o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
WZI
|

Zapomnijcie o wieku emerytalnym. "Będziemy pracować do 70-tki"

106
Podziel się

- Zapomnijmy o wieku 60 czy 65 lat jako momencie schodzenia z rynku pracy - powiedział w wywiadzie dla 300Gospodarka Paweł Dobrowolski, główny ekonomista PFR. Zdaniem eksperta, musimy przyzwyczaić się do myśli, że będziemy pracować mając 70 lat.

Zapomnijcie o wieku emerytalnym. "Będziemy pracować do 70-tki"
Wiek emerytalny się nie utrzyma. Będziemy pracować do 70-tki. (money.pl, Rafał Parczewski)
bECcKXJx

Wiek emerytalny w Polsce już raz był zmieniony - na 67 lat zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Konieczność dłuższej pracy nie zyskała jednak poparcia w społeczeństwie. Rząd PiS w październiku 2017 roku odwrócił reformę poprzedników z PO i obniżył wiek emerytalny do poziomu 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Wielu ekspertów uważa jednak, że ten stan jest nie do utrzymania, bo żyjemy coraz dłużej, a osób w tzw. wieku produkcyjnym jest coraz mniej. Teraz głos zabrał główny ekonomista PFR.

bECcKXJz
Zobacz także: Waloryzacja emerytur 2021. Będzie wyższa od planowanej
Zapomnijmy o wieku 60 czy 65 lat jako momencie schodzenia z rynku pracy. Ta cezura pochodzi z realiów demograficznych połowy XX wieku. Mamy spore szanse dożyć wieku 80 lat, a to by oznaczało, że łącznie z okresem nauki połowę życia spędzalibyśmy nieproduktywnie dla gospodarki, i ktoś musiałby nas finansować. To jest nie do utrzymania. Normą będzie znacznie dłuższa praca - powiedział Paweł Dobrowolski w wywiadzie dla 300Gospodarka.
bECcKXJF

O ile dłuższa? Zdaniem eksperta musimy przyzwyczaić się do myśli, że pracować będziemy jeszcze po ukończeniu 70. roku życia. Oczywiście to jak pracujemy też będzie musiało się zmienić.

U nas prawo pracy podchodzi do tego bardzo formalistycznie: etat, pół etatu itp. i dlatego to też będzie się musiało zmienić, bo osoba 65+ chciałby móc umówić się z pracodawcą na bardziej elastyczny model współpracy. Praca musi być dostosowana do ich oczekiwań i możliwości. To wymaga zmiany filozofii organizacji pracy, a w Polsce również zmiany prawa - powiedział Dobrowolski.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECcKXKa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(106)
Sprawiedliwy
7 miesięcy temu
Ci niby eksperci nie mają pojęcia jak ludzie ciężko pracują w hałasie w zapyleniu trzeba się nadzwigac i do tego dwa komputery obsługiwać a panowie w krawatach tylko językami klapią i takich ludzi nie szanują opowiadając taki bzdury gdzie zdobywali wykształcenie chyba Na Białorusi U ŁUKASZENKI GRATULUJE TAKIEGO WYKSZTAŁCENIA I TAKIEJ MĄDROŚCI
Abaddon
7 miesięcy temu
Je*** do 70-ki po to żeby dostać 1500 emerytury na rękę..bo w tym wypadku nic się nie zmieni oprócz tego,że jeżeli komuś uda się tyle dociągnąć i szczęśliwie dożyje tej chwili w takim wieku,to tylko po to żeby nie miał już sił iść "dorobić" dorywczo..bo więcej emerytury to napewno nie dają zwykłemu obywatelowi..
Koko
7 miesięcy temu
Uderzcie się w te głupie łby. Ludzie w wieku 60 lat są mniej wydajni chorują. Niech idą na emerytury co może pożyją w co wątpię. Jak patrzę na nagrobki będąc na cmentarzu to gro ludzi tam leżących nie dożyło 60 lat a tych po 80 to jeden na 100.
bECcKXKb
Qqqqqqqq
7 miesięcy temu
A mundurowi to co!
Miki
7 miesięcy temu
Przecież większość Polaków finansuje pewne grupy spoleczne jak emerytury dla gurnikow, wojskowych,nauczycieli policjantow to te grupy ida bardzo,o wczesnie na emerytury a inni muszą na te grupy pracować dłużej, czy to jest równe traktowanie człowieka,
Stary.
7 miesięcy temu
Ale mi wiadomość. Ja już pracuję do śmieci bo niema dobrych fachowców.
LNA
7 miesięcy temu
Przecież Pinokio u Sowy obiecał nam pracę za miskę ryżu do końca życia. Zdziwieni?
Sylwek
7 miesięcy temu
A kto mi badania okresowe podbije w tym wieku
maniekbm
7 miesięcy temu
Życzę Panu Dobrowolskiemu żeby operację przeprowadzał mu chirurg 70letni a na wojaże zagraniczne pilotował
Hehehe
7 miesięcy temu
PO już zaczyna, a jeszcze do władzy się nie dopchali. No ale dobrze niech znowu robią z wami co chcą skoro to wasz wybór.
Obywatel
7 miesięcy temu
Biurasy niech sobie pracują do śmierci jak im tak pasuje a od nas fizycznych niech się odwalą
Za michę ryżu
7 miesięcy temu
Pracując zdalnie ,to i do setki można..., przecież straszycie kolejnymi plandemia i ,więc wszystko możliwe...
Lola
7 miesięcy temu
Dziwne... Coraz dłużej żyjemy? A cmentarne tablice mówią co innego. Wielu nie dożyło emerytury
bECcKXJT
Xyz
7 miesięcy temu
Wszystkich tych mądrych dziesięć lat przed emerytura wysłać do pracy na akord. Zakochani analitycy
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić