oprac. Natalia Kurpiewska| 

Pracujesz za granicą? Polska skarbówka zabierze ci kilka tys. zł

100

Rząd uderza w Polaków pracujących za granicą. Nowe przepisy podatkowe wycelowane są w ulgę abolicyjną. A to oznacza, że fiskus sięgnie do kieszeni Polaków na emigracji.

Pracujesz za granicą? Polska skarbówka zabierze ci kilka tys. zł
Skarbówka chce się dobrać do kieszeni Polaków na emigracji (money.pl, Rafał Parczewski)

Ulga abolicyjna ma zniknąć, a to oznacza, że dotychczas obowiązujące przepisy, które regulowały opodatkowanie zarobków Polaków za granicą, mogą zostać unieważnione.

Ulga abolicyjna w uproszczeniu oznacza, że dochody Polaków pracujących np. w Wielkiej Brytanii, nie są opodatkowane w Polsce. Podatek odprowadzany jest wtedy tylko w kraju, w którym mieszkają.

Dziś wielu emigrantów płaciło podatek za granicą, ale w Polsce nie musieli już dodatkowo się rozliczać. Teraz może się to zmienić. Najmocniej dotknie to właśnie mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Pamiętajmy, że tam jest bardzo wysoka kwota od podatku. A im ona wyższa za granicą, tym więcej trzeba dopłacić później w Polsce - mówi w programie "Newsroom" Michał Oprych, specjalista ds. podatków w kancelarii Tax Angels Group.
Zobacz także: Pracujesz za granicą? Polski fiskus zabierze ci nawet 9 tys. zł

Co się stanie, jeśli ulga abolicyjna zostanie zlikwidowana? W przypadku Polaka pracującego w Wielkiej Brytanii podatek odprowadzony w Polsce jest... ogromny.

Przy minimalnej krajowej w Wielkiej Brytanii emigrant musiałby dopłacić w Polsce aż 9 tys. zł podatku - mówi Oprych.

Pojawiają się głosy niezadowolenia na internetowych forach Polaków za granicą. Polonia nie chce płacić wyższych podatków.

"Jak będzie trzeba, to się z Polski wymelduję i zrzeknę polskiego obywatelstwa. Nie dostaną ode mnie pensa!" - napisał rozżalony Marek Kacprzak, od roku mieszkaniec Leeds. Dodał: "Przecież rząd brytyjski nie wyda polskiej skarbówce aż 500 tysięcy Polaków, którzy odprowadzają tu podatki. To niemożliwe!".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić