Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. AZI
|

Przebadali zimowe płyny do spryskiwaczy. Zdziwisz się, co wlewają do pojemników

15
Podziel się:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zbadał jakość zimowych płynów do spryskiwaczy oferowanych na rynku. Eksperci urzędu sprawdzili m.in., czy deklaracje producentów zawarte na etykietach, są prawdziwe. Wnioski? Jakość płynów pozostawia wiele do życzenia.

Przebadali zimowe płyny do spryskiwaczy. Zdziwisz się, co wlewają do pojemników
Wymiana płynu do spryskiwaczy w zimie jest konieczna, ponieważ letni płyn do spryskiwaczy w mroźne dni nie sprawdza się. Adobe Stock. (Stanislaw Blachowicz)

Do badań wytypowano kilka marek płynów do spryskiwaczy. Eksperci z laboratorium UOKiK w Łodzi zbadali m.in. zgodność ich objętości netto i temperatury krystalizacji z deklaracją producentów oraz zawartość metanolu i funkcjonalność opakowań.

Urząd zrobił to w ramach akcji #UOKiKtestuje, której celem jest edukacja i podnoszenie świadomości konsumentów w zakresie różnych produktów obecnych na polskim rynku. Urząd przebadał m.in. płyny takich marek jak: 4Max, Auchan, Motul, Orlen, Plak Premium, Psik Psik, Shell Essentials, i Sonax.

Zobacz także: Po 2060 roku Europę może czekać katastrofa. Ostrzeżenie od naukowców z USA

Okazało się, że temperatura krystalizacji jednego badanego płynu (Auchan) była niezgodna z deklaracją na opakowaniu i wynosiła -18,5 stopni Celsjusza, podczas gdy w oznakowaniu podano -22 stopnie Celsjusza. W przypadku pozostałych płynów ich jakość była zgodna z podaną deklaracją.

Najnowszy raport z naszego cyklu to dowód na to, że niezbędne są kontrole w tym zakresie, zaś zimowy płyn do spryskiwaczy płynowi nie jest równy - powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Kilka płynów bez metanolu

Z badania UOKiK wynika także, że w sześciu płynach nie wykryto metanolu. W pozostałych dwóch stężenie metanolu wynosiło 0,5 proc. (ORLEN) i poniżej 0,1 proc. (4MAX), co oznacza, że spełniały wymagania prawne.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami obowiązującymi w UE stężenie metanolu w płynach do spryskiwaczy szyb samochodowych (dostępnych w sprzedaży konsumenckiej) musi wynosić poniżej 0,6 proc. Ograniczenie to ma na celu zapobieganie zatruciom na skutek np. przypadkowego spożycia przez dzieci. Dostanie się do organizmu tej substancji uszkadza narządy wewnętrzne.

Wymiana płynu do spryskiwaczy w zimie jest konieczna, ponieważ letni płyn do spryskiwaczy w mroźne dni nie sprawdza się, bo zamiast czyścić szyby, przymarza do nich ograniczając m.in. widoczność oraz uszkadzając wycieraczki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(15)
Denat
8 miesięcy temu
Kupuje bimber od PISowców i wlewam do auta, taniej jest. Popularne lub mocne extra dostaje od nich gratis.
KOD
8 miesięcy temu
Najlepsza jest ciepła woda z czajnika
Oj X 3
8 miesięcy temu
Dla mnie jest szkoda czasu na zmianę płynów do spryskiwacze szyb więc jeżdżę cały czas na zimowym - 25C i nie mam problemów.Roznica w cenie jest znikoma zwłaszcza że po sezonie płyny zimowe są przeceniane!!
Boguś
8 miesięcy temu
Franclin zamarza przy -3 ,a ma napisane -22😀
Kargul
8 miesięcy temu
To wina tuska
Jasio Wędrown...
8 miesięcy temu
Ja tam walę pół litra spirytu potem charcham na szybę odpalam wycieraczki i jest OK a jak się ściemnia po spirycie to wiem że był skażony i tyle
Marian
8 miesięcy temu
bardzo okrojona informacja, gdzie wiadomości o najgorszych oferowanych na rynku płynach
niesamowite
8 miesięcy temu
płyn do dezynfekcji -48 st.C, wódka 40 % -23 st. C, spirytus, denaturat między -114 st. C a -90 st. C. Najgorszy jest denaturat perfumowany dawnym smrodem. Ale jadą po ludziach za pieniądze.
POLAK
8 miesięcy temu
To wszystko wina Kaczynskiego
olo
8 miesięcy temu
No nie zasnę po tej informacji!!
Michał
8 miesięcy temu
A co w tym tekturowym kraju jest normalne
Pincetplus
8 miesięcy temu
Kupujcie jaki jwst, bo od przyszlego roku gorzala w gore.
Ślepy Zenek
8 miesięcy temu
A który najlepszy do picia ?
ljktgu
8 miesięcy temu
Bardzo dobrze sprawdza się denaturat. Nie ma co drzeć szat nad chrzczonymi płynami z marketów i z CPN.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić