o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
Natalia Kurpiewska
|

Podwyżki dla nauczycieli. Nauczyciele od lat tracą dystans. Nie tylko do Zachodu

11
Podziel się

Wrzesień to dla Polskich nauczycieli czas podwyżek. Ale to dopiero początek pogoni za "dobrymi" zarobkami. Przez lata, gdy przeciętny Kowalski się bogacił, pensje nauczycieli niewiele się zmieniały.

Podwyżki dla nauczycieli. Nauczyciele od lat tracą dystans. Nie tylko do Zachodu
(PAP, Artur Reszko)
bECpHrTV

Co najmniej 2,9 tys. zł brutto - tyle zarobi od września nauczyciel rozpoczynający swoją karierę w szkole. Na rękę wyjdzie to około 2,1 tys. zł. Z kolei nauczyciel dyplomowany po wrześniowej podwyżce będzie zarabiał 4046 brutto. To oznacza co najmniej 2,9 tys. zł z przelewu bankowego.

Jak rosły pensje nauczycieli przez ostatnie lata

Pensje przez lata oczywiście rosły. W 2004 roku nauczyciel dyplomowany zarabiał 1999 zł. Ale jak zauważa portal money.pl, wtedy minimalna stawka wynosiła 824 zł. Czyli jeszcze 16 lat temu nauczyciel najwyższego stopnia zarabiał 242 proc. wynagrodzenia minimalnego.

bECpHrTX

Dzisiaj pensja nauczycielska dla dyplomowanego nauczyciela ma wzrosnąć do 4046 zł. Nominalnie jest to dwa razy więcej niż kilkanaście lat temu, jednocześnie jest to już "tylko" 144 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Zobacz także: Pierwszy dzień szkoły w Gdańsku. Tak dyrekcja walczy z koronawirusem

Można więc odnieść wrażenie, że kiedy Polacy się bogacili, pensje nauczycieli może nie stały w miejscu, ale rosły stosunkowo powoli.

bECpHrUd

A jak wyglądają pensje polskich nauczycieli na tle kontynentu?

Polscy nauczyciele są w ogonie Europy, gdy chodzi o wynagrodzenia. Za nami są takie gospodarcze tuzy jak Rumunia czy Bułgaria. A przed nami… większość krajów naszego kontynentu - mówił w rozmowie z money.pl Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Roczne wynagrodzenie nauczyciela w Niemczech to średnio 68 tys. euro, czyli nieco ponad 5,5 tys. euro brutto każdego miesiąca. Liechtenstein i Luksemburg - rocznie nauczyciel dostaje ponad 100 tys. euro.

bECpHrUe

W Polsce średnia roczna pensja nauczyciela to nieco ponad 11 tys. euro, czyli 4,1 tys. zł brutto. Podobnie zarabiają Słowacy, Węgrzy i Litwini. Nieco wyższe stawki mają Czesi i Estończycy - od 12 do 13 tys. euro w ciągu roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECpHrUy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
jan3110
rok temu
Ja w państwowej firmie czekam na podwyżkę od 7 lat. Niedawno dowiedziałem się od Wice Marszałka Terleckiego , że moje zarobi w tym czasie wzrosły o 28 % , więc musi sobie to wyrównać , i przyznał sobie z innymi posłami , tyle podwyżki na miesiąc , co moja miesięczna pensja. Trzymam kciuki za nauczycieli i za innych dy....ch . Nie mamy innych żołądków i mniejszych potrzeb
Polak
rok temu
Tracą dystans do zachodu jeśli chodzi o jakość nauczania. A później korepetycje ... Zero podwyżek dla nauczycieli, chyba że wzrośnie poziom przekazywanej wiedzy ...
Rio
rok temu
Pracowałem w szkole 3 lata i nigdy więcej ! To jest bardzo ciężka praca,żaden nauczyciel nie pracuje tylko 18 (czy raczej 20) godzin. To są jedynie tzw. godziny tablicowe). Obecnie pracując po 8 godzin dziennie, mam znacznie więcej czasu dla siebie, niż gdy pracowałem w szkole. Niestety ktoś kto nigdy nie był nauczycielem tego nie zrozumie - ile pracy jest w domu, poza zajęciami lekcyjnymi itd. Jeśli tak bardzo zazdrościcie pracy nayczycielom to proszę bardzo składajcie CV, popracujcie, wtedy zobaczycie jaka to "lekka" praca.
bECpHrUz
peo/
rok temu
Nauczyciele stracili społeczny prestiż przez zeszłoroczne strajki. Teraz zbierają owoce swoich działań. Niech dziękują Broniarzowi.
jf.
rok temu
A propos sprawdzania zeszytów. Poloniści tak (bardzo dużo) i trochę inni,ale dlaczego nauczyciel wf. pracuje tyle samo godzin co polonista? Tego nie rozumiem
TYUIO
rok temu
Szanuję prawie każdą pracę, nawet tą najbardziej uwłaczającą. Niestety nauczyciel i górnik się nie kwalifikuje.
MARCINEK
rok temu
Uważam że nauczyciele powinni zarabiać b.dobże!!! Niech pracują jak każdy 8h dziennie w szkole, będą mieli czas na sprawdzenie sprawdzianów, douczyć słabszych uczniów, zająć się tymi wyjątkowo zdolnymi!!! Każdy będzie zadowolony nauczyciele bo będą lepiej zarabiać, my rodzice bo nie będziemy płacić setek złotych na korepetycje!!! I jeszcze jedno. Powiedzcie mi dlaczeko pensja nauczycieli nie jest uzależniona od ich pracy,osiągnięć uczniów czy też od tego ile dzieci musi się douczać na korepetycjach?? Dla mnie coś niewyobrażalnego!!! Czasu PRLu odeszły tylko nie w szkołach. Dobry nauczyciel powinien zarabiać godnie, nieudacznicy nie!!! PS. Dlaczego żaden nauczyciel jak rozmawiasz z nim o zarobkach nie chce pokazać Pita😁
Aleksander
rok temu
za co im podwyżki przeca nie nauczają, bawią się jak lekarzyny w szerzenie propagandy covid19
Sabbath
rok temu
Wszystkich krytykujacych podwyżki zapraszam do szkoły. Niech uczą. Rodzice nie potrafili 4 miesiące wytrzymać nauki z własnym dzieckiem, a oni mają kilkaset cudzych. Zazdroscicie? To do szkół i wtedy pogadamy, bo teraz piszecie o czymś o czym nie macie pojęcia.
gosc
rok temu
5 tys. za 3,5 godziny dziennie "pracy" - nauczyciel dyplomowany. Może czas skończyć z tymi KOMUNISTYCZNYMI przywilejami.
NNNNNNNNN
rok temu
Za 17 godzin tygodniowo i tak aż nadto dostają. Odstają od EU BO tam nauczyciel pracuje co najmniej 23-32 GODZ /TYDZIEŃ I NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK KOREPETYCJE!!!!!!! JAK UCZNIOWIE DANEGO NAUCZYCIELA MUSZĄ SIĘ DOKSZTAŁCAĆ TO TEN NAUCZYCIEL TRACI POSADE!!!!!!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić