Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

"Jak piwo dla AA". Kontrowersyjne menu konferencji poświęconej klimatowi

18

Na listopadowej Konferencji Narodów Zjednoczonych w Glasgow serwowane mają być mięso i nabiał. To o tyle kontrowersyjne, że szczyt ma być poświęcony kwestii walki z kryzysem klimatycznym.

"Jak piwo dla AA". Kontrowersyjne menu konferencji poświęconej klimatowi
Komentatorom nie podoba się, że na szczycie służącym przeciwdziałaniu kryzysowi klimatycznemu będzie serwowane mięso (Adobe Stock)

W listopadzie w Glasgow rządzący światem spotkają się, by rozmawiać o kryzysie klimatycznym. 26. Konferencja Narodów Zjednoczonych (COP26) ma być poświęcona tematom przeciwdziałania kryzysowi oraz realizacji porozumienia klimatycznego.

Kontrowersyjne menu

Tymczasem dyskusja w mediach dotyczy przede wszystkim menu konferencji. Uczestnikom serwowane mają być produkty pochodzenia zwierzęcego, co nie podoba się organizacjom pozarządowym, aktywistom oraz firmom - informuje serwis klimat.rp.pl.

Apel w tej sprawie zgłosił już szkocki aktor, pisarz i aktywista Alan Cumming. W liście do brytyjskiego parlamentarzysty Aloka Sharmy stwierdził, że podawanie mięsa i nabiału na takiej imprezie jest jak "serwowanie piwa na spotkaniu Anonimowych Alkoholików".

"Jeśli celem szczytu COP26 jest ochrona planety – a także promowanie współczującego, odpowiedzialnego zachowania - w menu nie ma miejsca na żywność pochodzenia zwierzęcego"

-- napisał Alan Cumming.

Sprzeciw wobec żywności odzwierzęcej

Alan Cumming wysłał swój list w imieniu organizacji PETA. Stowarzyszenie to podkreśla, że żywność roślinna zostawia znacznie niższy ślad węglowy niż produkty odzwierzęce.

Apel pisarza i organizacji popierają kolejni. Wsparcie wyraziła m.in. hiszpańska firma Heura Foods, która produkuje roślinne zamienniki mięsa. W poście na LinkedIn jej założyciele Mark Coloma i Bernat Ananos Martinez wspólnie opublikowali post o tym, jak ważna jest dieta roślinna w dobie kryzysu klimatycznego - pisze portal klimatyczny "Rzeczypospolitej".

PETA poszła krok dalej. W piśmie do Aloka Sharmy zaapelowała, by ten przestał brać prysznice do momentu rozpoczęcia konferencji w Glasgow. W ten sposób częściowo zrekompensuje zużycie wody, które jest nieuchronne przy produkcji mięsa.

"Strategie rządowe wciąż nie wspominają o znaczeniu diety, pomimo wielu raportów opartych na dowodach, które wskazują na korzyści dla środowiska wynikające ze spożywania żywności pochodzenia roślinnego"

-- piszą aktywiści, - cytowani przez klimat.rp.pl.
Zobacz także: Ekotest WP. Sprawdź się i chroń środowisko
Autor: KRO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ludzie aż się zagotowali. Nagranie z PGE Narodowego
Lewandowski ocenił mecz z Litwą. "To zwycięstwo było wymęczone"
Kamery nagrały go w drogerii. Jego twarz zobaczy cała Polska
Chcą reaktywować Wojskową Akademię Medyczną. Ekspert ocenił pomysł
Franciszek pojawi się publicznie? Najnowsze doniesienia dają nadzieję
Wycinają drzewa wokół jeziora Hańcza. Mieszkańcy biją na alarm
Musk nie został wtajemniczony? Wymowny komentarz Donalda Trumpa
Nawrócenie legendy. Został pastorem, miał 10 dzieci
Ponad 200 dni nadgodzin. Trump zabrał głos ws. zapłaty dla astronautów NASA
Napadli na dom rodziców nowej przewodniczącej MKOl. Wpadli w ręce służb
"Polskie Malediwy" wysychają. Alarmujące nagranie
Nagle zaatakowało kamerę. Niezwykłe nagranie z głębin oceanu
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić