o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Szwedzkie media donoszą: "bateryjna masa wysłana do Polski". Działo się to nielegalnie

108
Podziel się

Szwedzka firma Urecycle od kilku lat wysyła do Polski i Bułgarii odpady bateryjne. Cały proces odbywał się nielegalnie, a do naszego kraju miały trafić tysiące ton trujących substancji. Tylko część poddano recyklingowi – reszty użyto m.in. do budowy dróg.

Szwedzkie media donoszą: "bateryjna masa wysłana do Polski". Działo się to nielegalnie
"Czarna masa bateryjna" posłużyła do budowy dróg oraz budynków (Getty Images, Sergii Petruk)
bDZNRXSJ

Jak informuje "Expressen", przedsiębiorstwo Urecycle posiada zezwolenie na wywóz tzw. czarnej masy do Finlandii i Norwegii. Nie może jednak legalnie transportować jej do Polski i Bułgarii, a właśnie taki proceder ma miejsce od kilku lat.

"Czarna masa bateryjna" nielegalnie wywieziona do Polski

Według "Sveriges Radio" jedynie 30 proc. z setek tysięcy ton odpadów, które trafiły do Polski, zostało poddanych recyklingowi. Reszty użyto przy budowie dróg i budynków w formie żużlu. Informację potwierdził Andrzej Szary, przedstawiciel Zakładów Górniczo-Hutniczych "Bolesław".

bDZNRXSL
Jesteśmy w stanie zająć się cynkiem pochodzącym z "czarnej masy", wszystko inne przepada. Ląduje w żużlu. Żużel ten jest wykorzystywany do budowy dróg i domów – wyjaśnił Andrzej Szary w rozmowie z "Sveriges Radio".
Zobacz także: Zobacz też: Pokazała zdjęcia, co się dzieje, gdy połkniesz baterię
bDZNRXSR

"Czarna masa bateryjna" jest silnie trująca dla ludzi oraz zwierząt. Znajdują się w niej takie metale ciężkie jak cynk oraz mangan.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zareagował na doniesienia o nielegalnym przewozie odpadów. Przedstawiciel inspektoratu zwrócił się do urzędu w Szwecji z prośbą o zweryfikowanie doniesień "Sveriges Radio".

Zwróciliśmy się do właściwego urzędu w Szwecji z prośbą o informacje, które mogłyby wyjaśnić doniesienia medialne – cytuje oświadczenie GIOŚ "Money.pl".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZNRXTm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(108)
Maja
5 miesięcy temu
Ludzie gdzie my jestesmy przeciesz w Mielcu prezydent Kwasniewski wybudowal fabryke osocza i stio fo dxis i niszczeje
aga
8 miesięcy temu
Współczesny potop szwedzki.
KAMA
8 miesięcy temu
INSPEKTOR ZWRÓCIŁ SIĘ BO SAM NICZEGO NIE UJAWNI JEŚLI MU KTOŚ POD NOS NIE PRZYNIESIE I TAK STALIŚMY SIĘ ŚMIETNIKIEM EUROPY
bDZNRXTn
Iiiiii
8 miesięcy temu
Ekologia nie niesie w przyszłosci ekologii. Trzeba utyliziwać Tzw ekologiczne rozwiązania co jest mega trujące.
Nikodem
8 miesięcy temu
żadna nowość i politycy oraz urzędnicy o tym wiedzą doskonale. Ale ręka rękę myje.
Obserwator
8 miesięcy temu
A Główny Inspektorat Ochrony Środowiska nic nie wiedział! To po co istnieje ten twór? Panie Woś! Co pan na to?
klucPrawdy
8 miesięcy temu
to już wiecie czemu umieracie na raka i czemu jest smog. wmawiaja wam ze to kominki a to asfalt z dodatkiem odapadów się zciera a domy w których żyjecie powoli was sabijają. Taki los trzody chlewnej którą jesteśmy.
Pytamq
8 miesięcy temu
Brawo Pis!!! Co na to greta???
💰 Łapownicy
8 miesięcy temu
Europa robi se śmietnik z polski! Gdzie jest patriotyczna postawa tych co przyjmują łapówy w zamian za klepnięcie dokumentów???
Jack40
8 miesięcy temu
Bogaci zawsze żyli kosztem biednych . Zużywają nadmiernie zasoby ziemi .pozornie jeżdzą ekologicznymi autami bo spełniającymi najnowsze normy co do spalin tyle ze przyjrzyjmy się temu bliżej mam sąsiada bogatego tam każdy ma auto i to o jakiej pojemności silnika nie tak jak ja 1,4l jeżdzą nimi jak najęci czyli podliczmy to ich auta dużo palą no bo oni muszą mieć pod maską z 250 km jak nie więcej jeżdzą bardzo dużo bo ich stać czyli spalają w skali roku ogromne ilości benzyny więc teraz spradzmy sobie na internecie ile powstaje co2 z litra benzyny i co może ja bardziej zatruwam środowisko mimo ze mam 10 letnie auto na gaz LPG .Nie to oni tworzą ogromne ilości gazu cieplarnianego oni latają samolotami które znów wytwarzają ogromne ilości gazu cieplarnianego ,a nie ja czy przeciętny kowalski zresztą spytajcie zwykłych ludzi na ulicy kiedy ostatni raz lecieli samolotem to okaże się ze większość wcale nie leciała samolotem .Kto pcha swoje śmieci do biednych krajów ano bogate kraje dymają tych biednych ostatnio afera z zatrzymanym statkiem pełnym śmieci na Filipinach tyle ze tamtejszy dyktator kazał zawróciś statek i kierunek Australia tam zkąd przypłynął a jak nie to zagroził wojną wreszcie Australia ugieła się i z niesmakiem zabrała swój statek to samo u nas śmieci z Niemiec jakoś Niemcy nie wykrywają przewozu śmieci śmiem twierdzić ze przymykają oko bo jest im to na ręke pozbywają się trucizn itd Następny przykład w czasie lata moi znajomi mają oszczędności na prądzie i to całkiem spore oczywiście i ja no bo dzień długi więcej na podwórku się przebywa ( mieszkam na wsi ) a i znajomi z miasta też wyjeżdzają rowerkami w plener czy wychodzą na spacer więc w domu nie ma kto czerpać prądu no chuba lodówka ale te są już na tyle nowoczesne i oszczędne na dodatek wszyscy poprzechodziliśmy na LED owe oświetlenie telewizory też inna generacja mało czerpią no to pytam kto odpowiada za wzrost zapotrzebowania na prąd w lato ? Ano bogaci no bo jakże by inaczej pozakładali klimatyzację a to jest jak by odwrotność grzania czyli budynek potrzebuje 10 kW by go ogrzać to tyle samo potrzeba by go schłodzić więc latem elektrownie nie wyrabiają czyli MY oszczędzamy a ktoś w tym samym czasie popuszcza pasa he he
Greg
8 miesięcy temu
Dziennikarstwo tutaj to dużo powiedziane. 10 minut researchu i co wyszło: 1.Firma byla jedynie filia całej grupy w Szwecji. 2. Afera zaczęła się w Szwecji, firma zostala zamknięta w 2019 roku, a osoby z odpowiedzialne skazane. 3. Do Polski trafił ulamek tej skażonej masy w porównaniu co zakopali w Szwecji. Tyle wyczytałem z Google wraz z sprawdzeniem rejestru gospodarczego firmy.
.....
8 miesięcy temu
ścieżki rowerowe finansowane przez norwegów, po asfalcie bateryjnym.....
2222
8 miesięcy temu
to efekt pół wieku komunizmu w Polsce
bDZNRXTf
322323
8 miesięcy temu
ochrona środowiska w UE...., w rzeczywistości
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić