Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Umowa zlecenie. Złe wiadomości. Wynagrodzenia będą niższe

1

Mamy bardzo niepokojące informacje dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie. Rząd chce je oskładkować, co poskutkuje tym, że wynagrodzenia będą niższe.

Umowa zlecenie. Złe wiadomości. Wynagrodzenia będą niższe
Osoby zatrudnione na umowę zlecenie zarobią mniej (Pixabay)

Na czym polegają zmiany planowane przez rząd? Polskie władze chcą zmusić zleceniobiorców do odprowadzania składek emerytalno-rentowych - zdradza portal strefabiznesu.pl.

Pewnie niektórych by to mocno ucieszyło. Osoby posiadające umowę zlecenie mogłyby bowiem liczyć na wyższe emerytury w przyszłości. Minus takiego rozwiązania? To oczywiście prawdopodobnie niższe wynagrodzenia netto. Pracodawcy musieliby bowiem jakoś zrekompensować sobie ponoszone koszty.

Wspomniany serwis przypomina, że oskładkowanie umów zlecenie to wcale nie jest nowy pomysł. Taki plan został zasygnalizowany już w rządowym dokumencie z 2019 roku. Chodzi o "Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2019-2022 r.".

Oskładkowanie umów zlecenie to większe wpływy do FUS

Gdyby umowy zlecenie rzeczywiście zostały oskładkowane, to byłoby to równoznaczne z wyższymi wpływami do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Szacunki wskazują na to, że z tego tytułu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęłoby aż 3,1 mld zł dodatkowych składek na ubezpieczenie społeczne. Portal strefabiznesu.pl zaznacza jednocześnie, że wpływy z podatków zmalałyby o około 600 mln złotych. To ze względu na zmniejszoną podstawę opodatkowania.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić