Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Szwedzkie media donoszą: "bateryjna masa wysłana do Polski". Działo się to nielegalnie

169

Szwedzka firma Urecycle od kilku lat wysyła do Polski i Bułgarii odpady bateryjne. Cały proces odbywał się nielegalnie, a do naszego kraju miały trafić tysiące ton trujących substancji. Tylko część poddano recyklingowi – reszty użyto m.in. do budowy dróg.

Szwedzkie media donoszą: "bateryjna masa wysłana do Polski". Działo się to nielegalnie
"Czarna masa bateryjna" posłużyła do budowy dróg oraz budynków (Getty Images, Sergii Petruk)

Jak informuje "Expressen", przedsiębiorstwo Urecycle posiada zezwolenie na wywóz tzw. czarnej masy do Finlandii i Norwegii. Nie może jednak legalnie transportować jej do Polski i Bułgarii, a właśnie taki proceder ma miejsce od kilku lat.

"Czarna masa bateryjna" nielegalnie wywieziona do Polski

Według "Sveriges Radio" jedynie 30 proc. z setek tysięcy ton odpadów, które trafiły do Polski, zostało poddanych recyklingowi. Reszty użyto przy budowie dróg i budynków w formie żużlu. Informację potwierdził Andrzej Szary, przedstawiciel Zakładów Górniczo-Hutniczych "Bolesław".

Jesteśmy w stanie zająć się cynkiem pochodzącym z "czarnej masy", wszystko inne przepada. Ląduje w żużlu. Żużel ten jest wykorzystywany do budowy dróg i domów – wyjaśnił Andrzej Szary w rozmowie z "Sveriges Radio".
Zobacz także: Zobacz też: Pokazała zdjęcia, co się dzieje, gdy połkniesz baterię

"Czarna masa bateryjna" jest silnie trująca dla ludzi oraz zwierząt. Znajdują się w niej takie metale ciężkie jak cynk oraz mangan.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zareagował na doniesienia o nielegalnym przewozie odpadów. Przedstawiciel inspektoratu zwrócił się do urzędu w Szwecji z prośbą o zweryfikowanie doniesień "Sveriges Radio".

Zwróciliśmy się do właściwego urzędu w Szwecji z prośbą o informacje, które mogłyby wyjaśnić doniesienia medialne – cytuje oświadczenie GIOŚ "Money.pl".
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić