Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
JKM
|

Przez tydzień chodził do lasu z aparatem. Widok wprawił go w osłupienie

61
Podziel się:

Grzyby to przysmak, za którym przepadają nie tylko ludzie. Ich smakoszami jest też wiele gatunków zwierząt. Jeden z leśników chciał udokumentować wzrost młodego borowika, regularnie robiąc mu zdjęcia. Po tygodniu okazało się, że grzyb jest w połowie zjedzony przez gryzonie. Czy tak jest z innymi grzybami? Jeśli tak, to grzybiarze mogą w tym roku nie zarobić na nich zbyt wiele.

Przez tydzień chodził do lasu z aparatem. Widok wprawił go w osłupienie
Leśnik pokazał, jak zmieniał się wygląd grzyba na przestrzeni tygodnia (Facebook, Lasy Państwowe)

Tegoroczne zbiory grzybów mogą nie należeć do najbardziej udanych. Media obiegły doniesienia o rumuńskich grzybiarzach, którzy, tak jak w poprzednich latach, masowo najeżdżają polskie lasy. Jakby tego było mało, wiele grzybów zjadanych jest przez zwierzęta. Sporo z nich, jak powyższy (na zdjęciu) przykład, samoistnie marnieje w lesie.

Biznes na grzybach. Grzybiarze mają sporą konkurencję

Jak sprawdziło o2.pl, na grzybach można całkiem nieźle zarobić. Przy tonie podgrzybków ceny za kilogram wahają się od 5-9 zł w większych skupach i do nawet 10 zł w mniejszych. Z kolei kurki sprzedać można w skupie za ok. 9 zł za kilogram. Za borowiki, w zależności od jakości okazów, dostaniemy od 18 do nawet 25 zł za kilogram.

Okazuje się jednak, że grzybiarze mają w lesie poważną konkurencję. Grzyby chętnie pałaszują bowiem robaki, ślimaki, a nawet gryzonie. Nie pogardzą nimi także sarny, jelenie i dziki.

"Historia jednego borowika". Zainteresowali się nim mieszkańcy lasu

Niezwykłą historią podzielił się jeden z pracowników Nadleśnictwa Daleszyce (woj. świętokrzyskie). Mężczyzna znalazł w lesie bardzo małego borowika bez kapelusza. Postanowił przez tydzień dokumentować jego wzrost, robiąc mu zdjęcia.

Prawdziwek został sfotografowany w dniu znalezienia, po dwóch dniach i po tygodniu. Okazało się, że grzybem poważnie zainteresowały się mieszkające w lesie zwierzęta. Po siedmiu dniach grzyb jest już sporych rozmiarów, ale ma w dużej części pogryziony kapelusz oraz trzon.

Historia jednego borowika. (…) Nasz "prawdziwy" stał się przedmiotem zainteresowania nie tylko admina, ale i gryzoni, które zaczęły go pałaszować – opisali leśnicy.

Obejrzyj także: Kosztowne grzybobranie. Za zbieranie lub uszkodzenie tych grzybów możemy zapłacić nawet 5 tys. złotych kary

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(61)
Kapsel
5 miesięcy temu
Czy to bajka dla dorosłych czy horror dla dzieci na dobranoc bo już sam nie wiem
Tomii
5 miesięcy temu
Grzyb rzeczywiście ma ubytki ale artykół też jest chory bo nie wiadomo o co chodzi i temu co obserwował i temu co to nabazgrolił czy coś tu jest nie tak z tym grzybem nie rozumię.Ale dziękujemy za przekaz tak cennej wiedzy i czekamy na ciąg dalszy co dalej stało się z tym grzybem a może tak z ukrycia tą obserwację dalej prowadzić i może w przebraniu ale tu już nadleśnictwo powinno pomóc nauce i zakupić jakiś maskujący strój trzymamy kciuki że to się uda pozdrawiam
Babcia
5 miesięcy temu
Też osłupiałam czytając to sensacyjne zdarzenie - grzyb zjedzony przez ślimaki. A ten leśnik chodził do jakiejś szkoły ,bo jego poziom wiedzy jest zerowy. Biedne te lasy państwowe jak tacy się nimi opiekują.
Drops24
5 miesięcy temu
Kiedyś się mówiło że jak zobaczysz grzyba i zostawisz go nie zerwanego to i tak nie urośnie, coś w tym jest 😉
Elutek
5 miesięcy temu
Nie wiem czy się śmiać czy płakać po przeczytaniu czegoś takiego 🙈 A może to artykuł dziecka, którego rodzice nie uświadomili 😄
Grzybek
5 miesięcy temu
Frapujący artykuł, co za odkrycie🤣🤣🤣
Wesoły Sagita...
5 miesięcy temu
Wzruszające. Biedny prawdziwek i te wredne gryzonie. Toż to horror... Ludzieee... Świat zwariował albo ja
Masakra
5 miesięcy temu
Hmmm ......odkrycie typu , że mleko z krowy jednak jest ,a nie z butelki czy kartonu.
Slu
5 miesięcy temu
Teraz to ma sens.
Zdegustowany
5 miesięcy temu
Odkrył Amerykę, zenujacy poziom dziennikarstwa
CoAutorMaNaMy...
5 miesięcy temu
To może by tak zacząć skupować gryzonie...
żwirek
5 miesięcy temu
po tej wzruszającej historii moje zycie nabrało innego wymiaru,
Ala
5 miesięcy temu
Czy to prawda że w puszczach nie wolno zbierać grzybów?
Śmieszne
5 miesięcy temu
Za moich czasów dzieci w przedszkolu już to wiedziały , ale dziś to trzeba wytłumaczyć , że gryzonie i ślimaki powietrzem nie żyją .;))))
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić