Bogdan Kicka| 
aktualizacja 

To koniec pieców na gaz? Unia Europejska podjęła decyzję

1312

Nowy podatek od ogrzewania stanie się faktem? Tego chce Unia Europejska, która już pracuje nad odpowiednimi przepisami. Kontrowersyjna dyrektywa ma położyć kres piecom na gaz. Kiedy miałaby nastąpić likwidacja kotłów gazowych? Szczegóły pojawią się już wkrótce, na razie jest zarys projektu.

To koniec pieców na gaz? Unia Europejska podjęła decyzję
UE nie ma litości, to koniec pieców gazowych? (Pixabay)

Przed nami wielkie zmiany w sektorze ogrzewania budynków w Unii Europejskiej. Biorąc pod uwagę nowelizację dyrektywy EPBD, budynki w UE nie będą mogły być ogrzewane paliwami kopalnymi. To oznacza, że m.in. piece na gaz zostaną wycofane. Kiedy ma to nastąpić? Oto najważniejsze terminy

Unia Europejska mówi nie piecom gazowym

Już od 2025 roku przestanie być dofinansowywane montowanie kotłów gazowych, chyba że nie będą one jedynym źródłem ogrzewania. W kolejnych latach czekają nas dalsze zmiany.

Od 2027 roku kotły gazowe zostaną obciążone nową opłatą, a od 2030 roku nie będą mogły być montowane w nowych budynkach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Woda i ogień z jednego kranu. Kuriozalne nagranie z Serbii

Od 2040 roku, biorąc pod uwagę nowelizację dyrektywy EPBD, budynki w UE nie będą mogły być ogrzewane paliwami kopalnymi.

To duże wyzwanie dla sektora, biorąc pod uwagę, że dzięki dotacjom z programu Czyste Powietrze zakupiono już 230 tysięcy kotłów gazowych od 2018 roku.

Ogrzewanie gazem coraz mniej opłacalne

Obecnie ogrzewanie gazem może być tańsze niż korzystanie z pomp ciepła, ale ta sytuacja ma ulec zmianie drastycznie po 2030 roku. Tobiasz Adamczewski z Forum Energii ostrzega, że inwestując teraz w kocioł gazowy, w przyszłości możemy spodziewać się coraz większych rachunków związanych z opłatami za emisje.

Nowe regulacje, które mają być wprowadzone na mocy nowelizacji dyrektywy EPBD, nakładają na budynki wymogi dotyczące emisji dwutlenku węgla. Zakaz ogrzewania budynków paliwami kopalnymi będzie wprowadzany stopniowo, zaczynając od nowych budynków od 2028 roku do istniejących, które przechodzą gruntowny remont, od 2035 do 2040 roku.

Wraz z wprowadzeniem nowej opłaty ETS 2 od 2027 roku, rachunki za ogrzewanie mogą znacząco wzrosnąć. To wyzwanie dla wszystkich, którzy związani są z branżą budownictwa oraz użytkowników domów, którzy muszą dostosować się do nowych regulacji.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić