Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Rosja bezlitosna dla Facebooka. Gigantyczne kary

12
Podziel się:

Sąd w Moskwie poszedł na wojnę z Google i Metą (dawniej Facebook). Na gigantów z USA nałożono kary w wysokości 98,4 i 27,2 mln dolarów. Ma to być efekt nierespektowania lokalnego prawa. Krytycy Kremla twierdzą zaś, że władze próbują ograniczyć wolność słowa w internecie.

Rosja bezlitosna dla Facebooka. Gigantyczne kary
Rosja bezlitosna dla Google'a i Facebooka. Gigantyczne kary (Unsplash.com)

Kary to konsekwencja nowych zasad Kremla, który postanowił zaostrzyć cenzurę w internecie. Zgodnie z nimi, każda firma gromadząca ponad 500 tys. użytkowników, musi stosować się do poleceń organów państwowych. Jest to równoznaczne m.in. z kasowaniem wszystkich treści, które nie spodobają się władzy.

Rosjanie oficjalnie nowe przepisy tłumaczą walką z terroryzmem i przestępczością. Jednak eksperci nie mają wątpliwości, że cel jest inny. Zwłaszcza że niedawno nakazywano usuwanie wpisów na temat Aleksieja Nawalnego, czyli opozycjonisty osadzonego w więzieniu. Kolejnym dowodem na to może być ostatni wyrok sądu w Moskwie - informuje Reuters.

Rosja bezlitosna dla Google'a i Facebooka. Gigantyczne kary

Moskiewski sąd ukarał Google'a karą w wysokości 98,4 mln dolarów, zaś na Metę (dawniej Facebook) nałożono grzywnę wartę 27,2 mln dolarów. Wszystko przez to, że obie firmy odmówiły skasowania kilku tysięcy wpisów na popularnych portalach społecznościowych.

Zobacz także: Ćwiczenia wojskowe Rosjan przy granicy z Ukrainą. Napięta sytuacja między sąsiadami

Co ciekawe, sąd w Moskwie nie opublikował dokładnej treści wpisów, które miały naruszać rosyjskie prawo.

- Wysoka kara to jasny sygnał dla innych firm działających w branży IT, że nie warto igrać z Rosją - tak decyzję sądu skomentował Alexander Khinshtein, deputowany do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej.

Przedstawiciel Google'a przekazał agencji AFP, że przeanalizuje orzeczenie sądu przed podjęciem decyzji o dalszych krokach.

To nie pierwszy raz, gdy Google znalazł się na celowniku Kremla. W maju rosyjski organ nadzorujący media zagroził wyłączeniem albo też ograniczeniem usług Google'a, żądając usunięcia 26 tys. wpisów niezgodnych z prawem. Miały one zawierać treści związane z narkotykami, przemocą i ekstremizmem.

Prezydent Władimir Putin stwierdził z kolei, że Rosja musi prowadzić działania zmierzające do rozwoju "suwerennego internetu", takiego który pozwala rządowi na kontrolę nad tym, co obywatele mogą oglądać i tworzyć w sieci.

Zdaniem środowisk opozycyjnych, tego typu działania prowadzą do ograniczenia wolności słowa w internecie. Za odmowę współpracy z władzami zablokowane w Rosji zostały takie witryny jak LinkedIn i Dailymotion.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(12)
Werl
11 miesięcy temu
Niech upublicznią o jakie treści chodzi zobaczymy czego boi się moskal
Olaf
11 miesięcy temu
Rosja uderzy nie mają innego wyjścia.Jeśli nie zahamują obecnej cyfryzacji z jej obszarem i małym rozwojem będą jak Chiny 30 lat temu.Moim zdaniem nie odpuszczą bycia mocarstwem i będzie się działo.
żuczek
11 miesięcy temu
Brawo Rosja!
Taka prawda
11 miesięcy temu
Jaki problem niech Google się wyłączy dla Rosjan .Rosja niech sama sobie stworzy swój internet . Skoro ma taki problem władza rosyjska nikomu nie jest potrzebna sami obywatele takiej władzy nie chce . Putin wygasa społeczeństwo rosyjskie tez jest zmęczone władza jaka jest . Putin działa tylko w swoim interesie z przestępcami taka prawda
Dociekliwy
11 miesięcy temu
I jak Putin te karę zamierza wyegzekwować?
Obiektiwizm
11 miesięcy temu
Rosja zarzuca Polsce niepraworzadnosc razem z Niemcami to zakrawa o kpinę ,a jakoś nie ma debat w europarlamencie ,że w Rosji się źle dzieje ,ale są za to czasami przemowy Putina.
Nicky...
11 miesięcy temu
Z mojej strony całkowita zgoda.
Proste
11 miesięcy temu
Wyatarczy uzyc proxy i kazdy czyta co chce...
Hugo
11 miesięcy temu
30 lat temu nie do pomyslenia byloby wprowadzebie takiego prawa
Vince
11 miesięcy temu
I ruskie mają rację z tym sy fia tym facebookiem, tylko kara za niska.
Cenzura
11 miesięcy temu
"takiego który pozwala rządowi na kontrolę nad tym, co obywatele mogą oglądać i tworzyć w sieci" - cenzura
gospodarz
11 miesięcy temu
Bardzo dobrze , robią co chcą .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić