Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. KRO
|

"Jak piwo dla AA". Kontrowersyjne menu konferencji poświęconej klimatowi

13
Podziel się:

Na listopadowej Konferencji Narodów Zjednoczonych w Glasgow serwowane mają być mięso i nabiał. To o tyle kontrowersyjne, że szczyt ma być poświęcony kwestii walki z kryzysem klimatycznym.

"Jak piwo dla AA". Kontrowersyjne menu konferencji poświęconej klimatowi
Komentatorom nie podoba się, że na szczycie służącym przeciwdziałaniu kryzysowi klimatycznemu będzie serwowane mięso (Adobe Stock)

W listopadzie w Glasgow rządzący światem spotkają się, by rozmawiać o kryzysie klimatycznym. 26. Konferencja Narodów Zjednoczonych (COP26) ma być poświęcona tematom przeciwdziałania kryzysowi oraz realizacji porozumienia klimatycznego.

Kontrowersyjne menu

Tymczasem dyskusja w mediach dotyczy przede wszystkim menu konferencji. Uczestnikom serwowane mają być produkty pochodzenia zwierzęcego, co nie podoba się organizacjom pozarządowym, aktywistom oraz firmom - informuje serwis klimat.rp.pl.

Apel w tej sprawie zgłosił już szkocki aktor, pisarz i aktywista Alan Cumming. W liście do brytyjskiego parlamentarzysty Aloka Sharmy stwierdził, że podawanie mięsa i nabiału na takiej imprezie jest jak "serwowanie piwa na spotkaniu Anonimowych Alkoholików".

"Jeśli celem szczytu COP26 jest ochrona planety – a także promowanie współczującego, odpowiedzialnego zachowania - w menu nie ma miejsca na żywność pochodzenia zwierzęcego"

-- napisał Alan Cumming.

Sprzeciw wobec żywności odzwierzęcej

Alan Cumming wysłał swój list w imieniu organizacji PETA. Stowarzyszenie to podkreśla, że żywność roślinna zostawia znacznie niższy ślad węglowy niż produkty odzwierzęce.

Apel pisarza i organizacji popierają kolejni. Wsparcie wyraziła m.in. hiszpańska firma Heura Foods, która produkuje roślinne zamienniki mięsa. W poście na LinkedIn jej założyciele Mark Coloma i Bernat Ananos Martinez wspólnie opublikowali post o tym, jak ważna jest dieta roślinna w dobie kryzysu klimatycznego - pisze portal klimatyczny "Rzeczypospolitej".

PETA poszła krok dalej. W piśmie do Aloka Sharmy zaapelowała, by ten przestał brać prysznice do momentu rozpoczęcia konferencji w Glasgow. W ten sposób częściowo zrekompensuje zużycie wody, które jest nieuchronne przy produkcji mięsa.

"Strategie rządowe wciąż nie wspominają o znaczeniu diety, pomimo wielu raportów opartych na dowodach, które wskazują na korzyści dla środowiska wynikające ze spożywania żywności pochodzenia roślinnego"

-- piszą aktywiści, - cytowani przez klimat.rp.pl.
Zobacz także: Ekotest WP. Sprawdź się i chroń środowisko
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
Pakolin
8 miesięcy temu
Wyprowadzka na wieś z miasta to była najlepsza decyzja w moim życiu. Na szczęście dookoła są normalni ludzie gdzie w dupie mamy unijne zakazy i w swoim gronie mamy swoje zwierzęta które sobie zabijamy i jemy.
Straszne
8 miesięcy temu
No i zmuszą nas do jedzenia robali, bo szajbusom mięso nie smakuje. Ehhh
Pedagog
8 miesięcy temu
Żywności bezmięsnej trzeba zjeść dużo więcej. Przede wszystkim planetę niszczą loty samolotami, wszelkie kosmetyki, niepotrzebne, masy ubrań. Chcemy ratować planetę, a zgadzamy się na produkcję bubli, które trzeba wyrzucać po kilku latach. Patrz: lodówki obecnie produkowane, a lodówki sprzed dwudziestu lat.
Normalna
8 miesięcy temu
Najbardziej smieszni są ci ekocelebryci, gęby pelne frazesów,a każdy paliwożerne samochody, baseny gsrderoby pelne ciuchów. Oni mówią ludziom którzy się mieszczą w zwyklej szafie ,nosza ubrania lub buyt kilka sezonów o ekologii To znaczy nie mówią tylko grzmia i pouczja Zrezygnuj z wystawnych przyjęć ,przekaż kasę na głodujące dzieci w Afryce. Ostatnio ślub takiej ekogwiazdy, twarzy programu czyste powietrze. Tacy ek9celebryci zaklamani jakby mieli żyć tak jak my zwykli ludzie to by gsbinety psychoterapeutyczne pękały w szwach
Normalna
8 miesięcy temu
Puste hasła bardzo nośne i tyle. Wczoraj Warszawa strajk klimatyczny mlodych. Sztuczne futerka komórki. A któreś z tych dzieciaków wie jaka ekologiczna produkcja takowych.
Podlasianin
8 miesięcy temu
Szlachta... No i każdy leniwy zad został przywieziony osobnym samochodem, czy wręcz - o zgrozo - samolotem. No bo przecież tak ważne decyzje muszą zapadać po komfortowej podróży. Kto by się przejmował wpływem takiej podróży na środowisko. Ważne, że podczas samego szczytu zachowują się jak ludzie dbający o środowisko - żrą, co jest na stole, a po budynkach przemieszczają się pieszo.
Normalna
8 miesięcy temu
Niech policzą najpierw czym zastąpić taką ilość białka zwierzęcego.
Normalna
8 miesięcy temu
Szalenstwo ,które się skończy śmiercią głodową milionow. Bogaci się wyżywią.
Xxx
8 miesięcy temu
Ale idiotyzm. Zwierzęta hodowlane humanitarnie, "normalnie" nie masowo są istotną częścią ekosystemu, zwłaszcza w UK. Hodowanie roślin powoduje bezpowrotna erozje gleby, hodowanie "wolnych" zwierząt przyczynia się do jej odbudowy.
dfg
8 miesięcy temu
"W listopadzie w Glasgow rządzący światem spotkają się, by rozmawiać o tym jak zarobic na naiwniakach" poprawilem, nie musicie dziekowac
Staszek
8 miesięcy temu
A kto to jest Alok Sharma? Z artykułu w ogóle nie idzie się dowiedzieć czemu do niego akurat piszą i co on ma z tym wspólnego, czemu niby on za to odpowiada. Tylko kilka cytatów wyrwanych z kontekstu z innych portali. Mrok a nie dziennikarstwo, cała WP
Piotr
8 miesięcy temu
Tym ekoterrorystom proponuję chodzić na golasa, spać na gołej ziemi i żywić się opadłymi liśćmi. Może wtedy zmądrzeją.
mięsożerca
8 miesięcy temu
Kto chce jeść trawę niech żre. Ja się nie wpitalam do serwowania zieleniny której nie lubię, mięsko musi być i nikt mnie nie przekona twierdzeniem że zwierzaczki cierpią. Mógłbym odbić piłeczkę - roślinki też mają swoją duszę i płaczą przy ich "zabijaniu".
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić