Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. TOS
|

USA mogą zbankrutować. Stany u progu "gospodarczej katastrofy"

37
Podziel się:

Niewiarygodne, ale jednak prawdziwe. Amerykańskiej administracji starczy pieniędzy na działanie tylko do połowy października. Co potem? Jeśli politycy nie zgodzą się na podniesienie limitu długu, to pozostanie bankructwo.

USA mogą zbankrutować. Stany u progu "gospodarczej katastrofy"
Joe Biden ma nie lada problem. Administracja USA może zbankrutować (Getty Images, Andrew Harnik)

Minister finansów USA Janet Yellen ostrzegła we wtorek, że jeśli Kongres nie podniesie obecnego limitu długu publicznego, administracji zabraknie środków już 18 października, co oznaczałoby bankructwo. W poniedziałek podniesienie limitu zablokowali w Senacie Republikanie.

Nie jest pewne, czy bylibyśmy w stanie nadal honorować wszystkie zobowiązania państwa po tej dacie - napisała Yellen w liście do kongresmenów po poniedziałkowym głosowaniu.

Zastrzegła, że data 18 października jest oparta jedynie na szacunkach dotyczących zmiennych przepływów finansowych. Yellen ostrzegała wcześniej, że brak podniesienia limitu będzie oznaczać "gospodarczą katastrofę".

Zobacz także: Chaos w Wielkiej Brytanii. Polska już ma podobne problemy

W poniedziałek republikańscy senatorzy zablokowali ustawę zawierającą zapis o zawieszeniu obecnego limitu wraz z prowizorycznym budżetem zapewniającym krótkoterminową kontynuację obecnego budżetu. Taki prowizoryczny budżet musi być uchwalony do końca obecnego roku fiskalnego - który kończy się w czwartek, czyli w ostatni dzień września - by uniknąć tzw. shutdownu, czyli wstrzymania funkcjonowania większości instytucji federalnych.

Polityczna zgoda albo bankructwo

Republikanie oświadczyli, że poprą uchwalenie samego krótkoterminowego budżetu, ale nie w połączeniu z zawieszeniem limitu długu. Senator Mitt Romney zasugerował, że Demokraci mogą podnieść limit sami, dołączając go do gigantycznego projektu ustawy o rozszerzeniu programów socjalnych, wartego 3,5 biliona dolarów. Do przegłosowania tej ustawy partia rządząca nie potrzebuje głosów Republikanów, jednak projekt ten jest przedmiotem ostrej debaty wewnątrz Partii Demokratycznej i nie wiadomo, czy uda się go uchwalić przed 18 października.

Wszystko to sprawia, że sprawa podniesienia limitu zadłużenia nie jest przesądzona, a ryzyko formalnego bankructwa może być tym razem wyższe niż kiedykolwiek wcześniej.

Kwestia podniesienia pułapu zadłużenia była przez długie lata w USA głównie formalnością, jednak w obliczu politycznej polaryzacji w ostatniej dekadzie kilkukrotnie dochodziło do sporów na ten temat. Z powodu potencjalnych potężnych konsekwencji dla gospodarki za każdym razem ostatecznie dochodziło do kompromisu.

Platynowa moneta na ratunek

Spory te ożywiają debatę na temat całkowitego zniesienia pułapu zadłużenia. Według niektórych ekonomistów, np. noblisty Paula Krugmana, sposobem na obejście limitu i regularnych kryzysów mogłoby być np. wybicie platynowej monety wartej bilion dolarów, za pomocą której państwo mogłoby spłacać dług.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(37)
EXE
11 miesięcy temu
W takiej sytuacji nie zaciąga się długu tylko nakazuje większe podatki korporacjom, które są głównym winowajcom tej sytuacji.
Anonim
11 miesięcy temu
Wyślijmy tam komandosa JKM, uratujemy ich wolnym rynkiem. Wypije miksturę many, rzuci zaklęcie i lewica ucieknie precz do szafy, a kapitalizm nareszcie nastanie. [mówię częściowo serio]
Anonim
11 miesięcy temu
Wyślijmy tam komandosa JKM, uratujemy ich wolnym rynkiem. Wypije miksturę many, rzuci zaklęcie i lewica ucieknie precz do szafy, a kapitalizm nareszcie nastanie. [mówię częściowo serio]
Ares
11 miesięcy temu
Niech se dodrukują. Zawsze tak robili.
marek
11 miesięcy temu
Zdarzało się to już wiele razy.Dopóki dolar będzie walutą międzynarodową dopóty USA będzie mocarstwem.Dolar to najpotężniejsza broń Ameryki.
www
11 miesięcy temu
Wybrali najgorszego prezydenta w historii, niech cierpią.
pompka
11 miesięcy temu
prywatny FED drukuje ile wlezie tzn luzuje politykę.
dfg
11 miesięcy temu
Nie zbankrutują ! Nie zbankrutują ! Biden im pomoże, bo może !
jack
11 miesięcy temu
Ja od kilku lat stawiam/inwestuję na chiny
gienek
11 miesięcy temu
dlatego USrael u nas miesza, pasoZydy korporacyjne beda szukały rozwiązania
pawel=
11 miesięcy temu
Joe , pokaż że masz jaja, znieś embargo dla Kuby...
pawel=
11 miesięcy temu
o jej Chiny już nie chcą pożyczać ???
Gość
11 miesięcy temu
Jakiej osoby wizerunek będzie na tych dularach ? Czy może to być np. ktoś z Chin ?
Gość
11 miesięcy temu
Jakiej osoby wizerunek będzie na tych dularach? Czy może to być np. ktoś z Chin?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić