To koniec 500 plus i dodatkowych emerytur? Potrzeba pilnych cięć

530

Finanse publiczne to wątek, który wywołuje mnóstwo emocji. Tym razem swoje stanowisko na temat poczynań rządu przedstawił Sławomir Dudek, prezes i główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR). Nie szczędził mocnych słów.

To koniec 500 plus i dodatkowych emerytur? Potrzeba pilnych cięć
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, Kinek00)

Sławomir Dudek w rozmowie z "Super Expressem" mówił, że w projekcie budżecie państwa na rok 2023 zaplanowano wydatki z budżetu państwa w wysokości 672,7 mld zł. Jednocześnie stwierdził, że ich wielkość jest znacznie zaniżona względem faktycznego finansowania różnych zadań państwa ze środków publicznych.

Prezes i główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju negatywnie postrzega ruchy rządu. Uważa, że obecny projekt budżetu na rok 2023 w sposób rażący łamie zasady, ramy i granice, które organy publiczne powinny uwzględniać podczas planowania, a następnie uchwalania i realizowania budżetu.

Proponowane przez rząd szukanie oszczędności w resortach to jest pokazówka. Nie uda się pokryć potrzeb budżetowych z takich oszczędności, zatem czekają nas wzrosty podatków i parapodatków. Bez wyraźnego sygnału rządu, że oszczędzamy, rynki finansowe nie będą chciały nas finansować i nie da się ich uspokoić. Te działania rządu to strategia na przeczekanie do wyborów - mówił Dudek w rozmowie z "Super Expressem".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Podatek kościelny w Polsce. "Sprawa do załatwienia natychmiast. Mówię o tym od 20 lat"

Jednocześnie odniósł się między innymi do programów socjalnych. - Uważam, że bez racjonalizacji programów socjalnych lub ich ograniczeniu, chociażby poprzez wprowadzenie progów dochodowych, nie da się sfinansować wszystkich potrzeb państwa. To najbardziej populistyczny rząd po 1989 r., działający w oderwaniu od zasad i realiów ekonomicznych - ocenił Dudek.

Jarosław Kaczyński wprost o emeryturach

Niektórzy twierdzą, że rząd powinien być bardziej powściągliwy w wydawaniu pieniędzy. Pojawiają się sugestie, by ograniczyć 500 plus czy też dodatkowe emerytury. Tymczasem jedna z niedawnych wypowiedzi szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego jasno wskazuje na to, że seniorzy nie muszą martwić się o 13. i 14. świadczenie.

Jest kryzys, nie ma co ukrywać, jest ciężki kryzys i on dotyczy także Polski. Ale my przyjęliśmy dwa założenia: zbrojenia i socjal - to musi być utrzymane. Musimy wspierać rodziny, seniorów i niestety, musimy się zbroić - zaznaczył Kaczyński, cytowany przez radiozet.pl.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić