolei samo nadzienie jest bardziej dżemem bądź marmoladą różaną, a nie prawdziwymi płatkami róż ucieranymi z cukrem.

Za dwa pączki z cukierni zapłaciliśmy 7,80 zł
Za dwa pączki z cukierni zapłaciliśmy 7,80 zł © Licencjodawca | EWS

Ma jednak domowy smak no i jest ciepły, a do tego - całkiem pokaźnych rozmiarów. Jest tradycyjnie polany lukrem i posypany skórką z pomarańczy.

Kaczyński tutaj? Nie, nigdy go tu nie widziałam. On pewnie w inne miejsca chodzi... - mówi nam sprzedawczyni, kiedy pytamy o słynnego sąsiada.

My natomiast kierujemy kroki w stronę marketu, skąd wychodzimy z pączkami z nadzieniem jagodowym.

Są to bardzo duże podłużne bułki, które z powodzeniem mogłaby robić za jagodziankę, gdyby nie oblanie i lukrem i posypanie wiórkami z białej czekolady. To wszystko czyni tego niecodziennego pączka ogromną dawką cukru.

W sklepie wybraliśmy nietypowego pączka - z nadzieniem jagodowym
W sklepie wybraliśmy nietypowego pączka - z nadzieniem jagodowym © Licencjodawca | EWS

Przez takie dodatki ciężko jest się skupić na jego wnętrzu, które nie jest najgorsze, ponieważ nadzienie smakuje dokładnie tak, jakby zostało zrobione ze świeżych jagód. Wszystko to ginie w zderzeniu z lukrem i wiórkami białej czekolady.

Za dwa pączki z nadzieniem jagodowym w sklepie zapłaciliśmy 8,38 zł
Za dwa pączki z nadzieniem jagodowym w sklepie zapłaciliśmy 8,38 zł © Licencjodawca | EWS

Pozostaje mieć nadzieję, że piekarnia, która dostarczyła do sklepu te pączki, zrobi je ponownie na sezon jagodziankowy - ale już bez lukru i wiórek z białej czekolady. Bo szkoda, żeby taki całkiem niezły potencjał się zmarnował.

A Waszym zdaniem - cena 3,90 zł lub 4,19 zł za pączka jest sensowna? A może wolicie pączki z wystawnych miejsc za kilkanaście złotych, bądź przeciwnie - z dyskontów za kilkadziesiąt groszy?

Ewa Sas, dziennikarka o2.pl

Wybrane dla Ciebie
Jechał rowerem. I nagle coś takiego. "Kaptur, słuchawki"
Jechał rowerem. I nagle coś takiego. "Kaptur, słuchawki"
Zacznie się 8 grudnia. Niż w drodze do Polski
Zacznie się 8 grudnia. Niż w drodze do Polski
Wielka ewakuacja w Wielkiej Brytanii. Zatrzymano dwóch Polaków
Wielka ewakuacja w Wielkiej Brytanii. Zatrzymano dwóch Polaków
Amerykanie mają dość. Sondaż mówi wszystko
Amerykanie mają dość. Sondaż mówi wszystko
Zobaczył karteczkę. Wściekł się. "To jest nielegalne"
Zobaczył karteczkę. Wściekł się. "To jest nielegalne"
Skandal w szkole. Młodzi Austriacy zrobili taką budowlę
Skandal w szkole. Młodzi Austriacy zrobili taką budowlę
Głośno o zachowaniu Trumpa. Wszystko się nagrało
Głośno o zachowaniu Trumpa. Wszystko się nagrało
Wigilia 2025 wolna nie dla wszystkich. Sprawdź zawody
Wigilia 2025 wolna nie dla wszystkich. Sprawdź zawody
Walczył z Rosjanami. Hoang Tran skazany
Walczył z Rosjanami. Hoang Tran skazany
Przyłapani w Rossmannie. Ich twarze zobaczą wszyscy. Komunikat policji
Przyłapani w Rossmannie. Ich twarze zobaczą wszyscy. Komunikat policji
Polacy odwołują urlopy. Pogoda zaskoczy?
Polacy odwołują urlopy. Pogoda zaskoczy?
"Zimno, boli". Ukrainka wypadła z drugiego piętra
"Zimno, boli". Ukrainka wypadła z drugiego piętra