o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
KRO
|

"Jak piwo dla AA". Kontrowersyjne menu konferencji poświęconej klimatowi

13
Podziel się

Na listopadowej Konferencji Narodów Zjednoczonych w Glasgow serwowane mają być mięso i nabiał. To o tyle kontrowersyjne, że szczyt ma być poświęcony kwestii walki z kryzysem klimatycznym.

"Jak piwo dla AA". Kontrowersyjne menu konferencji poświęconej klimatowi
Komentatorom nie podoba się, że na szczycie służącym przeciwdziałaniu kryzysowi klimatycznemu będzie serwowane mięso (Adobe Stock)
bELxqeut

W listopadzie w Glasgow rządzący światem spotkają się, by rozmawiać o kryzysie klimatycznym. 26. Konferencja Narodów Zjednoczonych (COP26) ma być poświęcona tematom przeciwdziałania kryzysowi oraz realizacji porozumienia klimatycznego.

Kontrowersyjne menu

Tymczasem dyskusja w mediach dotyczy przede wszystkim menu konferencji. Uczestnikom serwowane mają być produkty pochodzenia zwierzęcego, co nie podoba się organizacjom pozarządowym, aktywistom oraz firmom - informuje serwis klimat.rp.pl.

bELxqeuv

Apel w tej sprawie zgłosił już szkocki aktor, pisarz i aktywista Alan Cumming. W liście do brytyjskiego parlamentarzysty Aloka Sharmy stwierdził, że podawanie mięsa i nabiału na takiej imprezie jest jak "serwowanie piwa na spotkaniu Anonimowych Alkoholików".

"Jeśli celem szczytu COP26 jest ochrona planety – a także promowanie współczującego, odpowiedzialnego zachowania - w menu nie ma miejsca na żywność pochodzenia zwierzęcego"

-- napisał Alan Cumming.

Sprzeciw wobec żywności odzwierzęcej

Alan Cumming wysłał swój list w imieniu organizacji PETA. Stowarzyszenie to podkreśla, że żywność roślinna zostawia znacznie niższy ślad węglowy niż produkty odzwierzęce.

bELxqeuB

Apel pisarza i organizacji popierają kolejni. Wsparcie wyraziła m.in. hiszpańska firma Heura Foods, która produkuje roślinne zamienniki mięsa. W poście na LinkedIn jej założyciele Mark Coloma i Bernat Ananos Martinez wspólnie opublikowali post o tym, jak ważna jest dieta roślinna w dobie kryzysu klimatycznego - pisze portal klimatyczny "Rzeczypospolitej".

PETA poszła krok dalej. W piśmie do Aloka Sharmy zaapelowała, by ten przestał brać prysznice do momentu rozpoczęcia konferencji w Glasgow. W ten sposób częściowo zrekompensuje zużycie wody, które jest nieuchronne przy produkcji mięsa.

"Strategie rządowe wciąż nie wspominają o znaczeniu diety, pomimo wielu raportów opartych na dowodach, które wskazują na korzyści dla środowiska wynikające ze spożywania żywności pochodzenia roślinnego"

-- piszą aktywiści, - cytowani przez klimat.rp.pl.
bELxqeuC
Zobacz także: Ekotest WP. Sprawdź się i chroń środowisko
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELxqeuW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
Pakolin
miesiąc temu
Wyprowadzka na wieś z miasta to była najlepsza decyzja w moim życiu. Na szczęście dookoła są normalni ludzie gdzie w dupie mamy unijne zakazy i w swoim gronie mamy swoje zwierzęta które sobie zabijamy i jemy.
Straszne
miesiąc temu
No i zmuszą nas do jedzenia robali, bo szajbusom mięso nie smakuje. Ehhh
Pedagog
miesiąc temu
Żywności bezmięsnej trzeba zjeść dużo więcej. Przede wszystkim planetę niszczą loty samolotami, wszelkie kosmetyki, niepotrzebne, masy ubrań. Chcemy ratować planetę, a zgadzamy się na produkcję bubli, które trzeba wyrzucać po kilku latach. Patrz: lodówki obecnie produkowane, a lodówki sprzed dwudziestu lat.
bELxqeuX
Normalna
miesiąc temu
Najbardziej smieszni są ci ekocelebryci, gęby pelne frazesów,a każdy paliwożerne samochody, baseny gsrderoby pelne ciuchów. Oni mówią ludziom którzy się mieszczą w zwyklej szafie ,nosza ubrania lub buyt kilka sezonów o ekologii To znaczy nie mówią tylko grzmia i pouczja Zrezygnuj z wystawnych przyjęć ,przekaż kasę na głodujące dzieci w Afryce. Ostatnio ślub takiej ekogwiazdy, twarzy programu czyste powietrze. Tacy ek9celebryci zaklamani jakby mieli żyć tak jak my zwykli ludzie to by gsbinety psychoterapeutyczne pękały w szwach
Normalna
miesiąc temu
Puste hasła bardzo nośne i tyle. Wczoraj Warszawa strajk klimatyczny mlodych. Sztuczne futerka komórki. A któreś z tych dzieciaków wie jaka ekologiczna produkcja takowych.
Podlasianin
miesiąc temu
Szlachta... No i każdy leniwy zad został przywieziony osobnym samochodem, czy wręcz - o zgrozo - samolotem. No bo przecież tak ważne decyzje muszą zapadać po komfortowej podróży. Kto by się przejmował wpływem takiej podróży na środowisko. Ważne, że podczas samego szczytu zachowują się jak ludzie dbający o środowisko - żrą, co jest na stole, a po budynkach przemieszczają się pieszo.
Normalna
miesiąc temu
Niech policzą najpierw czym zastąpić taką ilość białka zwierzęcego.
Normalna
miesiąc temu
Szalenstwo ,które się skończy śmiercią głodową milionow. Bogaci się wyżywią.
Xxx
miesiąc temu
Ale idiotyzm. Zwierzęta hodowlane humanitarnie, "normalnie" nie masowo są istotną częścią ekosystemu, zwłaszcza w UK. Hodowanie roślin powoduje bezpowrotna erozje gleby, hodowanie "wolnych" zwierząt przyczynia się do jej odbudowy.
dfg
miesiąc temu
"W listopadzie w Glasgow rządzący światem spotkają się, by rozmawiać o tym jak zarobic na naiwniakach" poprawilem, nie musicie dziekowac
Staszek
miesiąc temu
A kto to jest Alok Sharma? Z artykułu w ogóle nie idzie się dowiedzieć czemu do niego akurat piszą i co on ma z tym wspólnego, czemu niby on za to odpowiada. Tylko kilka cytatów wyrwanych z kontekstu z innych portali. Mrok a nie dziennikarstwo, cała WP
Piotr
miesiąc temu
Tym ekoterrorystom proponuję chodzić na golasa, spać na gołej ziemi i żywić się opadłymi liśćmi. Może wtedy zmądrzeją.
mięsożerca
miesiąc temu
Kto chce jeść trawę niech żre. Ja się nie wpitalam do serwowania zieleniny której nie lubię, mięsko musi być i nikt mnie nie przekona twierdzeniem że zwierzaczki cierpią. Mógłbym odbić piłeczkę - roślinki też mają swoją duszę i płaczą przy ich "zabijaniu".
bELxqeuP
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić